Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Politička, jež stáhla z voleb Severočechy.cz, má soud kvůli kupčení s hlasy

  16:41aktualizováno  16:41
Někdejší náměstkyně primátora Mostu a nyní opoziční zastupitelka Hana Jeníčková ve středu stanula před soudem. S bývalým ředitelem městské sportovní haly Janem Haškem čelí obvinění, že se v roce 2014 před komunálními volbami pokusili za úplatu získat hlasy od obyvatel problémového sídliště Chanov.

Hana Jeníčková a Jan Hašek před soudem. | foto: Monika Gordíková, MF DNES

Jeníčková podle obžaloby spolu s Haškem na schůzce ve sportovní hale požadovala od obyvatele Chanova Petera Baža, aby na sídlišti zajistil voliče pro jejich hnutí Sdružení Mostečané Mostu.

„Měli jsme několik schůzek. Jejich iniciátorem byla paní Jeníčková. Chtěli po mně, abych jim zajistil hlasy. Slíbili, že mi dají peníze na oslavu, kterou bych zorganizoval, a že bychom po volbách dostali i nějaké peníze,“ vypověděl Bažo.

„Já jsem na to ale nepřistoupil. Rozešli jsme se s tím, že se ještě vzájemně zkontaktujeme,“ řekl Bažo u soudu jako svědek.

Usvědčující má být nahrávka

Po první schůzce mu podle jeho výpovědi bylo jasné, co po něm budou Jeníčková a Hašek chtít, proto se prý spojil s mosteckým podnikatelem a velkým rivalem obžalovaných Jiřím Zelenkou z hnutí Severočeši.cz, aby ho na další schůzku vybavil nahrávacím zařízením.

Soud má nahrávku z další schůzky k dispozici. Na soudním jednání ale záznam zatím puštěný nebyl.

Bažo nahrávku po schůzce podle svých slov předal Zelenkovi. „Řekl mi, že si to poslechne a uvidí, co dál,“ řekl Bažo. Dodal, že za zvukový záznam od Zelenky nedostal žádnou odměnu.

Bažo se Zelenkou spolu před komunálními volbami v roce 2014 spolupracovali. Bažo tehdy podal svoji vlastní kandidátku, na které byli lidé ze sídliště. Jeho subjekt se jmenoval Mostečané Mostu, tedy téměř stejně jako hnutí, za něž kandidovala Jeníčková (psali jsme zde).

S kandidátkou „živnostníků na dávkách“ pomohl Zelenka

Bažo před soudem přiznal, že mu Zelenka radil s kroky, které jsou k zaevidování politického subjektu nutné.

„Ano, pomohl mi. Dal mi i peníze, abych to mohl založit,“ vypověděl Bažo. Kandidátka se nakonec rozpadla, do voleb šli jen čtyři lidé.

„Lidem z naší kandidátky vyhrožovali na sociálce, že jim vezmou peníze, když budou kandidovat. To určitě zařídila Jeníčková,“ míní Bažo.

Některým lidem z Chanova tenkrát přitížilo, že si ke svému jménu na kandidátce napsali, že jsou živnostníci, přitom ale pobírali sociální dávky.

Z nastalého tlaku pak Bažo zkolaboval a skončil v nemocnici. Tlak na něj údajně vyvíjeli přímo lidé, co se nechali zapsat na kandidátku.

Jiný svědek uvedl už dříve na policii, že Bažovi Jeníčková s Haškem řekli, že by bylo lepší, kdyby si vše rozmyslel a kandidátku stáhl.

Obžalovaní pokus o uplácení odmítají

U soudu vyšly najevo nesrovnalosti v Bažově výpovědi. Zatímco soudu tvrdil, že ho o schůzku žádala Jeníčková, na policii uvedl, že mu volal Hašek a Jeníčková byla přítomná až při druhém setkání.

„Je to už dlouho. Tehdy jsem mohl říct něco jinak. Každopádně mluvím pravdu,“ dušoval se Bažo.

Jan Hašek u soudu uvedl, že ho tehdy kontaktoval přímo Bažo a žádal o schůzku. On i Jeníčková pokus o uplácení a jakoukoli vinu odmítají. K případu se po skončení soudu nechtěli vyjádřit. Stejně tak odmítl vyjádření jejich obhájce.

Jeníčková nyní stáhla z voleb kandidátku Severočechů.cz

Oběma obžalovaným hrozí trest odnětí svobody na šest měsíců až tři roky. Soud bude pokračovat na začátku listopadu.

„Důvodem odročení je zvážení dalšího dokazování,“ uvedla soudkyně Jitka Neterdová, která předpokládá, že pak už by mohl padnout rozsudek.

Hana Jeníčková v těchto dnech Zelenkovu hnutí Severočeši.cz pořádně zavařila. Stáhla totiž kandidátku Severočechů.cz do krajských voleb. Hnutí kvůli tomu zažalovalo krajský úřad Ústeckého kraje, že to umožnil (psali jsme zde).

Jeníčková původně stáhla i kandidaturu senátorky Severočechů.cz Aleny Dernerové do senátních voleb, mostecký magistrát ale ve středu stažení kandidatury neuznal (více zde).Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Sňatkový podvodník dostal osm let vězení, podle soudu získal od žen miliony

Jaroslav Doležal na lavici obžalovaných těsně před vynesením rozsudku.

Ústecký krajský soud poslal na osm let do vězení Jaroslava Doležala za rozsáhlé podvody. Podle žalobce muž navázal...

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

Najdete na iDNES.cz