Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pacientka byla nedbalá, zastal se znalec obžalovaného gynekologa

  16:41aktualizováno  16:41
Okresní soud v Lounech v pondělí opět projednával případ zanedbání péče gynekologem z Podbořanska, které vedlo k úmrtí pacientky. Znalec obhajoby označil ženu za nedbalou, podle něj zanedbávala prevenci. Soudního líčení se obžalovaný nezúčastňuje, zastupuje ho jen advokát.

Obžalovaný gynekolog u soudu. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Žalobce gynekologa viní z toho, že včas neodhalil u ženy rakovinu děložního čípku. Ta na ni v srpnu 2012 zemřela (o případu jsme psali zde).

Návštěvy lékaře

Pacientka lékaře navštěvovala několikrát do roka a opakovaně si stěžovala na krvácení a další problémy. Gynekolog podle žalobce neprováděl dostatečná vyšetření. Během tří let jí ani jednou nenechal udělat cytologické vyšetření. To by podle státního zástupce mohlo včas odhalit zhoubné nádorové onemocnění. Zjištěné bylo až v pozdějším stádiu, kdy už nebyl možný chirurgický zákrok.

Ve třech posudcích došli znalci k závěru, že zdravotní péče ze strany obžalovaného gynekologa byla nedostatečná. Pak svědčil znalec obhajoby.

Ten je naopak přesvědčený, že karcinom byl specifický a že ani dřívější zahájení léčby by nemuselo vést k úspěšnému vyléčení. Podíl viny podle něj nesla i pacientka.

Čtvrtý posudek se liší

„Vyšetření několikrát odmítla a vymlouvala se na různé důvody. Práce s ní musela být pro lékaře náročná. K jejímu tragickému konci vedl jak její přístup, tak i typ karcinomu, který byl velice agresivní a rychle rostl,“ uvedl lékař Aleš Roztočil.

I kdyby se podle něj na zhoubný nádor děložního čípku přišlo dříve, je spekulací, že by byla léčba úspěšná.

Znalecký posudek se zcela liší od předchozích tří, o něž se opírá obžaloba. V nich lékaři naopak tvrdí, že pokud by obžalovaný lékař prováděl řádná vyšetření, karcinom by odhalil v počátečním stádiu a včasná léčba by dala ženě velkou šanci na uzdravení.

Proti obžalovanému lékaři svědčí záznamy úkonů vyúčtované zdravotní pojišťovně. Z výpisu pojišťovny vyplývá, že ve zdravotní dokumentaci jsou uvedené úkony, které následně lékař nevyúčtoval.

Podle státního zástupce Jindřicha Koželuha je to důkaz, že zdravotní dokumentaci obžalovaný zpětně dopsal poté, co na něj manžel zemřelé ženy podal trestní oznámení.

Soud bude pokračovat v září s dalšími znalci

Zmocněnec vdovce Michael Kis soud upozornil na další údajný případ gynekologova pochybení. Předložil výpověď ženy, jež byla v péči obžalovaného a předčasně porodila.

„Poté, co si vyžádala vydání zdravotní dokumentace, lékař ji odmítl vydat s tím, že ji ztratil. Je to další případ manipulace s důkazy,“ prohlásil Kis.

Podle něj jde o už třetí pochybení. Kromě projednávaného případu a ztracené dokumentace upozornil během předchozího líčení na trestní oznámení další pacientky. Řekl, že ta v důsledku zanedbané péče přišla po porodu o dělohu.

Obhájce gynekologa to označil za spekulaci a podal na Kise a ženu trestní oznámení pro pomluvu.

Soudní líčení je odročené na září kvůli výslechu dalších znalců. Ti mají posoudit, zda byla zdravotní dokumentace pacientky zfalšovaná.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Restart nalil první stamiliony, v získávání dotací vede Ústecký kraj

Koleso propadlého rypadla KU 300 trčí nad povrchovým dolem ČSA na Mostecku.

Vládní program Restart na restrukturalizaci Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje rozjel dotační programy,...

Najdete na iDNES.cz