Na školu upozornili letos v lednu právě gymnazisté a někteří učitelé, když proti ředitelce Polákové dva týdny protestovali.

Na školu upozornili letos v lednu právě gymnazisté a někteří učitelé, když proti ředitelce Polákové dva týdny protestovali. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Gymnázium Duchcov po protestech nesehnalo studenty na čtyřleté studium

  • 3
Duchcovská střední škola, která vznikla spojením gymnázia a průmyslovky, se přiblížila zániku. Dostala za úkol zastavit úbytek dětí a přijmout alespoň tolik nových žáků, kolik jich odmaturuje. Do čtyřletého gymnázia, z nějž odchází sedm studentů, však v novém školním roce nenastoupí vůbec nikdo.

"Bude to poprvé, kdy neotevřeme první ročník čtyřletého gymnázia," říká ředitelka Jana Poláková. Pár dětí si sice na čtyřleté gymnázium v Duchcově podalo přihlášku, nakonec se ale všichni rozhodli, že půjdou na jinou školu.

Duchcovské škole nepomohla ani nabídka, že každý z prvňáků čtyřletých oborů dostane tisícovku na učební pomůcky. Vedení školy se proto chce pokusit ještě o poslední krok - na 25. srpna vyhlásí čtvrté kolo přijímacích zkoušek.

Hraniční číslo pro otevření ročníku je podle Polákové šest dětí. Ty by byly spojené s kvintou osmiletého gymnázia, stejně jako je současných deset prvňáků.

"Čekáme ještě i na to, zda některému ze žáků na jiných gymnáziích nepovolí opakovaní prvního ročníku. Ale nechceme brát každého, kdo by měl na své škole třeba trojku z chování," poznamenala Poláková.

Gymnazisté proti ředitelce protestovali

Na školu upozornili letos v lednu právě gymnazisté a někteří učitelé, když proti ředitelce Polákové dva týdny protestovali. Tvrdili, že s nimi málo mluví a upřednostňuje průmyslovku, kterou před sloučením škol vedla. Poláková to odmítala, stejně jako výzvy k odstoupení.

Vedení Ústeckého kraje už tehdy upozorňovalo, že demonstrující hazardují s pověstí školy, o niž je i bez protestů slabý zájem a přežívá jen díky výjimce. Poté dalo vedení školy podmínku úbytek studentů zastavit.

Z 81 žáků školy odmaturovalo čtyřicet, z toho sedm na čtyřletém gymnáziu, 17 na osmiletém a šestnáct na odborných oborech. Ostatní čeká v srpnu reparát, některé opakování ročníku, jiní přerušili studia. Přijmout se podařilo jen 37 dětí.

Poláková nyní musí do 30. června odevzdat na krajském úřadě závěrečnou zprávu z přijímaček včetně personálních změn, protože některým pedagogům se asi sníží úvazky, když nebude otevřena celá jedna třída a další nebudou naplněné tak, jak by bylo třeba.

Škola zatím nekončí, hrozba zrušení ale zesílila. "Příští rok rozhodne. Pokud bude pokles žáků pokračovat, škola se neuživí," uvedla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková.