Děčínská teplárna využívá vodu z termálních vrtů od roku 2002.

Děčínská teplárna využívá vodu z termálních vrtů od roku 2002. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Vytápění, díky kterému se v Děčíně lépe dýchá, uspělo v odborné anketě

  • 1
Společnost Termo Děčín uspěla v anketě Teplárenského sdružení České republiky Projekt desetiletí. Vytápění pravobřežní části Děčína pomocí geotermální vody získalo u odborníků druhé místo a v kategorii novinářů vyhrálo. V Česku ojedinělý způsob vytápění přispěl ke zlepšení ovzduší ve městě.

"Za deset let provozu plynového vytápění v kombinaci s geotermálním vrtem jsme ušetřili 200 tisíc tun emisí CO2," přiblížil výhody předseda představenstva společnosti Termo Děčín Petr Šimoník.

Geotermální zdroj

Pod městem Děčín je bohaté termální jezero teplé vody.

Samotný vrt je v Benešovské ulici a má vydatnost 150 litrů za vteřinu, využívá se průtok 30 litrů za vteřinu.

V zemi má teplotu 30 °C, ta se ochladí na 10 °C, rozdíl 20 °C se využívá k vytápění města.

Firma teplem zásobuje 11 tisíc domácností a přes 100 podniků a firem. Geotermálním vrtem nahradila hnědouhelnou výtopnu a několik uhelných kotelen na pravém břehu města, které znečišťovaly ovzduší.

"Snížit emise o 200 tisíc tun jsme měli podle požadavku města, které je jedním z akcionářů společnosti, příští rok. Nám se to povedlo již letos," řekl Šimoník.

Stavba geotermálního zdroje tepla trvala čtyři roky a stála 531 milionů korun. Současnou cenu tepla tak stále zatěžují odpisy, což provozní zisk výrazně snižuje. Každý odběratel tepla tak ročně zaplatí zhruba 75 korun, aniž by dostal gigajoule tepla. Ten letos stojí od 524 do 749 korun podle lokality.

"To je druhá stránka projektu, ale neměla by se upřednostňovat jen ekonomická stránka, ale i zdraví lidí, kteří již na bývalé inverze a zápach zapomněli," míní Šimoník.

Zdroj teplé geotermální vody pod Děčínem je ojedinělý. Přestože kvůli odpisům geovrt výsledné ceně za teplo příliš nepomáhá, přínos má.

"Já doufám, že nám tento zdroj ještě hodně dlouho vydrží, jinak by to mělo na cenu tepla negativní dopad," dodal Šimoník.