Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


O funkcionalistickém skvostu v České Kamenici nevěděli ani odborníci

  11:09aktualizováno  11:09
Stráň v České Kamenici ukrývá funkcionalistickou vilu, o které nevěděli ani odborníci. Autory cenné stavby, která vypadá stejně jako v době svého vzniku v roce 1933, jsou uznávaní německy mluvící architekti Ernst Mühlstein a Victor Fürth.

Současná podoba Nožičkovy vily v České Kamenici. | foto: Jan Vaca, iDNES.cz

Ze silnice není vila téměř vidět. Je zaříznutá do prudkého svahu, navíc krytá stromy a keři. Do okolí "svítí" pouze jen velké okno, z něhož je rozhled téměř na celou Kamenici. Franz Nožička, který si nechal vilu postavit, si uměl dobře vybrat.

Stavět se začalo v roce 1932, kdy místní stavební úřad vydal všechna příslušná povolení. Investor Nožička si za autory svého domu vybral známé pražské architekty Mühlsteina a Fürtha. Franz Nožička, původem z Prahy, je musel znát právě odsud, vila v České Kamenici je totiž na severu Čech jedinou známou rozsáhlejší realizací. V Praze naopak po sobě oba architekti zanechali hned několik významných staveb (více v boxu).

Fürth a Mühlstein situovali vilu na jednu z teras Zeleného vrchu. Většina oken směřuje na jih, směrem ke svahu je umístěno víceméně jen technické zázemí domu. Z východní strany se vstupuje elegantně do zahrady, kromě hlavních vstupních dveří jsou tu i dvoukřídlové dveře vedoucí do hlavní obytné místnosti.

Fotogalerie

Vila je udržována téměř v původním stavu, současný vlastník provedl jen několik drobných stavebních úprav. "Rodiče se snažili zachovat původní vzhled vily a ani já nemám důvod cokoliv měnit. Z původního vybavení se ale nic nedochovalo, když se sem rodiče nastěhovali, byl dům téměř zcela prázdný. Původní je snad jen jedno ze světel," říká současná majitelka domu, dcera manželů, kteří se do vily nastěhovali v roce 1946.

Původní jsou tak i okna nebo atypická omítka. Jedná se o takzvanou pertlovanou omítku, která se v takové míře téměř nepoužívá. Majitelé po roce 1946 nechali na balkoně instalovat jen dřevěnou konstrukci na květiny, nyní je ale už pryč. Skvěle upravená je i zahrada, na jedné z teras je i dřevěný altánek, který ale zřejmě vznikl už před rokem 1932.

Děčínští historici a památkáři o vile neměli tušení, přestože v Kamenici opakovaně mapovali důležité stavby. Poblíž Nožičkova domu ostatně stojí i cenná secesní vila Franze Matzkeho, která byla zařazena i do projektu Slavné vily.

"V rámci České Kamenice a okolí je to naprostý unikát. V Kamenici najdete barokní nebo gotické stavby, z novější doby secesní domy, funkcionalistická stavba je ale ojedinělá. Navíc je ta vila perfektně zachovaná," říká stavební historička Alena Sellnerová.

Architekti Fürth a Mühlstein

Asi nejznámější realizací ateliéru Fürth-Mühlstein je takzvaná Schückova vila v Praze-Troji. Dům si nechal postavit továrník Alexander Schück, v 70. letech minulého století si jako svou rezidenci vybral tehdejší československý prezident Gustáv Husák. Nyní v budově sídlí korejské velvyslanectví.

V Praze se nachází ale víc funkcionalistických vil a dům dvojice Fürth-Mühlstein. Oba dva před začátkem II. světové války odešli do zahraničí, byli židovského původu. Victor Fürth se usídli v USA a Ernst Mühlstein, který si změnil jméno na Ernest Milston, v Austrálii. Milston zde navrhl monumentální památník australským vojákům padlým během II. světové války. Další informace o obou architektech najdete zde

I autor toho článku (a spoluautor odborného webu www.decin-tetschen.net) narazil na vilu náhodou, její snímek objevil na webu historiků architektury z Melbourne, kteří na stránky umístili pasáž z Twentieth-Century Houses z roku 1934 vydanou v Londýně.

Tajemný investor Nožička

Vybudování takové vily bylo i ve 30. letech velmi nákladné. Z dohledatelných dokumentů vyplývá, že si Franz Nožička, který je na některých dokladech psán i v německé verzi Noziczka, pořídil pozemek za 85 tisíc korun.

Informací o investorovi Nožičkovi je jinak velmi málo. V telefonním seznamu děčínského okresu z roku 1934 je uváděn jako ředitel dr. Nožička. Ve stejném dokumentu, jen z roku 1942, je u něj už zmínka, že se jedná o ředitele na penzi. Ještě ve 20. letech byl hlášen na adrese v pražském Karlíně, odkud se odstěhoval právě do České Kamenice. Je možné, že to bylo kvůli nabídnuté práci.

Franz Nožička žil ve vile do roku 1946. Z dochovaných archiválií lze vyčíst, že mu byl majetek zabrán na základě Benešových dekretů, byl označen za nepřítele státu. Podrobnosti ale už nalézt nelze, stejně tak není známé, kde Nožička zemřel. Do organizovaného odsunu německy mluvících obyvatel České Kamenice podle evidence zařazen nebyl.

"V Kamenici to bylo po roce 1945 hodně divoké. Prošla tu polská armáda, poté tu řádili komunisté, moc dokumentů se nezachovalo," řekl děčínský historik Petr Joza.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Dělnická strana chystá i přes zákaz města protest přímo v centru Dubí

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Dubí zakázalo shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti, které se mělo konat v centru města. Radnice nabízí k...

Syn zavražděných manželů na Ústecku popsal před soudem útok dvou mužů

Obžalovaný Jaroslav Topinka (vlevo) u ústeckého krajského soudu.

U krajského soudu dnes popsal syn zavražděného manželského páru útok dvou mužů. V zahrádkářské kolonii na Ústecku...

Rybáři dostali výpověď z jezera na golfovém hřišti, byly na ně stížnosti

Golfové hřiště s vodní plochou ve Všebořicích.

O trofejní rybářský revír přijdou koncem roku ústečtí rybáři. Od společnosti CZ Golf Investment, s níž měli smlouvu o...

Najdete na iDNES.cz