Fotopast (ilustrační snímek)

Fotopast (ilustrační snímek) | foto: Městská policie Břeclav

Muži se chtěli zbavit rozebraného auta, nachytala je při tom fotopast

  • 2
Nastražení fotopasti v Horním Jiřetíně na Mostecku má první výsledky. Kamera na cestě na okraji města zachytila trojici mužů, jak vyhazují části rozebraného auta. Muži na místě pokutu od strážníků odmítli, za vznik černé skládky jim tak hrozí až třicetitisícová sankce.

"Kamera, která funguje jako fotopast, zachytila tři muže, kteří z dodávky vyhazovali části rozebraného osobního vozidla. Jeho kovový skelet, jak se později ukázalo, krátce předtím odevzdali v jedné z hornojiřetínských sběren surovin," popsal první úlovek fotopasti strážník Karel Šefl.

Fotokamera odlehlou část Horního Jiřetína, kde černé skládky vznikají často a radnici stojí nemalé peníze neustále je uklízet, hlídá od začátku letních prázdnin. Vyfotí každého, kdo tudy projde nebo projede autem i na kole. Fotografii okamžitě mají e-mailem na počítači litvínovští strážníci, kteří si ji prohlédnou a v případě potřeby na místo okamžitě vyšlou hlídku.

Tři chycení a velmi překvapení výtečníci proto museli všechny vyházené věci z dodávky naložit zpět a místo uklidit. "Protože se svým přestupkem nesouhlasili a odmítali věc řešit na místě, budeme celou záležitost postupovat k přestupkové komisi," dodal Šefl.

Zatímco na místě by muže čekala pokuta maximálně tisíc korun, nyní to může být až 30 tisíc korun. "Tvrdili, že ty věci nevyhodili oni. Souhlasit s pokutou na místě nemusí, my jim vinu poté musíme u přestupkové komise dokázat. Díky fotografii to ale nebude těžké," popsal výhody fotopasti zástupce ředitele strážníků Zdeněk Urban.

Původně fotopasti zaznamenávaly pro zoology hlavně vzácné druhy plachých druhů zvířat, kvůli nepořádku si je ale začala pořizovat i města. Fungují například už v Rumburku, Litvínově nebo bílinské zahrádkářské kolonii, kde si kromě skládek hlídají i zloděje kovů.