Teplický kněz Evžen Freimann už podruhé odmítl předat církevním nadřízeným...

Teplický kněz Evžen Freimann už podruhé odmítl předat církevním nadřízeným klíče od kostela Povýšení sv. Kříže. (9. 7. 2013) | foto: Karel Pešek, MAFRA

Pokus dostat z teplického kostela vyhozeného kněze pravoslavným nevyšel

  • 2
Pravoslavná církev si neví rady, jak se zbavit teplického kněze Evžena Freimanna, který jí kazí pověst. Nadřízení ho sice odvolali a zakázali mu sloužit mše, on ale odmítá opustit kostel v Teplicích a předat ho novému správci. Bezvýsledné bylo i pondělní emotivní jednání.

Zámecké náměstí v centru Teplic, kde stojí chrám Povýšení sv. Kříže, hlídalo dopoledne jedenáct policistů. Byli tam mimo jiné pro případ, že by se Freimannova suita dopouštěla incidentů. Ta se však nakonec zmohla jen na povykování.

"S Freimannem je to těžké. Až se ho církev zbaví, bude klid," pronesl krajský představitel církve, arciděkan Ernest Raptsun.

Pravoslavný chrám Povýšení Svatého Kříže

S tajemníkem pražské eparchie Pavlem Milkem a knězem Miroslavem Vachatou přijeli dohlédnout na převzetí chrámu plného vzácných děl. Už podruhé a znovu marně.

Freimann se chrámu vzdát nechce, přestože má zákaz vykonávat bohoslužby už od dubna a v květnu s ním církev ukončila pracovní poměr. Také ministerstvo kultury ho vymazalo ze seznamu duchovních správců.

Město podepíše s církví smlouvu

Evžen Freimann ale odmítá vydat klíče od budovy a tvrdí, že církev nepostupuje podle pravidel. Milko se ho sice na náměstí snažil přesvědčit, že nemá pravdu, Freimann však trval na svém.

Potíž je v tom, že kostel nepatří církvi, ale městu Teplice, které ho pravoslavným před mnoha lety svěřilo do užívání. Neexistuje o tom ale žádný dokument. Vedení pravoslavných tak nemá nic v ruce a radnice do církevního sporu nechce zasahovat.

Úředníci radnice se nicméně v pondělí s představiteli pravoslavné církve dohodli, že podepíší smlouvu. Předtím musí církev vybrat Freimannova nástupce a novou farní radu. Až pak získají pravoslavní papír, který je bude opravňovat k tomu, že mohou chrám Freimannovi třeba i zabavit.

Freimann je v Teplicích známá figurka

Freimann je v Teplicích známý tím, že v tiskovině Teplický kurýr uráží a vyřizuje si účty s kýmkoli, na koho si vzpomene. Třeba i s nadřízenými v pravoslavné církvi.

Freimannův řád

Rytířský řád sv. Konstantina a Heleny vznikl kolem roku 2000.

Mnozí jeho členové původně vnímali vstup do řádu jako ocenění za to, že se věnují charitě nebo pomáhají šířit pravoslaví.

Za vstup do řádu se nyní podle informací MF DNES platí nejméně 20 tisíc korun nebo 1 000 amerických dolarů, případně 800 eur.

Pro cizince byla stanovena nejnižší taxa 1 000 eur.

Do řádu vstoupili třeba poslanec Jaroslav Foldyna, exposlanec Josef Hojdar, exministr Aleš Řebíček, byznysmen Štěpán Popovič, zvrhlý lékař Jaroslav Barták, amnestovaný Sergej Onyskiv nebo bývalý komunistický špion StB Igor Střelec.

Řád přitom ministerstvo kultury ani neeviduje. "Je to uměle vytvořený řád," poznamenal Aleš Chocholáč z odboru církví.

Mnoho věřících poukazuje také na to, že kostel Freimannovi slouží jako sídlo pro aktivity řádu, který si založil.

V minulosti způsobil několik skandálů. Například v květnu 2004 se veřejně jménem církve zaručoval za Sergeje Onyskiva obviněného z kuplířství, jehož chtěl pasovat na rytíře svého řádu.

V roce 2005 muž obžalovaný z krádeže u soudu přiznal, že Freimannovi ukradl řetízek, když mu kněz poskytoval orální sex. Freimann to popřel. Církev ale rozhodla, že musí opustit Teplice, kde jí kazí pověst. Tehdy ještě dostal milost.

Letos se údajně angažoval v aféře vladyky Kryštofa, nejvyššího představeného v Česku. Kryštof předtím vystoupil z řádu, který Freimann založil, a vzápětí se o něm rozneslo, že má milenky a nemanželské děti.

Obžalobu na Kryštofa podepsal Freimannův spojenec Josef Horváth, vystupující pod novým jménem Ermold, a knězův bratr Josef. V televizi pak vystoupila žena, která prohlásila, že měla s Kryštofem poměr. Následně to však popřela s tím, že byla podvedena a s výmysly jí pomáhal právě Freimann.