Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Gastonův memoriál musí přidat, dřív byli plavci z Ústí v Děčíně dřív

  8:22aktualizováno  8:22
Letošního pátého ročníku plaveckého maratonu z Ústí nad Labem do Děčína Gastonův memoriál se zúčastní i handicapovaní sportovci. Akce pojmenovaná po lachtanovi, který uplaval při povodní v roce 2002 z pražské zoo, patří k nejnáročnějším v Česku. Pořadatelé získali důkazy, že podobný závod již v historii existoval.

Dnešnímu Gastonovu memoriálu z Ústí nad Labem do Děčína předcházel Maraton vítězství pořádaný Svazarmem. | foto: archiv Tomáše Česneka

Pátý ročník Gastonova memoriálu odstartuje 31. srpna v 11 hodin u restaurace Labská Bašta. Zatím se na start přihlásilo 23 závodníků.

"Vím ale o spoustě lidí, kteří přihlášku nechávají na poslední chvíli. Počítám, že na startu bude 40 až 60 lidí," řekl ředitel závodu Tomáš Česnek.

Mezi přihlášenými jsou i handicapovaní sportovci z týmu Černí koně a Adrenalin bez bariér.

"Je to pro ně zajímavá výzva. Loni se účastnili čtyři, letos už je jich deset," přiblížil šéf závodu.

Gastonovu memoriálu předcházel Maraton vítězství

Řediteli závodu se podařilo zjistit, že stejná soutěž z Ústí do Děčína se konala mnohem dřív.

"Objevil jsem to náhodou při nákupu neoprenu v České Lípě. Majitel obchodu s potápěčským vybavením pan Tkačík měl tyto dokumenty ve svém archivu. Několikrát jsem slyšel, že takový závod byl, ale nyní poprvé jsem o tom získal důkaz. A je to zajímavé čtení," raduje se Česnek.

Podle výstřižku z novin Českolipský nástup se nejdelší závod v Evropě s ploutvemi mezi Ústím a Děčínem - Maraton vítězství - konal vždy 1. května a byl "svazarmovskou oslavou osvobození". Noviny z roku 1978 upozorňují na 11. ročník, takže se plavalo již v roce 1967.

Plavali i Němci

V roce 1978 byl závod posunut až na konec května a na start se postavilo 21 závodníků, z toho devět z Německé demokratické republiky.

"Asi na 17. kilometru došlo k dramatické zápletce, když z vedoucí trojice se poškodil Skořepovi neoprenový oblek a jeho klubový kolega Šírek mu pomáhal při provizorní opravě," psal o závodu Českolipský nástup.

Do čela se tak dostal německý závodník, ale těsně před cílem ho oba Češi doplavali.

Fotogalerie

"Šírek i Skořepa šli před něj a s jistotou jej porazili, i když Skořepa plaval posledních 50 minut bez neoprenového obleku," informoval Nástup.

Dříve pomáhal proud

Vítězný Šírek doplaval v čase 2 hodiny 20 minut, druhý Skořepa byl o 3 minuty pomalejší. Dnešní závodníci s moderním vybavením tak musí přidat v tréninku. Jejich nejlepší časy pohybují na hranici 2,5 až 3 hodiny.

"Každý rok se to podle podmínek trošku mění, možná tehdejší svazarmovci byli trošku odolnější. Byli to ale všichni potápěči i když s 'dřevopreny' a ploutve vyřezávali ze starých pneumatik," řekl Česnek.

Podle něj může být za tehdejšími dobrými časy i to, že závod byl na jaře, takže Labe teklo rychleji. To potvrzuje i Českolipský nástup, podle kterého voda měla jen 9 °C, ale proud byl vydatný.

"Minimálně to byl speciální závod pro ploutvové plavání. Přestože i my máme tuto kategorii, tyto časy se nám ještě nepodařilo dosáhnout," přiznal Česnek.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Najdete na iDNES.cz