Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Většina herců z Činoheráku se upsala městu, Maryško míří do Vinohrad

  11:31aktualizováno  11:31
Herci spolku Činoherák Ústí jsou ochotni spolupracovat s příspěvkovou organizací, která spadá pod vedení města. Vyplývá to z jednání uměleckého šéfa souboru a divadelníků, jež probíhají od úterního večera. Bude ale třeba doplnit dámskou část souboru.

Většina herců spolku Činoherák již podepsala zaměstnanecké smlouvy s příspěvkovou organizací města. | foto: Miroslav Rosendorf

„Co já vím, nikdo spolupráci s příspěvkovou organizací nevyloučil,“ sdělila pověřená ředitelka příspěvkovky Kamila Zinčenková. Informaci potvrdil i umělecký šéf souboru Michal Skočovský.

Dosud prázdná příspěvková organizace Činoherní studio města Ústí nad Labem dostala v úterý od zastupitelstva dotaci místo spolku Činoherák, kterému nové vedení města peníze dát nechtělo. Techničtí a servisní pracovníci už s městskou organizací smlouvy podepsali všichni.

Z herců zaměstnanecké smlouvy podepsali Matúš Bukovčan, Marta Vítů, Lukáš Černoch a Václav Hanzl. Zaměstnancem bude i Jaroslav Haidler, formu spolupráce si ještě rozmýšlí Jan Jankovský s Annou Fišerovou.

Dva z nejvýraznějších herců Jan Plouhar a Jiří Maryško do organizace nevstoupí, budou s ní ale spolupracovat.

„Je tu samozřejmě možnost, že budou fungovat na autorskou nebo licenční smlouvu, jako to doteď měli ve spolku. Lze to i u příspěvkové organizace,“ uvedla pověřená ředitelka spolku Tereza Silbernaglová.

Maryško s Plouharem budou s divadlem spolupracovat

Maryško míří do angažmá v Divadle na Vinohradech, Jan Plouhar zůstává na volné noze. „Jirka Maryško by měl dohrávat stávající inscenace a bude velice rád, kdyby mohl s Činoherákem dál zkoušet alespoň dvě nové věci do roka,“ podotkl umělecký šéf Skočovský.

Podobná situace vládne v případě Jana Plouhara. „Má dost natáčení a podobných závazků, proto chce zůstat na volné noze. Ale sám říkal, že rád s námi bude dělat, pakliže to bude termínově možné,“ doplnil Skočovský.

Organizace se tak výrazně přiblížila tomu, aby v září mohla navázat na předchozí roky Činoheráku a začít novou sezonu. Skočovského ale do září čeká úkol získat ještě herce.

„Je nutné, abych se pokusil oživit soubor. Asi budeme vypisovat výběrové řízení na herečky, takže mě teď čeká práce vybírat dámskou šatnu hereckého souboru,“ řekl.

Autorská práva drží spolek, chce jimi jistit svobodu souboru

Autorská práva na stávající repertoár souboru drží spolek Činoherák Ústí. Aby ho mohla hrát příspěvková organizace Činoherní studio města Ústí nad Labem, musí se se spolkem dohodnout.

„Kdyby příspěvkovka chtěla hrát, musí s námi navázat kontakt a získat od nás licenční smlouvy. Lze to dohodou, nebo za úplatek,“ řekl bývalý umělecký šéf spolku a člen jeho správní rady Filip Nuckolls.

Sám preferuje poskytnutí smluv za peníze a zároveň je prý v případě potřeby připraven práva zablokovat. To v případě, že by město divadlu nezajistilo tvůrčí svobodu.

Zastupitelstvo při schválení dotace pro příspěvkovku uložilo radě města, aby se změnila zřizovací listina organizace. Počítá se se vznikem dozorčí rady, jež má být nárazníkem mezi radou a ředitelkou příspěvkovky.

„Pokud by se zřizovací listina nezměnila, příslušnými právními kroky odejmu práva a zakážu hrát,“ upozornil Nuckolls. Příspěvkovka by tak přišla o možnost předvádět naprostou většinu stávajícího repertoáru spolku včetně hitů, jakými jsou hry Klub rváčů či Zkrocení zlé ženy.

Organizace dostala dotaci 6,3 milionu korun. Původní návrh pro obdobnou dotaci spolku neprošel.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Najdete na iDNES.cz