V Duchcově se před gymnáziem kvůli ředitelce naposledy demonstrovalo v polovině ledna.

V Duchcově se před gymnáziem kvůli ředitelce naposledy demonstrovalo v polovině ledna. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Škola v problémech chce nalákat nové žáky, každému nabídne tisícovku

  • 5
Gymnázium v Duchcově se potýká s úbytkem žáků. Aby jej krajská samospráva nezrušila, škola musí do nového školního roku nabrat tolik nových studentů, kolik jich bude letos maturovat. Zájemce chce škola přilákat mimo jiné tím, že každému nabídne tisíc korun.

"Škola má nenaplněné třídy jak v gymnaziálních oborech, tak v odborných. Pro zřizovatele může být do budoucna obtížné takovou školu nadále udržet," vysvětluje pozici školy Magdalena Hanáčková, mluvčí Ústeckého kraje, který je zřizovatelem gymnázia spojeného s průmyslovou školou.

Gymnázium tak o nové studenty bojuje. "Právě probíhá druhé kolo náborů na základních školách v Duchcově, ale i Teplicích, Oseku i na Mostecku. Podáváme jim mimo jiné informaci, že jim nabízíme tisíc korun na nákup školních pomůcek," říká ředitelka gymnázia Jana Poláková.

Peníze jsou na školní pomůcky, pomoci má i radnice

Peníze dostanou žáci a studenti při nástupu do školy. "Není přesně určené, za co to mají utratit. Mohou si koupit učebnice, věci na dílny, rýsovací pomůcky. Musí ale doložit, že to bylo na školní potřeby," dodala ředitelka.

Pomoci s náborem nových studentů má i radnice v Duchcově. Její vedení už jednalo o příspěvku se společností, která by peníze darovala, zatím ale nebylo oficiálně nic dohodnuté. Ředitelka Poláková doufá, že to pomůže.

Škola totiž není v lehké situaci. Rok od roku má méně žáků a nyní přežívá jen díky výjimce, kterou jí udělil krajský úřad, jenž ji zřizuje. Kromě toho kraj i současné vedení školy se obává o její pověst kvůli protestům, které minulý měsíc na gymnáziu probíhaly.

Odpůrci vytýkali ředitelce špatnou komunikaci

Studenti i část učitelů vytýkali ředitelce Polákové, že s nimi málo komunikuje a že upřednostňuje průmyslovku, již předtím vedla. Vadilo jim také, že po neshodách odvolala svého zástupce Tomáše Volmuta, jenž reprezentoval gymnaziální část. Ředitelka kritiku odmítla. Po protestech ale rozhodla vyhlásit konkurz na nového zástupce. Kraj současně ustanovil svého prostředníka, který měl situaci zklidnit.

Po několika jednáních se atmosféra skutečně uklidnila. Jenže škola vyhráno zdaleka nemá, její osud záleží na výsledcích přijímacího řízení do prvních ročníků. Aby mohla dál fungovat, má přijmout nejméně tolik žáků, kolik jich po maturitách odejde. Na gymnáziu i průmyslovce je nyní v maturitních ročnících 80 žáků. Přijímací zkoušky proběhnou 22. dubna.