Kontrola odkaliště v Elektrárně Tušimice

Kontrola odkaliště v Elektrárně Tušimice | foto: HZS Ústeckého kraje

Hasiči zkontrolovali první odkaliště, aby předešli maďarské pohromě

  • 0
Hasiči dnes zkontrolovali první dvě odkaliště v Ústeckém kraji. Chtějí tak zamezit podobné havárii, která se stala nedávno v Maďarsku. První zkontrolovaná odkaliště, odpadní prostory elektrárenských závodů v Tušimicích a Prunéřově, podle výsledků kontroly bezpečnostní riziko nepředstavují.

"Elektrárna Tušimice přešla na technologii suchého způsobu ukládání popílku, odkaliště je již delší dobu mimo provoz a je zaváženo zeminou," uvedl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.

Ke kontrole vydalo příkaz generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR, které tak chce předejít hrozbě obdobné katastrofy, k níž došlo počátkem října u maďarské obce Kolontár. Protrhla se tam hráz odkaliště u hliníkového závodu a rozlitý toxický kal zabil 7 lidí a zamořil okolí.

Kontrolovaných odkališť, kam průmyslové závody svádí odpady z výroby, nejčastěji popílek, je v kraji celkem osm. Většinou jde o vodní nádrže, které odpad zadržují.

"Jde o preventivní akci. Úkolem je zjistit, jaké bychom měli podmínky pro zásah, jestli jsou příjezdové komunikace volné a jestli bychom se tam v případě havárie dostali s technikou," sdělil mluvčí generálního ředitelství Radek Kislinger.

Případné závady hasiči jen oznámí

V jakém stavu jsou samotné hráze zadržující odpad, hasiči pouze prověří.

"Pokud najdeme nějakou závadu na hrázi, uvědomíme o tom majitele objektu a příslušný vodoprávní úřad," vysvětlil Kislinger. Vodoprávními úřady jsou v tomto případě obce s rozšířenou působností.

"V naší kompetenci není nařídit, aby hráz majitel zajistil," vysvětlil Radek Kislinger.

Nejvíce odkališť v kraji, celkem pět, vlastní ČEZ. "Jedovaté látky na odkališti nejsou. Ukládá se na nich pouze zdraví nezávadný certifikovaný materiál – struska, nic jiného," uvedl mluvčí ČEZ pro severní Čechy Otta Schnepp.

Kontroly měly být neohlášené, ale nejsou

Kontroly odkališť měly být původně neohlášené, aby se zjistil jejich skutečný stav, ale ČEZ i firma CPI, jež provozuje odkaliště v Úžíně u Ústí nad Labem, o prohlídce věděly přímo od hasičů.

"V tom není problém. Může to jen pomoct hladkému průběhu kontroly," míní Kislinger.

Kontroly se uzavřou do 20. října, kdy chce mít generální ředitelství zprávu z jednotlivých regionů na stole.

"Zpráva se bude zpracovávat asi týden. Jak s ní ředitelství pak naloží, zatím neumím říct," řekl Kislinger.

"Krajský úřad se o výsledku těchto kontrol bude zajímat," uvedla mluvčí úřadu Magdalena Hanáčková.