Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Romský tým soupeře nepřesvědčil, na hřiště s ním vkročí jen tři kluby

  21:16aktualizováno  21:16
Děčínský fotbalový klub Junior Roma bude nejspíš i nadále vítězit kontumačně. Po čtvrteční schůzce všech týmů, které by se s ním měly utkat v rámci okresního přeboru, se k zápasům rozhodly ve zbytku podzimní části soutěže nastoupit jen tři. Ostatní kluby raději zaplatí pokutu.

Zápas FK Junior Roma Děčín a mužstvem složeným ze zaměstnanců devíti ambasád FC Embassies Praha | foto: Iveta Lhotská MAFRA

Ani přítomnost generálního sekretáře fotbalové asociace Rudolfa Řepky na čtvrtečním jednání zástupců klubů III. třídy okresního přeboru na Děčínsku nepřiměla všechny týmy ke hře s FK Junior Roma Děčín. Zápasy s tímto týmem bojkotují od začátku soutěže. „V žádném případě ale nejde o rasismus, týmy se bojí romských fanoušků,“ řekl sekretář Řepka.

Vyhrávají, aniž by kopli do míče

Romského klubu se soupeři bojí, nikdo s ním nechce hrát.

Také trenér FK Junior Roma Pavel Horváth uvedl, že po jednání už nemá pocit, že by za bojkotem byl rasismus. „Všechno jsme si vysvětlili, pokud by mělo jít o nějaký rizikový zápas, kdy by obavy z fanoušků existovaly, zajistíme silnější pořadatelskou službu,“ řekl Horváth. O pomoc může požádat i asociaci.

Do zápasu s Romy půjdou tři mužstva

FK Junior Roma je zcela jiným týmem než FC Roma z roku 2011, jehož hráči napadli rozhodčího i soupeře a na hřišti musela zasahovat policie. Z tohoto týmu hrají za FK Junior Roma tři hráči. „Hrubosti na hřišti se chceme vyvarovat a uděláme všechno pro to, aby se jí vyvarovali i naši fanoušci. Chceme ukázat, že v jarní části soutěže s námi může bez obav hrát každý,“ zdůraznil Horváth. 

Fotogalerie

Do konce podzimní části soutěže chybí pět zápasů. Tři týmy je s FK Junior Roma odehrají, ostatní raději zaplatí pokutu.

„Akceptuji, že některé týmy hrát nechtějí, ale my obavy nemáme a každý má dostat druhou šanci. Mám-li být upřímný, nemáme ani na to, abychom za neodehraný zápas platili pokutu,“ řekl Martin Pilecký z týmu Prysku. 

Zápas s TJ Junior Roma hodlají na podzim odehrát i fotbalisté Dolních Habartic. „My jsme s nimi nikdy problémy neměli. Sehráli jsme i několik přátelských utkání a vždycky v pohodě. Sami máme v týmu tři Romy,“ uvedl pro iDNES.cz už před časem sekretář dolnohabartického klubu Vladimír Boháč. Z týmů, které zápas odmítly, se nikdo pro média nechtěl vyjádřit.

Soupeřům vadí i dotace od města

Schůzka se konala za zavřenými dveřmi. Podle předsedy Okresního fotbalového svazu Libora Šimečka se hovořilo i tom, jak je tým Roma financován. Klub totiž získal desetitisícovou dotaci od města, kterou využívá i na mládež. Právě to bylo trnem v oku některým jiným týmům, jehož hráči si musí vše financovat sami.

„Požádat si o dotaci má možnost každý a je věcí každého týmu, jak svůj provoz financuje. Peníze v žádném případě nemohou být příčinou toho, že ostatní s Romou nebudou hrát,“ poznamenal Martin Pilecký.

FK Junior Roma trénuje a hraje domácí utkání na Městském stadionu v Děčíně. Jeho šéf Miroslav Tyl uvedl, že klub platí stejné částky jako všichni ostatní, tedy za tréninkovou jednotu tisíc a za zápas patnáct set korun. „Pro mě není důležité, kdo peníze hradí, ale to, že je plocha zaplacená,“ řekl. 

Na podporu FK Junior Roma přijeli o uplynulou neděli do Děčína i zaměstnanci několika ambasád k přátelskému utkání. Akci zorganizovalo švédské velvyslanectví. Hráči přijeli v červených tričkách s nápisem Dáme červenou kartu rasismu. Nad Romou zvítězili na penalty 6:5 (více se dočtete zde).

S romským týmem si do Děčína přijeli zahrát zaměstnanci cizích ambasád:
Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Ombudsmanka vyčetla bytovému družstvu slova o cikánech. Vyhovělo zčásti

Ombudsmanka Anna Šabatová

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová si prohlédla webové stránky družstva Krušnohor, které na Mostecku spravuje tisíce...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Další z rubriky

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

Dunivá rána. Strachy jsem se nepohnula, vypověděla pracovnice chemičky

Obžalovaní (zleva) Václav Macal a Jan Doskočil. Zastupuje je známý advokát...

Výpověďmi svědků pokračoval v Mostě soud v případu havárie v areálu litvínovské chemičky ze srpna 2015, kdy nastal...

Strážníci v Chomutově chytili koně, který shodil jezdkyni a utekl jí

Osedlaný kůň bez jezdce, kterého v Chomutově odchytili strážníci.

Splašeného koně museli na sídlišti v Chomutově chytit strážníci. Osedlané zvíře tam přiběhlo ze sousední obce, kde...

Najdete na iDNES.cz