Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Výstavní síň se opravuje, ukradené Fillovy obrazy se vrátí do Peruce

  13:20aktualizováno  13:20
Obrazy Emila Filly se budou moci vrátit do výstavní síně zámku v Peruci na Lounsku, kde je předtím roky vystavovaly. Díla jsou uložená v depozitáři od té doby, co je vypátrala policie po jejich krádeži v listopadu 2011. V současnosti probíhají úpravy síně tak, aby v ní byly obrazy dostatečně zabezpečené.

Na zámku v Peruci na Lounsku se obrazy Emila Filly nevystavují už téměř tři roky. | foto: MF DNES

"Je to připravené tak, aby se příští rok výstavní síň s vystavenými obrazy Emila Filly otevřela," řekla MF DNES krajská radní pro kulturu Jitka Sachetová.

"Provádí drobné úpravy na elektronickém a mechanickém zabezpečení, ve spolupráci s obcí také probíhá rekonstrukce vstupních schodů," sdělila MF DNES Magdalena Hanáčková, mluvčí Krajského úřadu Ústeckého kraje, který obrazy vlastní.

Čtyři díla slavného avantgardního autora v ceně zhruba 22,5 milionu korun jsou od krádeže a jejich nalezení uložená v tajném depozitáři, kde se o ně starají pracovníci Galerie Benedikta Rejta.

Z průběžně realizovaných bezpečnostních opatření je klíčové to, aby síň byla pod stálým dohledem. "Nestačí, aby hlídač jen přivolal pomoc. Musí mít možnost proti případným zlodějům sám zakročit. Na tom už se pracuje," řekla MF DNES ředitelka Galerie Benedikta Rejta Alica Štefančíková.

Jeden z obrazů Emila Filly tehdy ukradených z expozice na zámku v Peruci u Loun

Zátiší s mísami ovoce

Jeden z obrazů Emila Filly tehdy ukradených z expozice na zámku v Peruci u Loun

Zátiší s klarinetem a košíkem ovoce

Obrazy má hlídat ochranka

Obrazy Emila Filly v Peruci

Trojice přímých pachatelů krádeže obrazů Emila Filly z listopadu 2011 si za své činy odsedí od 3 do 9,5 let za mřížemi. Od jejich činu je výstavní síň na zámku v Peruci prázdná, ale pracuje se na jejím zprovoznění.
Jinde než ve výstavní síni zámku v Peruci se dané obrazy nemohou vystavovat, vyplývá to přímo z Fillovy závěti. Filla zde totiž žil a tvořil posledních 6 let svého života.
Britští majitelé zámku kvůli nedostatku financí chtějí objekt prodat, Ústecký kraj koupi odmítl a nyní se přihlásil jiný zájemce.

Policie v tomto ohledu příliš nezmůže, hlídka z nejbližší služebny v Lounech má dojezdovou dobu 20 minut. V listopadu 2011 přitom stihli zloději síň vyprázdnit za 4 minuty, proto i radní Sachetová mluví o zajištění soukromého hlídání. "Budeme tam mít i ochranku," potvrdila. Kraj je kvůli bezpečnosti v kontaktu i s pojišťovnou, za jakých podmínek bude díla ochotná pojistit.

Proč kraj začal výstavní síň připravovat na návrat děl až po tak dlouhé době od krádeže, vysvětluje mluvčí Hanáčková následovně. "Na vině je nemožnost přímého jednání s vlastníky zámku. Dlouhou dobu s krajem vůbec nekomunikovali," sdělila Hanáčková.

Teprve až díky živé diskusi o prodeji celého zámku z počátku letošního roku se kraji s vlastníky objektu podařilo spojit, ti ho pak zplnomocnili k úpravám síně. A prodej zámku je po pár měsících znovu aktuální.

Zámek je na prodej, Ústecký kraj nemá zájem

První pokus o prodej ztroskotal letos v březnu. Ačkoliv rada kraje byla ochotná na koupi rokokového zámku za 15 milionů kývnout, záměr pak ze stolu smetlo zastupitelstvo. "Je to nesystémové opatření. Nemyslím si, že by měl Ústecký kraj být tím, kdo má zámek vlastnit," poznamenal třeba opoziční krajský zastupitel Radek Vonka.

Jeden z obrazů Emila Filly tehdy ukradených z expozice na zámku v Peruci u Loun

Slepec

Jeden z obrazů Emila Filly tehdy ukradených z expozice na zámku v Peruci u Loun

Žena s kartami

Zastupitelům se v první řadě nezdály další náklady, které by byly pro oživení zámku potřebné. Objekt totiž není v dobrém stavu, nutné investice na jeho rekonstrukci by se totiž podle výpočtu kraje vyšplhaly až na 130 milionů korun.

Prodej zámku, který vlastní Emmanuel Ciolfi a Francis Hellyer z Velké Británie, zajišťuje realitní kancelář Naxos, která je v těchto dnech v kontaktu s jiným potenciálním kupcem. "V současné době jednáme s jedním zájemcem, jednání jsou na samém počátku. Jde o českého investora," řekl MF DNES za Naxos bez podrobností o zájemci Michal Skuhra. "Ústecký kraj definitivně zamítl účast v prodeji," dodal maléř Skuhra.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Cestu k vodopádu v ústeckém Vaňově zasypaly kameny, poškodily i opěrné zdi

Přístup k Vaňovským vodopádům je stížený. Cesta je zasypaná kamením, ale i...

U vodopádu v ústecké části Vaňov se uvolnila část rozmoklého svahu a na stezku pod oblíbenou přírodní atrakcí se...

Snowboardista popíjel na sjezdovce, v baru pak napadal hosty i policii

(Ilustrační snímek)

Policie stíhá za výtržnictví pětatřicetiletého snowboardistu z Litvínovska, který se opilý vydal ze sjezdovky do...

Za dávný vyhazov musí exstarosta Starých Křečan splatit obci 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Místo dvanáctinásobku dostal bývalý pracovník radnice ve Starých Křečanech na Děčínsku jen tříměsíční odstupné. Šel k...

Najdete na iDNES.cz