Otevření Fillovy galerie v Peruci se odkládá, oprava zámku má zpoždění

  14:04aktualizováno  14:04
Znovuotevření pamětní síně malíře Emila Filly na zámku Peruc je odloženo na neurčito. Obrazy tam měly být přitom vystaveny už měsíc. Oprava rokokové památky nabrala zpoždění kvůli většímu rozsahu devastace, než se původně zdálo. Sešlo také z velkolepých plánů na vybudování turisticky atraktivního resortu.

Pavel Ondráček (na snímku) a jeho partnerka zvažovali, že zámek v Peruci prodají. Nyní se tam znovu pracuje. Opravuje se střecha, vyměňují okna a barví fasáda. | foto: MAFRA

Vlastníkem památky je podle katastru nemovitostí Dominika Matušová. Za projektem stál od začátku podnikatel Pavel Ondráček, vlastník zámku a středověké krčmy v Dětenicích. 

Fotogalerie

Před třemi lety měl velkolepé plány, že z Peruce udělá turistický skvost se zaměřením na rodiny s dětmi, kam budou ročně přijíždět desítky tisíc návštěvníků ročně. Otevírat se mělo letos v létě. Nyní je vše jinak. 

„Projekt pro mě přestal být zajímavý, a to kvůli tomu, že mi obec neprodala vnější park a úřednický dům, který v něm stojí. Pro realizaci mého plánu to bylo přitom klíčové. Chtěl jsem zde vybudovat turisticky atraktivní místo, podobný koncept jako v Dětenicích. Pro obec i místní by to byl přínos, a to nejen finanční,“ říká Ondráček.

O prodeji parku a úřednického domu jednalo s Ondráčkem vedení obce před dvěma lety. Ovšem poté, co záměr prodeje radnice zveřejnila, přihlásil se další zájemce a obec prodej zastavila. Podle starosty Radomíra Bláhy není navíc dosud zrušeno předkupní právo na část parku předchozím majitelů zámku.

Využití areálu je nejisté

Podnikatel Ondráček nějakou dobu zvažoval, že zámek prodá. Před několika měsíci stavební ruch na zámku na nějakou dobu utichl. Nyní se tam znovu pracuje. Dělníci opravují střechu, postupně vyměňují okna a natírají žlutou fasádu na holubičí šeď. 

„Došli jsme k závěru, že prodej by nebyl ekonomicky výhodný. Obdobných zdevastovaných zámků je v České republice celá řada a prodávají se i za korunu. Dominika Matušová se proto rozhodla v opravách pokračovat, ale kvůli rozsáhlosti a náročnosti projektu to potrvá déle. Termín dokončení je nejistý, stejně tak budoucí využití celého areálu,“ předestírá Ondráček.

Dalším problémem, který před podnikateli vyvstal, je stav jižního křídla zámku, kde lounská Galerie Benedikta Rejta spravovala do roku 2016 Pamětní síň Emila Filly. Obrazy a pozůstalost věhlasného kubistického malíře, které vlastní Ústecký kraj, se tam měly letos v létě vrátit. Není to ale možné. 

„Stav této části zámku je velmi špatný. Odpady ze sociálního zařízení byly napojeny do sklepů z 12. století, ze kterých se stala žumpa. Celá léta tam tekly splašky a je s podivem jak nositel kultury dokáže roky ničit kulturní památku. Odčerpání obrovské hmoty není snadné, statický posudek říká, že byly narušeny základy křídla a řešíme, co s tím. Mohla by nastat totální destrukce této části zámku. Stěny jsou navíc podmáčené, což je podhoubí pro dřevomorku. Musí tak dojít také k sanaci všech zdí,“ popisuje Ondráček.

Majitelka zámku chce proto po Galerii Benedikta Rejta, respektive Ústeckém kraji jako zřizovateli, požadovat finanční kompenzaci za zničení těchto prostor. V jaké výši a jak toho chce dosáhnout, nechce v tuto chvíli Ondráček komentovat.

