Na zámku v Peruci na Lounsku se obrazy Emila Filly nevystavují už téměř tři roky.

Na zámku v Peruci na Lounsku se obrazy Emila Filly nevystavují už téměř tři roky. | foto: MF DNES

Výstavní síň se opravuje, ukradené Fillovy obrazy se vrátí do Peruce

  • 0
Obrazy Emila Filly se budou moci vrátit do výstavní síně zámku v Peruci na Lounsku, kde je předtím roky vystavovaly. Díla jsou uložená v depozitáři od té doby, co je vypátrala policie po jejich krádeži v listopadu 2011. V současnosti probíhají úpravy síně tak, aby v ní byly obrazy dostatečně zabezpečené.

"Je to připravené tak, aby se příští rok výstavní síň s vystavenými obrazy Emila Filly otevřela," řekla MF DNES krajská radní pro kulturu Jitka Sachetová.

"Provádí drobné úpravy na elektronickém a mechanickém zabezpečení, ve spolupráci s obcí také probíhá rekonstrukce vstupních schodů," sdělila MF DNES Magdalena Hanáčková, mluvčí Krajského úřadu Ústeckého kraje, který obrazy vlastní.

Čtyři díla slavného avantgardního autora v ceně zhruba 22,5 milionu korun jsou od krádeže a jejich nalezení uložená v tajném depozitáři, kde se o ně starají pracovníci Galerie Benedikta Rejta.

Z průběžně realizovaných bezpečnostních opatření je klíčové to, aby síň byla pod stálým dohledem. "Nestačí, aby hlídač jen přivolal pomoc. Musí mít možnost proti případným zlodějům sám zakročit. Na tom už se pracuje," řekla MF DNES ředitelka Galerie Benedikta Rejta Alica Štefančíková.

Zátiší s mísami ovoce

Zátiší s klarinetem a košíkem ovoce

Obrazy má hlídat ochranka

Obrazy Emila Filly v Peruci

Trojice přímých pachatelů krádeže obrazů Emila Filly z listopadu 2011 si za své činy odsedí od 3 do 9,5 let za mřížemi. Od jejich činu je výstavní síň na zámku v Peruci prázdná, ale pracuje se na jejím zprovoznění.
Jinde než ve výstavní síni zámku v Peruci se dané obrazy nemohou vystavovat, vyplývá to přímo z Fillovy závěti. Filla zde totiž žil a tvořil posledních 6 let svého života.
Britští majitelé zámku kvůli nedostatku financí chtějí objekt prodat, Ústecký kraj koupi odmítl a nyní se přihlásil jiný zájemce.

Policie v tomto ohledu příliš nezmůže, hlídka z nejbližší služebny v Lounech má dojezdovou dobu 20 minut. V listopadu 2011 přitom stihli zloději síň vyprázdnit za 4 minuty, proto i radní Sachetová mluví o zajištění soukromého hlídání. "Budeme tam mít i ochranku," potvrdila. Kraj je kvůli bezpečnosti v kontaktu i s pojišťovnou, za jakých podmínek bude díla ochotná pojistit.

Proč kraj začal výstavní síň připravovat na návrat děl až po tak dlouhé době od krádeže, vysvětluje mluvčí Hanáčková následovně. "Na vině je nemožnost přímého jednání s vlastníky zámku. Dlouhou dobu s krajem vůbec nekomunikovali," sdělila Hanáčková.

Teprve až díky živé diskusi o prodeji celého zámku z počátku letošního roku se kraji s vlastníky objektu podařilo spojit, ti ho pak zplnomocnili k úpravám síně. A prodej zámku je po pár měsících znovu aktuální.

Zámek je na prodej, Ústecký kraj nemá zájem

První pokus o prodej ztroskotal letos v březnu. Ačkoliv rada kraje byla ochotná na koupi rokokového zámku za 15 milionů kývnout, záměr pak ze stolu smetlo zastupitelstvo. "Je to nesystémové opatření. Nemyslím si, že by měl Ústecký kraj být tím, kdo má zámek vlastnit," poznamenal třeba opoziční krajský zastupitel Radek Vonka.

Slepec

Žena s kartami

Zastupitelům se v první řadě nezdály další náklady, které by byly pro oživení zámku potřebné. Objekt totiž není v dobrém stavu, nutné investice na jeho rekonstrukci by se totiž podle výpočtu kraje vyšplhaly až na 130 milionů korun.

Prodej zámku, který vlastní Emmanuel Ciolfi a Francis Hellyer z Velké Británie, zajišťuje realitní kancelář Naxos, která je v těchto dnech v kontaktu s jiným potenciálním kupcem. "V současné době jednáme s jedním zájemcem, jednání jsou na samém počátku. Jde o českého investora," řekl MF DNES za Naxos bez podrobností o zájemci Michal Skuhra. "Ústecký kraj definitivně zamítl účast v prodeji," dodal maléř Skuhra.