Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Filmaři ukazují osobnosti Mostu. Dceru magistra Kelleyho i katova syna

  13:06aktualizováno  13:06
Že Most není jen město uhlí s paneláky, se ve svých dokumentech snaží ukázat dva Mostečané, muzikant Míra Kuželka a filmař Martin Studecký. V jejich filmech znovu ožívá bohatá historie města a zajímavé osobnosti, o kterých se dnes již téměř neví.

Filmař Martin Studecký s listinou císaře Rudolfa II. o prodeji hradu Hněvín | foto: archiv Martina Studeckého

„V Mostě je třeba umělecká škola Floriana Leopolda Gassmanna. Ale málokdo ví, že to byl kapelník Marie Terezie a Josefa II., mostecký rodák, který objevil například slavného skladatele Salieriho,“ vypráví Studecký.

Fotogalerie

Takových pozapomenutých osobností má Most spoustu. „Všichni třeba znají magistra Edwarda Kelleyho, který v Mostě zemřel. Ale málokdo zná jeho životní příběh. Třeba, že měl nevlastní dceru Vestonii, již František Ladislav Čelakovský řadil mezi nejlepší české básnířky,“ přibližuje Studecký.

Alžběta Johana Vestonie, první česká básnířka vůbec, byla ve své době slavnější než její současník William Shakespeare. V Mostě žila v domě, který tam se zemědělskou usedlostí koupila její matka.

Šikanovaný katův syn se nakonec přátelil s Goethem

Za jednu z nejzajímavějších postav mostecké historie Studecký považuje Karla Hussa, jenž se narodil na konci 18. století mosteckému katovi. Otec totiž nechtěl, aby syn skončil jako kat, a tak jej poslal na místní piaristické gymnázium, kde byl Karel v prvním ročníku mezi nejlepšími studenty.

„Ale ve druhém se spolužáci dozvěděli, že je syn kata. Tam je paralela s dnešní sociální diskriminací. Kdo nemá pořádný mobil nebo oblečení, ostatní se mu smějí. Tam stačilo, aby se dověděli, že je syn kata, a začali jej šikanovat. Šikanovali jej i učitelé, tak ze školy utekl,“ říká filmař, co se dozvěděl při natáčení dokumentu od historiků.

Unikátní příběh mladíka, který se chtěl vlastním přičiněním dostat ze společenské pasti, vyvrcholil v Chebu. Tam Karel Huss nakonec přece jen převzal katovskou štafetu - od svého strýce. Také se však na západě Čech věnoval léčitelství, historii a sběratelství. Díky znalosti minerálů se seznámil a spřátelil například s J. W. Goethem.

„A přes něj a Goethovo přátelství s Ulrikou von Levetzow se dostáváme zpátky do naší oblasti (majitelka panství v Třebívlicích nedaleko Mostu se spřátelila se slavným básníkem v Mariánských Lázních, kde se do ní zamiloval. Po její smrti se Třebívlice staly majetkem města Mostu - pozn. red.). To mne hrozně baví, tyto dobové příběhy a jejich předávání mladým lidem,“ říká Studecký.

Vedle dokumentů točí i klipy se známými zpěváky

Filmy o historických osobnostech točí zajímavě, aby zaujaly i děti. V dokumentech tak hovoří odborníci z muzea či archivu, ale také herec mosteckého divadla Jiří Kraus, jenž přidává i různé zajímavosti.

Filmy o významných osobnostech vznikly ve spolupráci s mosteckým muzeem či archivem a zájemci si je mohou prohlédnout na DVD nebo na internetu. Filmové projekty mají i širší záběr. Třeba dokument o Flájském plavebním kanále je historií života v Krušných horách.

„Točíme dokumenty o starém i novém Mostě. Jak to tady vypadá. Jsou to projekty pro náš region, ale rozdáváme je i dál a lidé jsou hodně překvapení, kolik je tady hezkých míst. Ať to jsou sportovní areály, kopce Českého středohoří nebo Krušné hory. Kolik tady roste chráněných rostlin,“ přibližuje společné filmařské projekty Kuželka.

Společně dělají i videoklipy pro slavné české umělce, kterým Kuželka navíc píše i texty - třeba Karlu Gottovi či Davidu Kollerovi. Natočili například úspěšný klip Tančíš sama pro tragicky zesnulého zpěváka Petra Muka. I v něm pomohli zviditelnit některá severočeská města. Natáčeli ho ulicích Žatce a v divadle v Teplicích.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Tepličtí skauti oslaví výročí v novém zázemí, hledají bývalé členy

Vizualizace areálu složeného ze tří objektů: skautského střediska, salesiánské...

Na oslavy významného jubilea se chystají skauti ze střediska Dvojka Teplice. K 30. výročí znovuzaložení oddílů, které...

Grafton Recruitment Praha
TEAMLEADER VE VÝROBĚ

Grafton Recruitment Praha
Ústecký kraj
nabízený plat: 19 000 - 29 000 Kč

Najdete na iDNES.cz