Stará radniční budova v Litoměřicích. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Stará radnice v Litoměřicích usiluje o vstup mezi prestižní památky

  • 0
Cenná historická budova více než 600 let staré radnici v Litoměřicích je krok od vstupu mezi prestižní české památky. Budova na Mírovém náměstí byla původně gotická, zničil ji však požár, a proto došlo v letech 1537 až 1539 k renesanční přestavbě, která se dochovala až do současnosti.

Už řadu let je zapsána na seznam kulturních památek, teď má šanci dostat se ještě o stupínek výš. Její zápis na seznam národních kulturních památek navrhl Národní památkový ústav.

Národní kulturní památky v kraji

  • cisterciácký klášter v Oseku
  • děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě
  • hora Říp s rotundou sv. Jiří
  • františkánský klášter v Kadani
  • kostel sv. Floriána v ústeckém Krásném Březně
  • kostel sv. Mikuláše v Lounech
  • Malá pevnost se hřbitovem v Terezíně
  • pole s pomníkem Přemysla Oráče ve Stadicích
  • pomník obětem katastrofy na dolu Nelson v Oseku
  • zámky Benešov nad Ploučnicí, Duchcov, Krásný Dvůr, Libochovice a Ploskovice

Kromě prestiže to může staré radnici přinést i naději na snadnější získávání peněz na její opravu, a to ještě předtím, než se na seznam národních kulturních památek vůbec dostane.

Toho chce využít litoměřický městský úřad, který jako její vlastník chystá velkou rekonstrukci cenné budovy, kde již řadu let sídlí oblastní muzeum.

Následná nová expozice

„Byla uzavřena dohoda mezi městem Litoměřice, muzeem a jeho zřizovatelem Ústeckým krajem, že město podá žádost o dotaci na rekonstrukci budovy a my s naším zřizovatelem následně vybudujeme novou expozici,“ přibližuje plány ředitel muzea Tomáš Wiesner.

„To, že je budova staré radnice zapsána na Indikativním seznamu národních kulturních památek, městu umožňuje žádat prostředky na rekonstrukci z integrovaného regionálního operačního programu. Kulturní památka by na tento dotační titul jinak nedosáhla,“ vysvětluje.

Nyní se práce na žádosti o dotaci dostává do finále. „Žádost se musí podat do konce března, máme porady s architekty i s památkáři,“ přibližuje Wiesner.

Samotná renovace musí proběhnout citlivě s ohledem na historickou hodnotu objektu. „Bude se obnovovat fasáda i střecha a restaurovat kamenné a dřevěné prvky stavby,“ sdělila Jana Počíková z odboru památkové péče litoměřické radnice.

Stavebně-historický průzkum

Před rekonstrukcí se musí zpracovat stavebně-historický průzkum. Ten je podmínkou nejen žádosti o dotaci, ale zároveň bude také důležitým podkladem pro budoucí prohlášení staré radnice za národní kulturní památku.

„Přípravy na opravu budovy tomuto prohlášení výrazně pomohou,“ podotýká Počíková.

V Ústeckém kraji je momentálně evidováno 14 národních kulturních památek, na Litoměřicku se nacházejí čtyři. Jde o Malou pevnost se hřbitovem v Terezíně, horu Říp s rotundou sv. Jiří a zámky Libochovice a Ploskovice.

Pokud Národní památkový ústav s návrhem uspěje, bude budova staré radnice prvním objektem přímo v Litoměřicích, který se bude nacházet na seznamu národních kulturních památek.

Kulturních památek je v kraji evidováno více než tři a půl tisíce. V litoměřickém okrese něco přes tisíc a v samotných Litoměřicích 140.