Moldava v Krušných horách

Moldava v Krušných horách | foto: X-Weinzar, Wikimedia Commons

Firma chce u Moldavy stavět větrné elektrárny, řada obyvatel je proti

  • 85
V okolí krušnohorské Moldavy má vyrůst 25 větrníků, postavit je zde chce firma EP Renewables. Na posledním zastupitelstvu obec schválila dodatek smlouvy o vzájemné spolupráci, pod nějž se podepsal i starosta Jaroslav Pok. Proti větrným elektrárnám se chtějí postavit místní lidé.

Schválení dodatku byl z pohledu Moldavy a firmy poslední krok, který k dohodě o zbudování větrné elektrárny zbýval. Teď jsou na řadě úřady a jednání s vlastníky pozemků na stavbu.

Větrníky v horách

Plocha pro výstavbu větrné elektrárny na Moldavě bude mít více než 100 hektarů.

Pozemky určené pro výstavbu vlastní mimo jiné čtyři soukromé osoby, tři firmy (spřízněné s obcí a firmou EP Renewables) a pozemkový fond.

Obec za součinnost při výstavbě inkasuje od firmy celkem 4,225 milionu korun.

Projektu chybí vydaná EIA, platný územní plán a dohoda s majiteli pozemků.

Přesto je to ještě dlouhá cesta. Moldava stále nemá územní plán, bez něj přitom nelze stavět. Firma si pak musí počkat od ministerstva životního prostředí na vydání studie EIA, která posuzuje vliv projektu na životní prostředí.

Už teď je přitom jasné, že řada místních se větrníkům postaví. "Až bude vydaná EIA a další podklady, vstoupíme do toho," řekla za sdružení Přátelé zeleného údolí Muldy Ivana Ježková.

Odpůrce větrníků dráždí místo plánované výstavby. Elektrárna má totiž stát v oblasti Natura 2000, kterou podle evropských směrnic musí Česko chránit.

Plocha pro větrníky se zvětšila

"V některých bodech je to v rozporu s evropskou legislativou," říká za odpůrce velké větrné elektrárny Ježková.

Přitom už jednou musela obec pozemky pro výstavbu měnit. Prvotní záměr narazil na krajském úřadu kvůli výskytu tetřívka. Když v listopadu 2010 zastupitelstvo vybíralo nové pozemky, pro změnu sáhlo do oblasti Natura 2000. Plocha pro výstavbu se navíc výrazně zvětšila. To se opozici nelíbilo.

"Oblast na rozšíření výstavby je nejhezčí místo. Jedna z mála výhod Moldavy je hezké životní prostředí, navíc projekt větrných elektráren trvalá pracovní místa nepřinese," řekl tehdy zastupitel opozice Jaroslav Sečánský.

Vedení obce argumentuje tím, že spolupráce s EP Renewables naplní městskou kasu. Za podpis smlouvy v roce 2008 inkasovala obec 2,5 milionu, za čerstvě podepsaný dodatek si obec na konto připíše dalších 1,5 milionu korun.

Firma přispěla i na územní plán

Firma si vstřícný postoj obce zajistila i tím, že jí dá dalších 225 tisíc na pořízení územního plánu. Platit takové sumy ve chvíli, kdy projektu chybí všechna potřebná povolení, není úplně standardní.

Na územní plán a studii EIA se bude čekat dlouhou řadu měsíců. Obec pak musí jednat s vlastníky pozemků, kde mají větrníky stát.

Současné vedení obce odmítá s redakcí komunikovat. "S MF DNES mám špatné zkušenosti," říká místostarosta Tomáš Tvrdík. Narážel tím patrně na články o stavbě sluneční elektrárny firmou Talwin, která v Moldavě proběhla v rozporu se zákonem. (více zde)