Ústecký hejtman Oldřich Bubeníček

Ústecký hejtman Oldřich Bubeníček | foto: Karel Pešek, MAFRA

O práci přijdou tisíce lidí, komentuje rozhodnutí o limitech hejtman

  • 57
Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM) vítá rozhodnutí vlády o prolomení limitů na dolu Bílina. Zároveň je zklamaný, že těžba nebude pokračovat i na lomu ČSA, což by znamenalo mimo jiné zbourání Horního Jiřetína. Sám s takovým požadavkem na jednání vlády vystoupil.

Jste zklamaný, že vláda zrušila limity na dolu Bílina a zachovala na lomu ČSA?
Jsme spokojení na 50 procent, protože vláda mohla teoreticky schválit, že se nebude těžit ani na jednom dolu za limity. Je to kompromisní řešení (o rozhodnutí vlády zde).

Čím jste na jednání vlády argumentoval ve prospěch toho, aby padly limity i na dolu ČSA?
Argumentoval jsem kvalitou uhlí, jeho nízkosirnatostí, výhřevností a sociálními problémy, které máme. A také tím, že pokud bude těžba ukončena, že se nejedná pouze o několik set lidí, co pracují přímo na lomu, ale že tu jsou další stovky lidí, kteří pracují ve firmách, které mnohdy nedělají nic jiného, než že pracují pro lom. Navíc jde i o stovky lidí ve službách, které na to navazují. Když pak to číslo sečteme, tak určitě nejsme na stovkách, ale tisících lidí, a to se bude muset nějakým způsobem řešit.

Premiér však avizoval, že jeho vláda na limity na dolu ČSA už sahat nebude. Co tomu říkáte?
Na vládě se hovořilo o tom, že na lomu ČSA se může hodnotit situace někdy v roce 2020, kdy už životnost lomu bude na hraně. Já si myslím, že uhlí potřebovat budeme.

Naznačila vláda, co po ukončení těžby na lomu ČSA hodlá udělat pro to, aby nedošlo ke skokovému nárůstu nezaměstnanosti a prohloubení sociálních problémů na Mostecku?
Jednotliví ministři dostali uložené úkoly, jak by se na to jejich resorty měly připravit. Druhá věc je, že existuje nějaká dohoda, že při pokračování těžby by Severočeské doly na lomu Bílina převzaly část horníků, kteří pracují na ČSA. Ale osobně vidím problém v tom, co jsem říkal. Nejsou to jen lidé, kteří pracují v dolech, ale jde o stovky a tisíce lidí pracujících ve společnostech závislých na pokračování těžby. A ty přijdou o práci taky, ale o tom se na vládě nehovořilo.

Takže vláda nerozptýlila vaše pochybnosti?
Problém s nezaměstnaností je tu obrovský dnes a možná bychom byli rádi, až skončí těžba, kdyby zůstal takový jako dnes a kdyby nebyl větší. Protože těžko se situace může zlepšit, když tolik lidí přijde o práci.

Nicméně těžba na lomu Bílina bude pokračovat. Vy jste starostou města Bílina. Máte představu, jaký názor na pokračování těžby na lomu Bílina mají obyvatelé města?
Současná koalice ve svém programovém prohlášení má, že podporuje těžbu uhlí a že chce, aby se na Bílině pokračovalo dál. Myslím si, že lidé realisticky vidí, kolik lidí jenom z Bíliny je zaměstnáno na dole a co by to pro město znamenalo, kdyby se těžba utlumila.