Krajská filmová kancelář umí i zvednout Labe, štáby se k ní vracejí

  8:03aktualizováno  8:03
Některé scény zřejmě nejdražšího českého filmu Jan Žižka se budou odehrávat v Ústeckém kraji. Filmaři začínají točit u oblíbeného Dolského mlýna a opět v kraji hledají komparzisty. S tím štábům nejčastěji pomáhá Filmová kancelář Ústeckého kraje, která vznikla před dvěma lety.

Barbora Hyšková z Filmové kanceláře Ústeckého kraje. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

„O všech filmech, které se u nás v kraji natáčejí, ale nevíme. Někdy se na nás jejich štáby neobrátí. Zřízení krajské filmové kanceláře ale hodně pomohlo, máme velké odezvy na pomoc a naši spolupráci a díky ní se k nám filmaři chtějí vracet,“ říká Barbora Hyšková z filmové kanceláře

„Třeba režisér Dan Svátek se chce vrátit s natáčením celovečerního filmu, protože mu vyhovoval náš servis. S jakým filmem? To nemohu prozradit,“ dodává s úsměvem. 

Kancelář se snaží filmařům hledat lokace, u větších projektů jezdí na radnice měst a domlouvá technické věci, dopravní omezení či zázemí. 

„Když se například v Žatci v létě natáčel film Jojo Rabbit s herečkou Scarlett Johanssonovou, jednali jsme s paní starostkou (Zdeňkou Hamousovou), aby vše šlo hladce a byli na to připraveni. Děláme tisíce maličkostí, které máme díky našim kontaktům jednodušší. My jsme kontaktní místo a víme, kam sáhnout,“ vysvětluje Hyšková.

„Třeba jsme do jednoho záběru rychle sháněli danělu (samici daňka) nebo pro pokračování v Ústí nad Labem natáčeného seriálu Rapl zase do záběru člun na Labi. Protože bylo letos v Labi málo vody a v seriálu měl být záběr s lodí plující po Labi, zařizovalo se zajištění vlny pro zvýšení hladiny. Kdyby to bylo nutné o týden později, už by to kvůli nedostatku vody nešlo,“ přibližuje. 

Práce kanceláře filmaře nic nestojí

Stále víc filmařů přijíždí i proto, že práce této kanceláře je pro ně zdarma.

„Je to tak a je to pro ně úžasné. A děláme to proto, že chceme, aby se v kraji točilo, ale také si chceme na filmařský byznys sáhnout, protože to do kraje přináší peníze,“ poznamenává Hyšková. 

„Jeden natáčecí den stojí i 750 tisíc korun, hodně ale záleží na projektu, poplatcích, lokalitě... Například za každý natáčecí den filmu Jojo Rabbit město získalo 50 tisíc korun plus další finance za řadu služeb pro místní podnikatele. Za dobu naší existence tak na různá místa kraje, komparzistům, dodavatelům a za různé služby přiteklo několik milionů korun,“ podotýká.

Kancelář se už podílela na natáčení seriálů Most v Mostě a Svět pod hlavou v Ústí nad Labem, kde se právě dotáčí i Rapl. Pomáhala se záběry pro film Úsměvy smutných mužů, drama Jan Palach, romantický thriller Hastrman, drama The Aftermath s Keirou Knightleyovou či část pohádky Hodinářův učeň.

Nyní filmová kancelář pracuje na tom, aby zajistila předpremiéru dvou dílů seriálu Most na konci října v Ústí a Mostě a v prosinci se lidé, kteří se podíleli na natáčení Rapla, mohou těšit na uzavřenou premiéru některého dílu. A spoustu práce kancelář ještě čeká.

„Kromě výše zmíněného celovečerního filmu Dana Svátka se do kraje na čtyři místa chystá produkce BBC a příští rok na jaře natáčíme celovečerní film Bourák z produkce Ondřeje Trojana,“ prozrazuje Hyšková.

Nejčtenější

Sparta - Teplice 0:1, další blamáž, zmar dokonal v závěru Moulis

Sparťanští hráči před utkáním proti Teplicím. Zleva: Srdjan Plavšić, Lukáš...

Fotbalová Sparta je v herních troskách. V jediném nedělním utkání 18. kola Fortuna ligy doma podlehla 0:1 průměrným...

Vyslat pár pluků z Litoměřic, Československo by nebylo, míní historik

Historik Filip Hrbek

V napjaté situaci kolem vzniku ČSR, kdy se pohraničí chtělo připojit k Rakousku, přišel litoměřické posádce rozkaz...

Jsme divoký sever, řekla vyhozená úřednice, když dostala cenu za odvahu

Nadační fond proti korupci již poosmé udělil Ceny za odvahu. Ty jsou určeny...

Bývalá úřednice Jana Moravcová, nedávno vyhozená z České inspekce životního prostředí, student Lukáš Blažej a aktivisté...

Svah s trhlinami u dálnice D8 skrývá staré sklepy, odhalily sondy

Dopravní omezení na Dálnici D8. Část vozovky je uzavřena kvůli nestabilnímu...

Svah, jehož část v červnu 2013 zavalila dálnici D8 na Ústecku a kde se nyní objevily nové trhliny, ukrývá v podzemí...

Historická vybydlená ulice v Ústí mizí z mapy, zakousl se do ní bagr

Zdevastované domy v Ústí nad Labem v ulici Na Nivách

Začala demolice rozpadajících se bytových domů v ulici Na Nivách v ústeckých Předlicích. Je rozdělena do dvou etap. V...

Další z rubriky

VIDEO: Muž ukradl vystavený mobil, jeho nejisté počínání zachytily kamery

Muž odcizil v ústecké prodejně mobilní telefon

Policie pátrá po neznámém muži, který v prodejně v Ústí nad Labem odcizil vystavený mobilní telefon v hodnotě devět...

Ústí přichází o miliony, nevybírá pokuty za přestupky v tunelech na D8

Tunel Panenská na dálnici D8, kde je rychlost omezená na 80 kilometrů v hodině.

O miliony korun ročně přichází město Ústí nad Labem. Už déle než patnáct měsíců totiž nevybírá pokuty za přestupky...

Evropská unie hledá způsob, jak po útlumu těžby podpořit uhelné kraje

Hnědouhelný povrchový důl ČSA a obec Horní Jiřetín

Vůbec poprvé v historii se sešli zástupci tří českých regionů postižených uhelnou těžbou s představiteli Poradní komise...

Najdete na iDNES.cz