Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


O funkcionalistickém skvostu v České Kamenici nevěděli ani odborníci

  11:09aktualizováno  11:09
Stráň v České Kamenici ukrývá funkcionalistickou vilu, o které nevěděli ani odborníci. Autory cenné stavby, která vypadá stejně jako v době svého vzniku v roce 1933, jsou uznávaní německy mluvící architekti Ernst Mühlstein a Victor Fürth.

Současná podoba Nožičkovy vily v České Kamenici. | foto: Jan Vaca, iDNES.cz

Ze silnice není vila téměř vidět. Je zaříznutá do prudkého svahu, navíc krytá stromy a keři. Do okolí "svítí" pouze jen velké okno, z něhož je rozhled téměř na celou Kamenici. Franz Nožička, který si nechal vilu postavit, si uměl dobře vybrat.

Stavět se začalo v roce 1932, kdy místní stavební úřad vydal všechna příslušná povolení. Investor Nožička si za autory svého domu vybral známé pražské architekty Mühlsteina a Fürtha. Franz Nožička, původem z Prahy, je musel znát právě odsud, vila v České Kamenici je totiž na severu Čech jedinou známou rozsáhlejší realizací. V Praze naopak po sobě oba architekti zanechali hned několik významných staveb (více v boxu).

Fürth a Mühlstein situovali vilu na jednu z teras Zeleného vrchu. Většina oken směřuje na jih, směrem ke svahu je umístěno víceméně jen technické zázemí domu. Z východní strany se vstupuje elegantně do zahrady, kromě hlavních vstupních dveří jsou tu i dvoukřídlové dveře vedoucí do hlavní obytné místnosti.

Fotogalerie

Vila je udržována téměř v původním stavu, současný vlastník provedl jen několik drobných stavebních úprav. "Rodiče se snažili zachovat původní vzhled vily a ani já nemám důvod cokoliv měnit. Z původního vybavení se ale nic nedochovalo, když se sem rodiče nastěhovali, byl dům téměř zcela prázdný. Původní je snad jen jedno ze světel," říká současná majitelka domu, dcera manželů, kteří se do vily nastěhovali v roce 1946.

Původní jsou tak i okna nebo atypická omítka. Jedná se o takzvanou pertlovanou omítku, která se v takové míře téměř nepoužívá. Majitelé po roce 1946 nechali na balkoně instalovat jen dřevěnou konstrukci na květiny, nyní je ale už pryč. Skvěle upravená je i zahrada, na jedné z teras je i dřevěný altánek, který ale zřejmě vznikl už před rokem 1932.

Děčínští historici a památkáři o vile neměli tušení, přestože v Kamenici opakovaně mapovali důležité stavby. Poblíž Nožičkova domu ostatně stojí i cenná secesní vila Franze Matzkeho, která byla zařazena i do projektu Slavné vily.

"V rámci České Kamenice a okolí je to naprostý unikát. V Kamenici najdete barokní nebo gotické stavby, z novější doby secesní domy, funkcionalistická stavba je ale ojedinělá. Navíc je ta vila perfektně zachovaná," říká stavební historička Alena Sellnerová.

Architekti Fürth a Mühlstein

Asi nejznámější realizací ateliéru Fürth-Mühlstein je takzvaná Schückova vila v Praze-Troji. Dům si nechal postavit továrník Alexander Schück, v 70. letech minulého století si jako svou rezidenci vybral tehdejší československý prezident Gustáv Husák. Nyní v budově sídlí korejské velvyslanectví.

V Praze se nachází ale víc funkcionalistických vil a dům dvojice Fürth-Mühlstein. Oba dva před začátkem II. světové války odešli do zahraničí, byli židovského původu. Victor Fürth se usídli v USA a Ernst Mühlstein, který si změnil jméno na Ernest Milston, v Austrálii. Milston zde navrhl monumentální památník australským vojákům padlým během II. světové války. Další informace o obou architektech najdete zde

I autor toho článku (a spoluautor odborného webu www.decin-tetschen.net) narazil na vilu náhodou, její snímek objevil na webu historiků architektury z Melbourne, kteří na stránky umístili pasáž z Twentieth-Century Houses z roku 1934 vydanou v Londýně.

Tajemný investor Nožička

Vybudování takové vily bylo i ve 30. letech velmi nákladné. Z dohledatelných dokumentů vyplývá, že si Franz Nožička, který je na některých dokladech psán i v německé verzi Noziczka, pořídil pozemek za 85 tisíc korun.

Informací o investorovi Nožičkovi je jinak velmi málo. V telefonním seznamu děčínského okresu z roku 1934 je uváděn jako ředitel dr. Nožička. Ve stejném dokumentu, jen z roku 1942, je u něj už zmínka, že se jedná o ředitele na penzi. Ještě ve 20. letech byl hlášen na adrese v pražském Karlíně, odkud se odstěhoval právě do České Kamenice. Je možné, že to bylo kvůli nabídnuté práci.

Franz Nožička žil ve vile do roku 1946. Z dochovaných archiválií lze vyčíst, že mu byl majetek zabrán na základě Benešových dekretů, byl označen za nepřítele státu. Podrobnosti ale už nalézt nelze, stejně tak není známé, kde Nožička zemřel. Do organizovaného odsunu německy mluvících obyvatel České Kamenice podle evidence zařazen nebyl.

"V Kamenici to bylo po roce 1945 hodně divoké. Prošla tu polská armáda, poté tu řádili komunisté, moc dokumentů se nezachovalo," řekl děčínský historik Petr Joza.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Číňani pořád řešili peníze, vzpomíná na exotické angažmá útočník Rezek

Jan Rezek (vlevo) před prvním teplickým tréninkem.

Sedmimilionový Nan-ning, kam česká reprezentace ve čtvrtek dorazila na turnaj China Cup, vám zřejmě přijde jako...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

NEJ památky roku 2017. Dřevěný most přes Jizeru a kaple ukřižování

Dřevěný most přes řeku Jizeru (na snímku z 6. září 2017) v obci Bystrá nad...

Dřevěný most přes řeku v obci Bystrá nad Jizerou a kaple ukřižování v Jiřetíně pod Jedlovou dostaly cenu za nejlepší...

Dětství měla plné slz, hádek a bití. Teď studuje a uchází se o miss

Lucie Korubová z Lipové u Šluknova

Čtyřiadvacetiletá Lucie Korubová z Lipové u Šluknova, jedna z účastnic soutěže krásy Miss Libereckého kraje, vyrůstala...

Developer se vrátil k arabské vesnici na Teplicku, výstavba má odpůrce

Plánovaná výstavba arabské kolonie u Modlan.

Plánovaná výstavba arabské kolonie v Modlanech na Teplicku nabírá reálnější obrysy. Developer Ali Ali z Kuvajtu, jenž...

Najdete na iDNES.cz