Když firma Talwin začala fotovoltaickou elektrárnu v červenci 2010 v Moldavě

Když firma Talwin začala fotovoltaickou elektrárnu v červenci 2010 v Moldavě stavět, neměla tři výjimky z ochrany životního prostředí a její stavební povolení bylo vydané v rozporu se zákonem. | foto: Karel Pešek, MF DNES

Firma odsouzeného exsenátora ODS dostane pokutu za sluneční elektrárnu

  • 5
Firma Talwin dostane pokutu za sluneční elektrárnu v Krušných horách. Za firmou stojí vlivný člen ODS a bývalý senátor Alexandr Novák odsouzený za braní úplatků. Krajský úřad se navíc nyní bude muset vypořádat s tím, že ministerstvo životního prostředí zrušilo výjimku ze zákona, kterou krajští úředníci Novákově firmě udělili.

"Pokuta bude udělena kvůli tomu, že stavba byla prováděna bez nutných podkladů. Její výše může být až milion korun," sdělila ředitelka ústecké pobočky České inspekce životního prostředí Jana Moravcová.

Problémová elektrárna

Firma Talwin začala elektrárnu na Moldavě stavět v červenci 2010 bez potřebných výjimek z ochrany životního prostředí a se stavebním povolením vydaným v rozporu se zákonem. Kvůli tomu ji Česká inspekce životního prostředí stavět zakázala.

Firma však pokračovala, za což dostala pokutu 60 tisíc Kč. Výjimky si opatřila až zpětně, jednu z nich teď ministerstvo životního prostředí zrušilo.

Firma totiž začala elektrárnu stavět v červenci 2010 bez potřebné výjimky z ochrany zvláště chráněných druhů živočichů a rostlin. O její vydání požádala krajský úřad až zpětně. Krajský úřad firmě výjimku v září 2010 udělil, ale ministerstvo životního prostředí rozhodnutí kraje zrušilo (čtěte zde).

Výše pokuty pro firmu se nyní bude odvíjet i od toho, jak inspekce posoudí, nakolik byly důvody pro zrušení této výjimky závažné.

Podle ministerstva je rozhodnutí kraje nezákonné. "Nezákonnost byla shledána zejména v jeho nepřezkoumatelnosti, která spočívá ve vnitřní rozpornosti a nesrozumitelnosti," uvedla mluvčí ministerstva Michaela Jendeková.

Krajský úřad bude nyní o výjimce rozhodovat znovu. "Podle ministerstva se rozhodnutí vyznačuje formálními vadami. Vydání nového rozhodnutí předpokládáme do konce února," řekla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková.

Přístup úřadů kritizoval i ombudsman

Pro samotný provoz elektrárny však ze zrušení výjimky nic nevyplývá. Úřad v Duchcově ji zkolaudoval už loni v červnu.

Talwin z půlky vlastní jedna z šedých eminencí ODS Alexandr Novák, který je, zatím nepravomocně, odsouzený za převzetí úplatku 43 milionů korun (o rozsudku čtěte zde). Stavbu elektrárny provázel od počátku nestandardní přístup úřadů, který kritizoval i úřad ombudsmana.

Nejprve firmu magistrát v Teplicích "opomenul" informovat o tom, že musí mít povolení a výjimky z ochrany přírody, protože chce elektrárnu stavět v oblasti Natura 2000, kterou musí Česko podle evropských směrnic chránit.

"Magistrát města Teplice se dopustil zásadního pochybení," psala ve svém posudku zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová, která se případem zabývala (o posudku více zde).

Nejvíc ale chyboval stavební úřad v Duchcově, který v srpnu 2009 vydal stavební povolení v rozporu se zákonem. Moldava dodnes nemá územní plán, bez kterého se stavební povolení vydávat nesmí (o pochybení zde).

"Z jednání úředníků stavebního odboru byla vyvozena pracovně právní opatření a patřičná opatření k nápravě," reagovala na posudek Seitlové tajemnice úřadu v Duchcově Renata Kounovská.

Sdružení chce udělení nové výjimky zabránit

Krajský úřad mohl kvůli těmto pochybením výstavbu elektrárny v prosinci 2010 zarazit. Úřad to ale odmítl, protože by podle něj firmě vznikla újma "v nepoměru k újmě veřejnému zájmu" (o rozhodnutí čtěte zde). "Není zřejmé, co úřad považoval za újmu firmě," vytkla mu to Seitlová.

Přístup úřadů k elektrárně firmy Talwin kritizuje také sdružení Přátelé zeleného údolí Muldy, které proti problémové stavbě dlouhodobě vystupuje. "Jako občanovi vám za pochybení hrozí pokuty, ale úředník si může dělat, co chce," podotkla Ivana Ježková z tohoto sdružení.

Sdružení po výtce ministerstva získalo lepší pozici. Krajský úřad ho nově zařadil do nynějšího řízení o nové výjimce pro stavbu elektrárny v chráněném území. "Neznám důvod, proč by výjimku měl úřad udělit. Jestli ji znovu udělí, odvoláme se," zdůraznila Ježková.

MF DNES se pokoušela získat také vyjádření firmy Talwin, ta však nereagovala.