Dobrovolní hasiči očistili Hladový kámen v Děčíně od nánosů. (27. června 2014)

Dobrovolní hasiči očistili Hladový kámen v Děčíně od nánosů. (27. června 2014) | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Hasiči v Děčíně využili sucho, očistili Hladový kámen ohlašující bídu

  • 13
Hasiči z Horního Žlebu využili nízkého stavu hladiny Labe a očistili v Děčíně Hladový kámen, který je jednou z nejstarších hydrologických památek ve střední Evropě. Skalisko, které je vidět jen při velkém suchu, nese historické značky s letopočty nízkých stavů hladiny a varovné nápisy.

Kámen nikdo nečistil od 90. let minulého století. "Měli jsme trošku strach, abychom ho neponičili. Proto jsme ho po poradě s odborníky čistili od naplavenin pouze vodou z Labe a malým tlakem přes čerpadlo, žádnou vysokotlakou vapkou," poznamenal šéf hasičů Jaroslav Podlipský.

Nejstarší nápis na kameni je německý z roku 1616. V překladu znamená Spatříš-li mne, plač. Při nynějším stavu hladiny ještě vidět není, patrný je ale mladší český nápis "Neplač holka, nenaříkej, když je sucho, pole stříkej", který nejspíš nechal do kamene vytesat v roce 1938 majitel továrny na pumpy Sigma František Sigmund. Vůbec nejníž je pak ryska označující stav hladiny v roce 1432 (o kameni zde).

Kámen z Labe začíná vyčnívat při výšce hladiny 190 centimetrů. Nyní hladina dosahuje 160 centimetrů.

Protože je řeka je regulovaná, kámen je v současnosti vidět v průměru 126 dnů v roce. Pokud však u Děčína vznikne plánovaný jez, zmizí památka pod hladinou nadobro a podle legendy nastane trvalý čas blahobytu.