Umístění obrazů podmiňuje smlouva

Je tak otázkou bez odpovědi, kdy se dílo Emila Filly vrátí do míst, kde pobýval po návratu z koncentračního tábora. Umístění Fillových obrazů přímo v Peruci přitom podmiňuje darovací smlouva z 50. let minulého století. Ústecký kraj trvá, aby se Pamětní síň opět otevřela. 

„Kraj je připraven navrátit a provozovat expozici v Pamětní síni E. Filly a naplnit tak pozůstalost malíře a náležitosti plynoucí z věcného břemene. To vše ve chvíli, kdy budou dokončeny stavební práce v příslušném křídle zámku. Termín stavebních prací Ústecký kraj nemůže nijak ovlivnit a jsou plně záležitostí vlastníka zámku,“ uvedla mluvčí kraje Lucie Dosedělová.

Zástupci kraje se chtěli se stavem křídla přímo na místě seznámit, vlastník jim to ale nedovolil. 

„V dubnu kraj vyzval vlastníky, aby mu umožnil obhlídku prostor. Právní zástupce vlastníka zámku však s odkazem na bezpečnostní důvody prováděných sanačních prací na zámku obhlídku místa neumožnil. Zároveň deklaroval, že termín dokončení prací 30. června obsažený ve smlouvě nebude dodržen. Nyní jednáme o dalším možném postupu,“ dodala Dosedělová.

Vedení obce doufá, že se i přes problémy podaří památku opravit a zpřístupnit veřejnosti. „Přes všechny komplikace věřím, že se oprava dokončí a zámek bude otevřen pro veřejnost,“ poznamenal starosta Bláha.

Archivní video s obrazy Emila Filly na zámku v Peruci: 


Autor:

Nejčtenější

Sparta - Teplice 0:1, další blamáž, zmar dokonal v závěru Moulis

Sparťanští hráči před utkáním proti Teplicím. Zleva: Srdjan Plavšić, Lukáš...

Fotbalová Sparta je v herních troskách. V jediném nedělním utkání 18. kola Fortuna ligy doma podlehla 0:1 průměrným...

Vyslat pár pluků z Litoměřic, Československo by nebylo, míní historik

Historik Filip Hrbek

V napjaté situaci kolem vzniku ČSR, kdy se pohraničí chtělo připojit k Rakousku, přišel litoměřické posádce rozkaz...

Jsme divoký sever, řekla vyhozená úřednice, když dostala cenu za odvahu

Nadační fond proti korupci již poosmé udělil Ceny za odvahu. Ty jsou určeny...

Bývalá úřednice Jana Moravcová, nedávno vyhozená z České inspekce životního prostředí, student Lukáš Blažej a aktivisté...

Svah s trhlinami u dálnice D8 skrývá staré sklepy, odhalily sondy

Dopravní omezení na Dálnici D8. Část vozovky je uzavřena kvůli nestabilnímu...

Svah, jehož část v červnu 2013 zavalila dálnici D8 na Ústecku a kde se nyní objevily nové trhliny, ukrývá v podzemí...

Historická vybydlená ulice v Ústí mizí z mapy, zakousl se do ní bagr

Zdevastované domy v Ústí nad Labem v ulici Na Nivách

Začala demolice rozpadajících se bytových domů v ulici Na Nivách v ústeckých Předlicích. Je rozdělena do dvou etap. V...

Další z rubriky

Neprávem zabavené počítačové hry expolicisté vrátili, stíhání je zastaveno

Ilustrační snímek

Státní zástupce podmíněně zastavil trestní stíhání dvou dnes už bývalých kriminalistů z Mostu, kteří podvodně zabavili...

VIDEO: Muž ukradl vystavený mobil, jeho nejisté počínání zachytily kamery

Muž odcizil v ústecké prodejně mobilní telefon

Policie pátrá po neznámém muži, který v prodejně v Ústí nad Labem odcizil vystavený mobilní telefon v hodnotě devět...

Evropská unie hledá způsob, jak po útlumu těžby podpořit uhelné kraje

Hnědouhelný povrchový důl ČSA a obec Horní Jiřetín

Vůbec poprvé v historii se sešli zástupci tří českých regionů postižených uhelnou těžbou s představiteli Poradní komise...

Najdete na iDNES.cz