Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Greenpeace při rozhodování o kalech zaspalo, obhajuje se Ústecký kraj

  9:53aktualizováno  9:53
Ústecký kraj se na svém webu ostře pustil do hnutí Greenpeace. Vyčítá mu malou aktivitu v boji proti dovozu nebezpečných kalů z Ostravy na skládku Celio u Litvínova. Ekologové totiž nedávno upozornili na to, že se kraj vyhnul poslední, byť teoretické, možnosti postavit se likvidaci kalů na svém území.

Ropné kaly z ostravských lagun se po smíchání s vápnem proměnily na materiál, který bude šest let spalovat cementárna Lafarge v Čížkovicích u Lovosic. | foto: Karel PešekMF DNES

Přístup Ústeckého kraje ke spalování kalů je zvláštní. Krajský úřad na jedné straně zamítl odvolání, v němž se Greenpeace a litvínovské sdružení Kořeny snažily upozornit, že když se projednávalo povolení pro skladování odpadu z ostravských lagun na skládce Celio, byli ekologové takzvaným opomenutým účastníkem řízení, a nemohli tak vznést své připomínky (více zde).

Na druhé straně ředitel krajského úřadu Milan Zemaník napsal dopis premiérovi a žádal ho o pomoc se zastavením dovozu a pálením kalů, protože krajský úřad podle něj "vyčerpal všechny zákonné možnosti, jak zasáhnout do této státní zakázky" (čtěte zde).

Kaly z Ostravy

Na sever Čech přijíždí denně vlak z Ostravy s produktem nazvaným Geobal 4. Je to materiál vzniklý ze zbytků ropných látek, mazacích olejů a dalších nebezpečných příměsí, který desítky let ležel v lagunách ostravského podniku Ostramo smíchaný s vápnem.

Celkem se ho má na skládce Celio mezi Mostem a Litvínovem uložit 110 tisíc tun. Po dobu šesti let se pak bude vše spalovat v cementárně Lafarge v Čížkovicích. Spalování začne na přelomu února a března.

Greenpeace tento zjevný rozpor v přístupu kraje ke kalům kritizoval a představitele kraje to rozlítilo.

"Sdružení Greenpeace, které je známo mnoha aktivitami na ochranu životního prostředí v zájmu planety Země, se najednou nechalo slyšet, že se výsostně zajímá o problematiku tzv. ostravských kalů. Kde aktivisté tohoto sdružení a další ,ochranáři‘ byli, když se rozhodovalo o projektu Nápravná opatření - Laguny Ostramo? Proč zaspali, když se v zákonných lhůtách rozhodovalo o možnostech likvidace kalů z Ostravska v Ústeckém kraji?" pranýřují aktivisty na krajském webu.

Krajský úřad kolem sebe kope, reaguje Greenpeace

Úřad tvrdí, že odvolání ekologů jsou nepřijatelná. "Občanská sdružení Kořeny ani Greenpeace nejsou účastníky řízení, protože nesplnily podmínku účasti v řízení podle zákona o integrované prevenci. Proto krajský úřad odvolání spolu se spisovým materiálem předložil odvolacímu orgánu a navrhl, aby obě odvolání jako nepřípustná zamítl," stojí v textu.

Mluvčí Greenpeace Lucie Jakešová řekla, že organizace se o dovoz kalů do kraje zajímá již delší dobu a právě díky její aktivitě se veřejnost loni v prosinci dozvěděla o záměru pálit kaly v teplárně v Komořanech. Představitelé kraje se tehdy vůči tomuto záměru postavili.

"Kraj nás obvinil, že jsme se do řízení o navážení kalů na Celio nepřihlásili. Těžko jsme se mohli přihlásit do řízení, jehož zahájení kraj v rozporu se zákonem nezveřejnil. Nicméně chápeme, že krajský úřad kolem sebe kope. Příště nás může rovnou obvinit, že se kaly na Celio vozí kvůli nám," reagovala Jakešová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Motorkář za jízdy trousil peníze. Většina se našla, i tak chybí 85 tisíc

Ilustrační snímek

Děčínští policisté se zabývají zvláštním případem zmizení peněz. Jejich majitel o ně totiž přišel sám svou...Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...

Kometa začala vítězně, v Chomutově se dvěma góly blýskl Nahodil

Hokejisté Komety Brno se radují z gólu na ledě Chomutova.

Mistrovská Kometa vstoupila do nové sezony hokejové extraligy vítězně, v Chomutově uspěla 4:2. Dvěma góly k tomu...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Další z rubriky

O nevyužitou historickou budovu v Litvínově by se mohl starat kraj

Budova Radničního sklípku (uprostřed) je jednou z nejstarších dochovaných domů...

Radniční sklípek v Litvínově nepůjde do dražby, ale zřejmě se stane majetkem Ústeckého kraje. Vedení města Litvínov,...

Požár na skládce je uhašený, Celio má zákaz přijímat další odpad

Požár haly s linkou na drcení odpadu na skládce firmy Celio v Litvínově. (19....

Hasiči po 16. hodině ukončili zásah v areálu skládky Celio v Litvínově, vyhořelou halu předali majiteli. Na místě byli...

Stav hořící haly na litvínovské skládce posoudí statik, hasiči tam nemohou

Požár haly s linkou na drcení odpadu na skládce firmy Celio v Litvínově. (19....

Hasiči s pomocí speciálního nakladače vyskladnili asi polovinu haly hořící od středy v areálu skládky Celio v...

Najdete na iDNES.cz