Bývalý Fond hejtmanky má být transparentní. Dohlížet na to bude mimo jiné exhejtmanka Jana Vaňhová.

Bývalý Fond hejtmanky má být transparentní. Dohlížet na to bude mimo jiné exhejtmanka Jana Vaňhová. | foto: Karel Pešek, MF DNES

Na kritizovaný „Fond hejtmanky“ dohlédne exhejtmanka či bývalý estébák

  • 3
Ústecký kraj se snaží pokračovat v očistě kritizovaného "Fondu hejtmanky", ze kterého za předchozí koalice ČSSD a ODS dostávali peníze až podezřele často členové těchto stran. Po někdejší změně názvu na Fond Ústeckého kraje nyní na dělení peněz začne dohlížet pracovní skupina. Jména lidí, kteří v ní usednou, však vzbuzují pochybnosti.

"Skupina bude všechny žádosti probírat a doporučovat radě a zastupitelstvu," přiblížil smysl skupiny hejtman Oldřich Bubeníček z KSČM.

Podivné dotace z fondu

Nejznámější případ "stranické" dotace z Fondu Ústeckého kraje je příspěvek 11 milionů pro fotbalový klub FK Baník Souš, v jehož vedení figuroval tehdejší náměstek hejtmanky Pavel Kouda z ČSSD.

Roman Sigmund, funkcionář ČSSD v Mostě, dostal za dva roky téměř 5 milionů korun na propagaci amatérských hudebních kapel. Sigmund je známým exnáměstka Koudy (o dotaci zde).

Ústecký kraj přispěl téměř třemi miliony korun na konferenci o potížích regionu, kterou ve skutečnosti pořádal někdo jiný, než kdo dotaci dostal. Poté, co na případ upozornila MF DNES, firma oznámila, že projekt předčasně ukončila a peníze vrátí (o konferenci zde).

Dříve žádosti doporučovala ke schválení zastupitelstvu přímo rada kraje. Podle Bubeníčka lze říct, že skupina má přispět k tomu, aby rozdělování peněz bylo věcnější, průhlednější a spravedlivější.

"Když vidím jména lidí v této pracovní skupině, tak se obávám, že tomu tak nebude," pochybuje o tom ale například opoziční zastupitel za hnutí Severočeši.cz Jaroslav Doubrava.

Kromě hejtmana Bubeníčka a jeho prvního náměstka Stanislava Rybáka, pod kterého skupina spadá, v ní zasedli exhejtmanka a nynější Bubeníčkova druhá náměstkyně Jana Vaňhová, kontroverzní kancléř úřadu Aleš Konopásek a vedoucí odboru evropských dotací Jaroslava Kuszniruková.

Problém jsou hlavně Vaňhová, Konopásek a Kuszniruková

Problematická je především účast posledních tří členů skupiny. Ti totiž nesou zodpovědnost za mnoho nedůvěryhodných kroků minulé krajské vlády. Zjevné je to u nynější náměstkyně Vaňhové, podle které se ostatně fond původně i nazýval, než ho rada před rokem přejmenovala.

Evidenční karta StB Aleše Konopáska

Kancléř Konopásek zase negativně proslul prací pro StB a nevybíravým chováním k některým zaměstnankyním (o Konopáskovi zde).

Jaroslava Kuszniruková vedla svůj odbor už za exnáměstka hejtmanky Pavla Koudy, jenž měl odbor politicky na starosti. Kouda je od loňského září obviněný za machinace s evropskými dotacemi, dva projekty chystané na odboru pod vedením jeho a Kusznirukové navíc vyšetřuje policie.

"Nemůžeme se stále dívat dozadu," reagoval už dříve na kritiku lidí spjatých s aférami minulého vedení kraje hejtman Bubeníček. Dotyční si podle něj zaslouží druhou šanci.

Opozice pochybuje, že pracovní skupina v tomto složení pomůže rozdělování peněz z fondu zprůhlednit. "Pokud to má být transparentní, tak by v pracovní skupině měli být představitelé všech stran v zastupitelstvu," uvedla zastupitelka opozičního hnutí PRO kraj Šárka Dostálová.

Ona sama by fond nejraději zrušila. "Nikdo mi nevymluví, že to je nástroj korupce. Bylo schváleno minimum projektů, které byly užitečné a funkční," uvedla.

Ve fondu je letos mnohem méně peněz

Skupina přitom nebude mít na starosti pouze fond. Bude projednávat i účast kraje v různých dotačních programech, koordinovat odbory krajského úřadu či krajské organizace při získávání dotací nebo navrhovat rozdělení dotací z darů pro Ústecký kraj. Poprvé by se měla pracovní skupina sejít v úterý.

"Jestli už budeme doporučovat nějaké žádosti, to vám teď neřeknu. Ale budu chtít vědět, jestli už jsou žádosti tady," uvedl hejtman Bubeníček.

Podle mluvčí kraje Magdaleny Hanáčkové se žádostí o příspěvky z fondu zatím sešlo na šedesát. Zatímco loni fond rozdělil 109 milionů a předloni 80 milionů, letos v něm je jen 15 milionů korun.

"Když se dostaneme o pět nebo deset milionů výše, bude to maximum," uvedl hejtman Bubeníček. Podle něj tak příjemci dotací už na projekty nebudou dostávat částky v milionech ale v řádech statisíců.

Chudší fond je způsobený úspornějším krajským rozpočtem a patrně také menšími příspěvky velkých regionálních firem, které do fondu dávají peníze.