Parta nadšenců točí videa o historii Litvínovska, fanoušků jim přibývá

  • 2
Nechtěli objevovat jen pro sebe, a tak začala parta litvínovských rodáků ve volném čase natáčet a na webu uveřejňovat videa, na nichž představuje Litvínov a jeho okolí z historického pohledu. Pustili se i do seriálu o hradech a zříceninách Krušných hor.

„Dnes se společně vydáme na Sandl prohlédnout si starý vyhlídkový areál,“ začíná jedno z videí, která lze najít na Facebooku či na YouTube.

Dva průvodci v šestiminutovém dokumentu mluví o minulosti Sandlu, tedy litvínovské části Písečná, a přímo na místě ukazují, odkud se lidé dříve mohli podívat do krajiny a kde stál gloriet. Záběry doplňují historické fotky či mapy.

V dalších snímcích se může divák vydat po středověké zaniklé komunikaci mezi Litvínovem a Duchcovem, po níž jezdívali příslušníci rodu Valdštejnů ke své manufaktuře, nebo na místo nad litvínovskou čtvrtí Hamr, kde se předkové pokoušeli dobývat stříbro.

„Minulostí Litvínovska jsme se zabývali vždycky, máme k němu silný vztah. Zajímá nás, jak se mění krajina, a baví nás objevovat zapomenutá místa,“ říká jeden ze čtyř autorů videí Filip Šrámek.

„Postupně pak dozrála úvaha, že se chceme podělit o to, jak historicky zajímavý tento region je a jak se tu před lety žilo,“ pokračuje.

Začínali fotoreportážemi

O tom, jak budou ostatním servírovat své objevy a informace, měli původně jiné představy. Začínali fotoreportážemi.

„Brzy jsme ale zjistili, že fotka s textem postrádá dynamiku,“ poznamenává další z autorů Petr Koka.

Poměrně záhy rozjeli i seriál o hradech a zříceninách v Krušných horách, na kterém s nimi spolupracuje archeolog Milan Sýkora. Se seriálem začali také na Litvínovsku, třeba dílem o hrádcích v Brandově a Českém Jiřetíně.

Postupně se ale přesouvají i za jeho hranice, například po stopách Nového Žeberku u Jirkova.

„Podařilo se nám natočit i dvě videa na hradech, kde právě probíhal archeologický výzkum - na Kalichu u Litoměřic a Rýzmburku nad Osekem,“ přibližuje Šrámek.

Dosud vyrobili 14 filmů

Celkem zatím vyrobili čtrnáct filmů. Informace k daným místům shánějí v kronikách, na internetu či v záznamech o činnosti tehdejších spolků.

„Zvláště dokumenty spolků jsou pro nás hodně cenným zdrojem,“ podotýká třetí z party Jitka Šrámková.

Podklady si připravují po večerech, do terénu vyrážejí o víkendech, kdy jsou v Litvínově i dva členové, kteří jinak žijí v Praze.

Na Facebooku mají už 500 fanoušků a stále jich přibývá. „Lidé s námi hodně komunikují, což nás těší. Chtějí s námi třeba něco rozebírat podrobněji,“ libuje si čtvrtý člen Karel Zámecký.

„A prý jsme zaujali i středoškoláky, což nám dělá obrovskou radost,“ dodává Zámecký.