GIBS navrhla obžalovat dvojici dozorců z napadení aktivisty ve vazbě

  12:25aktualizováno  12:25
Generální inspekce bezpečnostních sborů ukončila vyšetřování případu dvou příslušníků vězeňské služby, oba jsou obviněni z napadení muže ve vazbě. Návrh na podání jejich obžaloby inspekce postoupila Krajskému státnímu zastupitelství v Ústí nad Labem.

Lotyš Ansis Ataois Běrzinš u libereckého soudu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Jeden z vězeňských dozorců je podle Martina Strouhala z Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obviněn ze zneužití pravomoci úřední osoby a druhý z téhož a navíc z ublížení na zdraví. 

Případ se týká údajného napadení cizince ve vazbě, třiačtyřicetiletého lotyšského aktivisty Ansise Ataoise Běrzinše, který se považuje za politického vězně. 

V České republice se skrýval před trestem vězení uděleným ve své zemi za to, že při demonstraci trefil kamenem policistu. V Lotyšsku je odsouzen za účast na masových nepokojích.

Na základě mezinárodního zatykače byl Běrzinš před časem zadržen v Liberci a umístěn do litoměřické věznice, kde čekal na vydání do Lotyšska.

Česká republika právní kvalifikaci účast na masových nepokojích nezná. Podle senátu Krajského soudu v Liberci, který loni v září vydal souhlas Berziňše do jeho vlasti, jednání odpovídá trestným činům výtržnictví i násilí proti úřední osobě.

V Česku aktivista podle dřívějších informací po zadržení zaútočil na jednoho z příslušníků vězeňské služby a jiní dva dozorci pak aktivistu letos v únoru údajně napadli ve vydávací vazbě.

Jeho matka, Jelena Staburová, za ním v té době přijela do vězení na návštěvu a vylíčila incident mezi synem a vězeňskou službou. Uvedla, že návštěva nejen, že začala později a bezdůvodně skončila dříve, ale že v její přítomnosti dozorci syna napadli. A to i přesto, že měl na rukou pouta.

Převzetí spisu od GIBS potvrdil Radek Bělor z ústeckého krajského státního zastupitelství, které se případem bude nyní zabývat.

Autoři: ,

Nejčtenější

Novým šéfem Senátu je Jaroslav Kubera, Štěch bude místopředsedou

Jaroslav Kubera z ODS se stal novým předsedou Senátu na ustavující schůzi horní...

Novým předsedou Senátu byl zvolen Jaroslav Kubera z ODS. Ve finále tajné volby porazil Václava Hampla nominovaného za...

Šest Čechů otročilo v britské myčce, jeli pro ně čeští kriminalisté

Ilustrační snímek

Šest Čechů ve věku od dvaceti do třiceti let z Mostecka bylo zotročeno v britském Manchesteru, kde museli nelegálně...

Za vybržďování s otočkou ve smyku policie muže obvinila z obecného ohrožení

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který opakovaně...

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který koncem října opakovaně vybržďoval na silnici z Bíliny...

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Mladík se v Děčíně pokusil znásilnit čtrnáctiletou, skončil ve vazbě

Násilník v pátek večer napadl za hlavním vlakovým nádražím dívku

Policie v Děčíně obvinila místního dvaadvacetiletého muže z pokusu o znásilnění nezletilé dívky. Násilník ji napadl v...

Další z rubriky

Nevítám spojení s KSČM, ale nejsem radikální, říká šéf ODS v Ústeckém kraji

Karel Krejza, volební lídr ODS v Ústeckém kraji

Karel Krejza je předsedou regionálního sdružení ODS Ústeckého kraje. Do politiky vstoupil v roce 2006 jako zastupitel,...

Gymnázium ředitele kritizovaného za „Zemana v kompostu“ získalo další cenu

Ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman.

Letošní ročník soutěže Dobrá škola, kterou šestým rokem pořádá Ústecký kraj, vyhrálo v kategorii gymnázií Gymnázium...

Spekulanta v Ústí nechceme, vzkázaly desítky lidí budoucímu primátorovi

Pod heslem "Spekulanta s pozemky v Ústí nechceme" protestovalo na ústeckém...

Pod heslem „Spekulanta s pozemky Nedvědického v Ústí nechceme“ se odpoledne na Lidickém náměstí v krajském městě sešlo...

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou. Žádná domácnost, především pak s malými dětmi, by bez teploměru zůstat neměla.

Najdete na iDNES.cz