Generální ředitel firmy Sandvik Chomutov Precision Tubes Jiří Polman.

Generální ředitel firmy Sandvik Chomutov Precision Tubes Jiří Polman. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Všude, kde se těží ropa a plyn z moře, používají trubky z Chomutova

  • 0
Všichni těžařští giganti využívají trubky z Chomutova. Ty mají odolnost vůči extrémnímu tlaku v hlubinách i vůči korozi a v agresivní mořské vodě vydrží 40 let. „V současné době nám nemůže v technologickém know-how nikdo konkurovat,“ říká generální ředitel firmy Sandvik Chomutov Precision Tubes Jiří Polman.

Přes sto milionů metrů high-tech trubek bez jediné závady. To je vizitka, která dělá ze společnosti Sandvik Chomutov Precision Tubes lídra na světovém trhu.

Slavná tradice

  • Sandvik Chomutov Precision Tubes vyrábí umbilikálové trubky, jež jsou součástí podmořských kabelů sloužících k těžbě ropy a zemního plynu.
  • Od roku 1994 spadá do švédské strojírenské skupiny Sandvik.
  • Společnost navázala na tradici Válcoven trub, které založili bratři Mannesmannové v roce 1887. O tři roky později vyrobili první bezešvou ocelovou trubku na světě.
  • Tržby společnosti Sandvik Chomutov Precision Tubes v roce 2015 překročily hranici 5 miliard korun.

Trubky ze severu Čech slouží v podmořských vrtech těžařských gigantů Total, Chevron, BP či Shell po celém světě. Pomáhají těžit zemní plyn v Mexickém zálivu, u Afriky, v Severním i Středozemním moři.

Generální ředitel Polman dodává, že firmu neposlala na kolena ani dvouletá ropná krize. Teď se podnik již podruhé stal krajským vítězem soutěže nejrychleji rostoucích tuzemských firem Štika českého byznysu.

Jaký máte recept na úspěch?
Vyrábíme speciální bezešvé nerezové trubky pro extrémní podmínky podmořské těžby ropy a plynu. Dbáme na absolutní kvalitu výrobků a respekt k zákazníkovi. Těší nás, že jsme v soutěži neuspěli poprvé. V krajském hodnocení jsme vyhráli podruhé a máme po jednom druhém a třetím místě. Velmi si vážím i ocenění pro nejinovativnější firmu, kdy se neustále snažíme zlepšovat výrobní postupy.

Patříte do švédské strojírenské skupiny s ročním obratem 89 miliard korun. Jak vysoký podíl připadá na chomutovský závod?
Pohybujeme se kolem pěti miliard korun, což je poměrně významný podíl. Na trhu ocelových bezešvých trubek pro tzv. umbilikálové kabely pro ropný a plynový průmysl zaujímáme velice významný tržní podíl.

Ropný průmysl zažívá krizi, cena ropy se propadla v průběhu dvou let pod 40 dolarů. Jaký dopad to má na výrobu?
Krize v ropném průmyslu je problém, ale naštěstí se naše trubky využívají nejen k těžbě ropy, ale i zemního plynu. Tomuto odvětví se daří a v současnosti vyrábíme trubky jen pro plyn. Cena ropy se teď pohybuje kolem 50 dolarů za barel, její těžba začne být lukrativní pro těžařské společnosti kolem 60 dolarů.

Jak dlouho bude podle vás stagnace těžby ropy trvat?
Současný pokles ceny ropy je způsoben převisem nabídky. Předpokládám, že do dvou tří let opět přijde ropný boom. Dva roky firmy neinvestovaly do těžby pod mořem a zákonitě musí přijít brzy situace, že nabídka ropy bude menší než poptávka. V tu chvíli vystřelí cena nahoru a všichni budou chtít vrtat. Navíc ropa ve snadných nalezištích je pryč, takže se bude muset hlouběji do moře a to znamená potřebu více trubek, a tedy zakázek pro nás.

Kde jsou vaši klíčoví zákazníci?
Máme pět velkých zákazníků v USA, Norsku a Británii. Tyto firmy dodávají podmořské kabely pro všechny velké společnosti, které se zabývají těžbou ropy a zemního plynu. Naše trubky jsou ve všech podmořských vrtech na světě, k největším oblastem patří Mexický záliv, Severní moře či lokalita u Angoly, nové obrovské zásoby ropy a plynu jsou u Mosambiku a v jižní Asii, zemního plynu pak ve Středozemním moři u Egypta.

To nemáte žádnou konkurenci?
Máme konkurenty v Rakousku a Japonsku, ale jejich výrobky stále nedosahují tak vysoké kvality jako naše.

Jaké jsou požadavky na vlastnosti trubek pro podmořské vrty?
Obrovské. A my právě nevyrábíme standardy, ale jen specifické zboží na objednávku. Trubky musí vydržet pracovní tlak kolem 10 tisíc psi a v mořské vodě, což je nejkorozivnější prostředí. Právě koroze je největší riziko, i drobná chyba při výrobě může znamenat korozní ložisko a zkázu celé trubky. Za dvacet let jsme vyrobili přes 100 milionů metrů trubek bez jediné závady. Vyrábíme čtyřicetimetrové trubky, které se poté svaří a navinou na velké cívky. Na té může být až 15 kilometrů trubky.

Jak výrobky kontrolujete?
Každá trubka je testována na všechny vady a kazy, a to již od počátku výrobního procesu. Na začátku je tlustá krátká trubka, které se říká lupa. Už ta prochází kontrolou kvality. Pokud je v pořádku, jde do výroby, kde z ní uválcujeme několikanásobně dlouhou trubku. Po válcování prochází ultrazvukovým polem a vířivými proudy, kdy zjišťujeme, jestli nemá vnitřní praskliny a povrchové vady. Dalším krokem je svařování na velké cívky, kdy se každý svár důkladně rentgenuje. Nakonec se trubka tlakuje na 1,5násobek pracovního tlaku. Všechna testovací data a rentgenové snímky zákazník dostává se zbožím.

Kolik máte zaměstnanců?
Kolem šesti set. Řadu profesí si vychováváme sami, protože jsou tak specifické, že takoví lidé na trhu práce nejsou. Jako třeba valcíři. Svářeči sice jsou, ale vzhledem k nárokům na kvalitu si je také zaškolujeme sami.

Chomutovskou firmu vedete od roku 2011. Na co jste za tu dobu nejvíc pyšný?
Na to, jak se firma změnila uvnitř. Podařilo se mi zapojit do procesu zlepšování výroby zaměstnance napříč pozicemi. Dříve to byla výsada několika expertů, kteří nám říkali, co máme dělat. Výrazně jsme zapracovali na produktivitě práce, což je zásluha více jak stovky pracovníků od dělníků po týmové lídry. Dokázali báječné věci. To, že si to vzali za své a přistoupili k tomu jako k řešení svého problému, beru jako největší úspěch. Je tu řada lidí, jimž na firmě záleží.

Plánujete rozšíření výroby?
Chceme postavit za dvě miliardy další halu. Už jsme v projektové přípravě. Až přijde doba, kdy vzrostou ceny ropy a zvýší se poptávka po našich výrobcích, budeme schopni rychle reagovat a začít stavět. Samozřejmě to přinese i růst počtu zaměstnanců. Jde o plán v horizontu dvou až tří let.