Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Greenpeace při rozhodování o kalech zaspalo, obhajuje se Ústecký kraj

  9:53aktualizováno  9:53
Ústecký kraj se na svém webu ostře pustil do hnutí Greenpeace. Vyčítá mu malou aktivitu v boji proti dovozu nebezpečných kalů z Ostravy na skládku Celio u Litvínova. Ekologové totiž nedávno upozornili na to, že se kraj vyhnul poslední, byť teoretické, možnosti postavit se likvidaci kalů na svém území.

Ropné kaly z ostravských lagun se po smíchání s vápnem proměnily na materiál, který bude šest let spalovat cementárna Lafarge v Čížkovicích u Lovosic. | foto: Karel PešekMF DNES

Přístup Ústeckého kraje ke spalování kalů je zvláštní. Krajský úřad na jedné straně zamítl odvolání, v němž se Greenpeace a litvínovské sdružení Kořeny snažily upozornit, že když se projednávalo povolení pro skladování odpadu z ostravských lagun na skládce Celio, byli ekologové takzvaným opomenutým účastníkem řízení, a nemohli tak vznést své připomínky (více zde).

Na druhé straně ředitel krajského úřadu Milan Zemaník napsal dopis premiérovi a žádal ho o pomoc se zastavením dovozu a pálením kalů, protože krajský úřad podle něj "vyčerpal všechny zákonné možnosti, jak zasáhnout do této státní zakázky" (čtěte zde).

Kaly z Ostravy

Na sever Čech přijíždí denně vlak z Ostravy s produktem nazvaným Geobal 4. Je to materiál vzniklý ze zbytků ropných látek, mazacích olejů a dalších nebezpečných příměsí, který desítky let ležel v lagunách ostravského podniku Ostramo smíchaný s vápnem.

Celkem se ho má na skládce Celio mezi Mostem a Litvínovem uložit 110 tisíc tun. Po dobu šesti let se pak bude vše spalovat v cementárně Lafarge v Čížkovicích. Spalování začne na přelomu února a března.

Greenpeace tento zjevný rozpor v přístupu kraje ke kalům kritizoval a představitele kraje to rozlítilo.

"Sdružení Greenpeace, které je známo mnoha aktivitami na ochranu životního prostředí v zájmu planety Země, se najednou nechalo slyšet, že se výsostně zajímá o problematiku tzv. ostravských kalů. Kde aktivisté tohoto sdružení a další ,ochranáři‘ byli, když se rozhodovalo o projektu Nápravná opatření - Laguny Ostramo? Proč zaspali, když se v zákonných lhůtách rozhodovalo o možnostech likvidace kalů z Ostravska v Ústeckém kraji?" pranýřují aktivisty na krajském webu.

Krajský úřad kolem sebe kope, reaguje Greenpeace

Úřad tvrdí, že odvolání ekologů jsou nepřijatelná. "Občanská sdružení Kořeny ani Greenpeace nejsou účastníky řízení, protože nesplnily podmínku účasti v řízení podle zákona o integrované prevenci. Proto krajský úřad odvolání spolu se spisovým materiálem předložil odvolacímu orgánu a navrhl, aby obě odvolání jako nepřípustná zamítl," stojí v textu.

Mluvčí Greenpeace Lucie Jakešová řekla, že organizace se o dovoz kalů do kraje zajímá již delší dobu a právě díky její aktivitě se veřejnost loni v prosinci dozvěděla o záměru pálit kaly v teplárně v Komořanech. Představitelé kraje se tehdy vůči tomuto záměru postavili.

"Kraj nás obvinil, že jsme se do řízení o navážení kalů na Celio nepřihlásili. Těžko jsme se mohli přihlásit do řízení, jehož zahájení kraj v rozporu se zákonem nezveřejnil. Nicméně chápeme, že krajský úřad kolem sebe kope. Příště nás může rovnou obvinit, že se kaly na Celio vozí kvůli nám," reagovala Jakešová.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Obrnice byly vzorem začlenění Romů, s novými rodinami ale přišly potíže

Současný život v Obrnicích, které dříve byly vzorem pro ostatní.

Před pěti lety o sobě daly Obrnice na Mostecku vědět v pozitivním slova smyslu celé Evropě. Tehdejší starostka...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Další z rubriky

Z chomutovského stadionu unikl čpavek, hasiči evakuovali 116 lidí

Zásah hasičů u chomutovské SD Arény, z níž unikal čpavek.

Únik čpavku na zimním stadionu v Chomutově si ráno vyžádal evakuaci 116 obyvatel z blízkosti sportovního a rekreačního...

Dittrichova hrobka v Krásné Lípě přežije, zachránce ji získal od státu

Zchátralá Dittrichova hrobka

Spolek Omnium, který po celém Česku zachraňuje památky, získal zdarma od státu unikátní Dittrichovu hrobku v Krásné...

Za havárii dostal Unipetrol pokutu 1,4 milionu od inspekce práce

Požár po výbuchu v areálu chemického závodu Unipetrol v Záluží u Litvínova.

Havárie v litvínovské chemičce z roku 2015, při níž došlo k výbuchu a požáru na etylenové jednotce, nemá dohru jen u...

Najdete na iDNES.cz