Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V kadaňském klášteře narazili restaurátoři na fresky z 15. století

  11:13aktualizováno  11:13
Ve františkánském klášteře v Kadani odkrývají restaurátoři historicky cenné malby. Před časem na ně narazili v tamním kostele a místy je kryje až 14 vrstev vápenných omítek. Je mezi nimi i obraz, který je pozůstatkem původní poutní kaple Čtrnácti svatých pomocníků z 15. století.

Profesor Akademie výtvarných umění v Praze Karel Stretti ukazuje malby čtrnácti svatých pomocníků z roku 1614 v horní části zdi. Pod nimi postupně zpod dalších vrstev omítky vystupují postavy modlících se šlechticů z 15. století. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

„V horní části je vidět malba čtrnácti svatých pomocníků z roku 1614, pod tím jsme v ještě starší vrstvě odhalili drobnější postavy modlících se klečících šlechticů. Vespod jsou dva nápisy, z nichž jeden nese celá jména rodiny Fictumů, kteří kapli založili,“ popisuje malbu na stěně kostela profesor Akademie výtvarných umění v Praze Karel Stretti.

Fotogalerie

Restaurátoři musí při odstraňování spodních vrstev postupovat obzvlášť obezřetně, aby zachránili co nejvíc z obou maleb. Už tak se totiž ta novější dochovala jen částečně.

„Spodní omítka byla v některých částech mastnější a malba z ní opadala,“ přibližuje Stretti. Dodává, že i když obrazy po výtvarné stránce nejsou natolik kvalitní jako v presbytáři, jsou přesto velmi cenné pro doplňování historických souvislostí.

Stretti v klášteře pracuje se svými studenty již několik let. Loni dokončili restaurování nástěnných maleb právě v presbytáři a následně se přemístili do kostela. Zajímavých objevů čekají ještě více.

„Čeká nás ještě několik let dobrodružné práce v celém trojlodí kostela. Sledujeme návrat interiéru do původní výtvarné koncepce. Můžeme se jen domnívat, co ještě objevíme. Restaurování je dobrodružství, jako detektivka. Neustále jste v napětí, co tam bude. Zároveň musíte být dostatečně zdrženlivý a zodpovědný. Nález nejdříve dokonale prozkoumat a až poté přistoupit k samotnému restaurování pomocí vhodné techniky,“ přibližuje Stretti.

Klášter se seznam UNESCO dostane, věří restaurátor

Záchranné práce v areálu kláštera s kostelem trvají od roku 1995, restaurátorské od roku 2004. Klášter je v majetku římskokatolické církve.

Klášter v Kadani

Po roce 1468 založilo několik kadaňských měšťanů za podpory rodiny Fictumů při obchodní stezce do Saska malou kapli Čtrnácti sv. Pomocníků, která se brzy stala poutním místem.

V roku 1473 kapli převzal řád františkánů a na jejím místě postavil trojlodní kostel Panny Marie, který patří mezi nejvýznamnější památky pozdní gotiky a renesance.

Klášterní areál prošel érami rozmachu, ale i devastace. Během 2. světové války část zabrala Hitlerjugend, v roce 1950 komunistický režim klášter uzavřel, využíván byl jako archiv a postupně chátral.

V roce 1991 areál dostali zpět františkáni, kteří ho i pro nedostatek peněz předali o tři roky později litoměřickému biskupství.

„Se školou Karla Strettiho spolupracujeme delší dobu - na restaurování nástěnných maleb v klášterním kostele, ale i uměleckých památek v rámci ročníkových prací studentů ateliéru. Díky tomu bylo již zrestaurováno celkem 26 soch a obrazů, k nejvýznamnějším z nich patří gotická socha Panny Marie z farního kostela v Krupce,“ uvedla diecézní konzervátorka Lada Hlaváčková.

Kadaňský klášter je unikátním dokladem takzvaných sklípkových či diamantových kleneb, což byl zvláštní architektonický postup na přelomu středověku a raného novověku, a Kadaň usiluje o zapsání této významné památky na seznam UNESCO.

„Myslím si, že časem tam dospěje. Jsem přesvědčen, že tam patří. Až budou odkryté malby v celém trojlodí kostela, bude to nejen duchovně, ale i velmi emociálně a výtvarně působící prostor. Má v sobě velký náboj, který vnímaly stovky generací. Mísí se zde různé historické i religiózní proměny,“ poznamenal Stretti.

Město a církev, která je vlastníkem, se pokusí na další opravy kláštera získat dotace z Integrovaného regionálního operačního programu. V následujících letech by to mohlo být až šest milionů korun. Na opravu čeká například mobiliář kostela, tedy varhany, oltáře či lavice.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Cestu k vodopádu v ústeckém Vaňově zasypaly kameny, poškodily i opěrné zdi

Přístup k Vaňovským vodopádům je stížený. Cesta je zasypaná kamením, ale i...

U vodopádu v ústecké části Vaňov se uvolnila část rozmoklého svahu a na stezku pod oblíbenou přírodní atrakcí se...

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Inspekce vyšetřuje údajné zbití vězně, podezřelí jsou čtyři dozorci

Vazební věznice Litoměřice

Trestnímu oznámení, podle kterého surově zmlátili cizince umístěného do vazby, čelí čtveřice dozorců litoměřické...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz