Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na kritizovaný „Fond hejtmanky“ dohlédne exhejtmanka či bývalý estébák

  10:02aktualizováno  10:02
Ústecký kraj se snaží pokračovat v očistě kritizovaného "Fondu hejtmanky", ze kterého za předchozí koalice ČSSD a ODS dostávali peníze až podezřele často členové těchto stran. Po někdejší změně názvu na Fond Ústeckého kraje nyní na dělení peněz začne dohlížet pracovní skupina. Jména lidí, kteří v ní usednou, však vzbuzují pochybnosti.

Bývalý Fond hejtmanky má být transparentní. Dohlížet na to bude mimo jiné exhejtmanka Jana Vaňhová. | foto: Karel PešekMF DNES

"Skupina bude všechny žádosti probírat a doporučovat radě a zastupitelstvu," přiblížil smysl skupiny hejtman Oldřich Bubeníček z KSČM.

Podivné dotace z fondu

Nejznámější případ "stranické" dotace z Fondu Ústeckého kraje je příspěvek 11 milionů pro fotbalový klub FK Baník Souš, v jehož vedení figuroval tehdejší náměstek hejtmanky Pavel Kouda z ČSSD.

Roman Sigmund, funkcionář ČSSD v Mostě, dostal za dva roky téměř 5 milionů korun na propagaci amatérských hudebních kapel. Sigmund je známým exnáměstka Koudy (o dotaci zde).

Ústecký kraj přispěl téměř třemi miliony korun na konferenci o potížích regionu, kterou ve skutečnosti pořádal někdo jiný, než kdo dotaci dostal. Poté, co na případ upozornila MF DNES, firma oznámila, že projekt předčasně ukončila a peníze vrátí (o konferenci zde).

Dříve žádosti doporučovala ke schválení zastupitelstvu přímo rada kraje. Podle Bubeníčka lze říct, že skupina má přispět k tomu, aby rozdělování peněz bylo věcnější, průhlednější a spravedlivější.

"Když vidím jména lidí v této pracovní skupině, tak se obávám, že tomu tak nebude," pochybuje o tom ale například opoziční zastupitel za hnutí Severočeši.cz Jaroslav Doubrava.

Kromě hejtmana Bubeníčka a jeho prvního náměstka Stanislava Rybáka, pod kterého skupina spadá, v ní zasedli exhejtmanka a nynější Bubeníčkova druhá náměstkyně Jana Vaňhová, kontroverzní kancléř úřadu Aleš Konopásek a vedoucí odboru evropských dotací Jaroslava Kuszniruková.

Problém jsou hlavně Vaňhová, Konopásek a Kuszniruková

Problematická je především účast posledních tří členů skupiny. Ti totiž nesou zodpovědnost za mnoho nedůvěryhodných kroků minulé krajské vlády. Zjevné je to u nynější náměstkyně Vaňhové, podle které se ostatně fond původně i nazýval, než ho rada před rokem přejmenovala.

Evidenční karta StB nynějšího kancléře ústecké hejtmanky Aleše Konopáska

Evidenční karta StB Aleše Konopáska

Kancléř Konopásek zase negativně proslul prací pro StB a nevybíravým chováním k některým zaměstnankyním (o Konopáskovi zde).

Jaroslava Kuszniruková vedla svůj odbor už za exnáměstka hejtmanky Pavla Koudy, jenž měl odbor politicky na starosti. Kouda je od loňského září obviněný za machinace s evropskými dotacemi, dva projekty chystané na odboru pod vedením jeho a Kusznirukové navíc vyšetřuje policie.

"Nemůžeme se stále dívat dozadu," reagoval už dříve na kritiku lidí spjatých s aférami minulého vedení kraje hejtman Bubeníček. Dotyční si podle něj zaslouží druhou šanci.

Opozice pochybuje, že pracovní skupina v tomto složení pomůže rozdělování peněz z fondu zprůhlednit. "Pokud to má být transparentní, tak by v pracovní skupině měli být představitelé všech stran v zastupitelstvu," uvedla zastupitelka opozičního hnutí PRO kraj Šárka Dostálová.

Ona sama by fond nejraději zrušila. "Nikdo mi nevymluví, že to je nástroj korupce. Bylo schváleno minimum projektů, které byly užitečné a funkční," uvedla.

Ve fondu je letos mnohem méně peněz

Skupina přitom nebude mít na starosti pouze fond. Bude projednávat i účast kraje v různých dotačních programech, koordinovat odbory krajského úřadu či krajské organizace při získávání dotací nebo navrhovat rozdělení dotací z darů pro Ústecký kraj. Poprvé by se měla pracovní skupina sejít v úterý.

"Jestli už budeme doporučovat nějaké žádosti, to vám teď neřeknu. Ale budu chtít vědět, jestli už jsou žádosti tady," uvedl hejtman Bubeníček.

Podle mluvčí kraje Magdaleny Hanáčkové se žádostí o příspěvky z fondu zatím sešlo na šedesát. Zatímco loni fond rozdělil 109 milionů a předloni 80 milionů, letos v něm je jen 15 milionů korun.

"Když se dostaneme o pět nebo deset milionů výše, bude to maximum," uvedl hejtman Bubeníček. Podle něj tak příjemci dotací už na projekty nebudou dostávat částky v milionech ale v řádech statisíců.

Chudší fond je způsobený úspornějším krajským rozpočtem a patrně také menšími příspěvky velkých regionálních firem, které do fondu dávají peníze.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Dopravní podnik Chomutova a Jirkova modernizuje vozový park

V Chomutově nyní jezdí 16 trolejbusů, deset z nich je starých dvacet a více let.

Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova pořídí do roku 2020 třicet nových trolejbusů a autobusů za více než 274...

Inspekce vyšetřuje údajné zbití vězně, podezřelí jsou čtyři dozorci

Vazební věznice Litoměřice

Trestnímu oznámení, podle kterého surově zmlátili cizince umístěného do vazby, čelí čtveřice dozorců litoměřické...

Soud zprostil obžaloby exředitelku, jež školku zásobovala ze svého obchodu

Lavice obžalovaných u Krajského soudu v Hradci Králové zůstala prázdná.

Soud v Lounech zprostil obžaloby ze zpronevěry exředitelku mateřské školy v Podbořanech. Důkazy předložené státní...

Najdete na iDNES.cz