Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Filmaři ukazují osobnosti Mostu. Dceru magistra Kelleyho i katova syna

  13:06aktualizováno  13:06
Že Most není jen město uhlí s paneláky, se ve svých dokumentech snaží ukázat dva Mostečané, muzikant Míra Kuželka a filmař Martin Studecký. V jejich filmech znovu ožívá bohatá historie města a zajímavé osobnosti, o kterých se dnes již téměř neví.

Filmař Martin Studecký s listinou císaře Rudolfa II. o prodeji hradu Hněvín | foto: archiv Martina Studeckého

„V Mostě je třeba umělecká škola Floriana Leopolda Gassmanna. Ale málokdo ví, že to byl kapelník Marie Terezie a Josefa II., mostecký rodák, který objevil například slavného skladatele Salieriho,“ vypráví Studecký.

Fotogalerie

Takových pozapomenutých osobností má Most spoustu. „Všichni třeba znají magistra Edwarda Kelleyho, který v Mostě zemřel. Ale málokdo zná jeho životní příběh. Třeba, že měl nevlastní dceru Vestonii, již František Ladislav Čelakovský řadil mezi nejlepší české básnířky,“ přibližuje Studecký.

Alžběta Johana Vestonie, první česká básnířka vůbec, byla ve své době slavnější než její současník William Shakespeare. V Mostě žila v domě, který tam se zemědělskou usedlostí koupila její matka.

Šikanovaný katův syn se nakonec přátelil s Goethem

Za jednu z nejzajímavějších postav mostecké historie Studecký považuje Karla Hussa, jenž se narodil na konci 18. století mosteckému katovi. Otec totiž nechtěl, aby syn skončil jako kat, a tak jej poslal na místní piaristické gymnázium, kde byl Karel v prvním ročníku mezi nejlepšími studenty.

„Ale ve druhém se spolužáci dozvěděli, že je syn kata. Tam je paralela s dnešní sociální diskriminací. Kdo nemá pořádný mobil nebo oblečení, ostatní se mu smějí. Tam stačilo, aby se dověděli, že je syn kata, a začali jej šikanovat. Šikanovali jej i učitelé, tak ze školy utekl,“ říká filmař, co se dozvěděl při natáčení dokumentu od historiků.

Unikátní příběh mladíka, který se chtěl vlastním přičiněním dostat ze společenské pasti, vyvrcholil v Chebu. Tam Karel Huss nakonec přece jen převzal katovskou štafetu - od svého strýce. Také se však na západě Čech věnoval léčitelství, historii a sběratelství. Díky znalosti minerálů se seznámil a spřátelil například s J. W. Goethem.

„A přes něj a Goethovo přátelství s Ulrikou von Levetzow se dostáváme zpátky do naší oblasti (majitelka panství v Třebívlicích nedaleko Mostu se spřátelila se slavným básníkem v Mariánských Lázních, kde se do ní zamiloval. Po její smrti se Třebívlice staly majetkem města Mostu - pozn. red.). To mne hrozně baví, tyto dobové příběhy a jejich předávání mladým lidem,“ říká Studecký.

Vedle dokumentů točí i klipy se známými zpěváky

Filmy o historických osobnostech točí zajímavě, aby zaujaly i děti. V dokumentech tak hovoří odborníci z muzea či archivu, ale také herec mosteckého divadla Jiří Kraus, jenž přidává i různé zajímavosti.

Filmy o významných osobnostech vznikly ve spolupráci s mosteckým muzeem či archivem a zájemci si je mohou prohlédnout na DVD nebo na internetu. Filmové projekty mají i širší záběr. Třeba dokument o Flájském plavebním kanále je historií života v Krušných horách.

„Točíme dokumenty o starém i novém Mostě. Jak to tady vypadá. Jsou to projekty pro náš region, ale rozdáváme je i dál a lidé jsou hodně překvapení, kolik je tady hezkých míst. Ať to jsou sportovní areály, kopce Českého středohoří nebo Krušné hory. Kolik tady roste chráněných rostlin,“ přibližuje společné filmařské projekty Kuželka.

Společně dělají i videoklipy pro slavné české umělce, kterým Kuželka navíc píše i texty - třeba Karlu Gottovi či Davidu Kollerovi. Natočili například úspěšný klip Tančíš sama pro tragicky zesnulého zpěváka Petra Muka. I v něm pomohli zviditelnit některá severočeská města. Natáčeli ho ulicích Žatce a v divadle v Teplicích.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Rybáři dostali výpověď z jezera na golfovém hřišti, byly na ně stížnosti

Golfové hřiště s vodní plochou ve Všebořicích.

O trofejní rybářský revír přijdou koncem roku ústečtí rybáři. Od společnosti CZ Golf Investment, s níž měli smlouvu o...

Syn zavražděných manželů na Ústecku popsal před soudem útok dvou mužů

Obžalovaný Jaroslav Topinka (vlevo) u ústeckého krajského soudu.

U krajského soudu dnes popsal syn zavražděného manželského páru útok dvou mužů. V zahrádkářské kolonii na Ústecku...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz