Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ústecký hejtman se stal starostou Bíliny. Zvládneme to kolektivně, říká

  15:40aktualizováno  15:40
Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček z KSČM se stal zároveň starostou Bíliny. Do čela města ho ve středu zvolilo zastupitelstvo, které se sešlo poprvé od voleb opakovaných kvůli kupčení s hlasy. Město bude Bubeníček řídit vedle své hejtmanské funkce, vedení se však rozroste o dalšího místostarostu.

Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM) | foto: Karel Pešek, MAFRA

„Těžko bych mohl být na plný úvazek ve funkci hejtmana i starosty. Dvě funkce se za jeden den dělat nedají. Budu neuvolněný starosta a právě proto budou dvě místostarostky,“ řekl Bubeníček.

První místostarostkou se stala Veronika Horová z Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst a druhou místostarostkou Zuzana Bařtipánová z ANO.

„Takhle to přesně kopíruje výsledek voleb. Myslím, že kolektivní prací se to dá zvládnout,“ komentoval složení nového vedení města Bubeníček.

Opozice to ale vidí jinak. „Myslím si, že umělým vytvořením jedné funkce místostarostky navíc se jen připravila trafika pro pana Bubeníčka, aby se měl kam posadit i poté, až mu skončí mandát hejtmana,“ říká Pavel Pastyřík z opoziční TOP 09.

Bubeníček tyto úvahy označil za liché. „Těžko ale mohu předpokládat, že mě pan Pastyřík z opoziční strany bude chválit,“ poznamenal.

Proti rozšíření počtu místostarostů a zvolení Bubeníčka starostou však hlasoval i jeden z komunistických zastupitelů Pavel Prchal, který již dříve odmítl podepsat koaliční smlouvu. „V Bílině byl vždy jen jeden místostarosta,“ poznamenal Prchal. Při hlasování o obsazení funkcí místostarostů se pak hlasování zdržel.

Obě funkce se zvládnout dají, soudí končící starosta

Jako neuvolněný starosta nebude Bubeníček pobírat plný plat, to ale jeho kolegové ze zastupitelstva mohou kdykoli snadno změnit.

„Nicméně nevidím důvod, proč by se měla během volebního období moje funkce měnit na uvolněnou,“ doplnil Bubeníček.

Odstupující dlouholetý starosta Bíliny Josef Horáček z Nezávislých pro Bílinu je přesvědčený, že obě funkce najednou se zvládnout dají.

„Některé dny jsou sice hektické, ale já v tom problém nevidím. Záleží na tom, jak se to skloubí a zorganizuje. Když bude mít kolem sebe schopné místostarostky, zvládnout se to dá,“ řekl Horáček.

Roman Šebek z ODS ale upozornil na to, že obě místostarostky jsou v politice nezkušené.

Na zastupitelstvo Bílina čekala půl roku

Bílina čekala na zastupitelstvo od 10. října loňského roku. V ten byl se rozpustilo předchozí zastupitelstvo, neboť se volilo nové. Jenže soud kvůli zmanipulovaným volbám nařídil, aby se hlasování opakovalo. Na opakované volby 31. ledna si pak stěžoval radní René Štěpánek z BSD, lhůty protahoval, nakonec ale nepředložil důkazy a soud jeho stížnost zamítl.

Volby v Bílině vyhrála KSČM, která získala 9 křesel v zastupitelstvu, druhé HNHRM má 6 míst, stejně jako třetí ANO 2011. V devítičlenné radě budou mít všechny tři strany po třech zástupcích.

Koaliční smlouvu strany podepsaly už na konci února. „Je v ní uvedeno, že provedeme audit hospodaření předchozího vedení města a organizací zřízených městem. Budeme transparentně vypisovat veřejné zakázky a zveřejňovat je, aby nevznikaly pochybnosti. A obnovíme pravidelná setkávání s občany, při kterých mohou lidé sdělovat své problémy,“ přiblížil Aleš Tallowitz z KSČM.
Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

Dunivá rána. Strachy jsem se nepohnula, vypověděla pracovnice chemičky

Obžalovaní (zleva) Václav Macal a Jan Doskočil. Zastupuje je známý advokát...

Výpověďmi svědků pokračoval v Mostě soud v případu havárie v areálu litvínovské chemičky ze srpna 2015, kdy nastal...

Najdete na iDNES.cz