Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Výstavní síň se opravuje, ukradené Fillovy obrazy se vrátí do Peruce

  13:20aktualizováno  13:20
Obrazy Emila Filly se budou moci vrátit do výstavní síně zámku v Peruci na Lounsku, kde je předtím roky vystavovaly. Díla jsou uložená v depozitáři od té doby, co je vypátrala policie po jejich krádeži v listopadu 2011. V současnosti probíhají úpravy síně tak, aby v ní byly obrazy dostatečně zabezpečené.

Na zámku v Peruci na Lounsku se obrazy Emila Filly nevystavují už téměř tři roky. | foto: MF DNES

"Je to připravené tak, aby se příští rok výstavní síň s vystavenými obrazy Emila Filly otevřela," řekla MF DNES krajská radní pro kulturu Jitka Sachetová.

"Provádí drobné úpravy na elektronickém a mechanickém zabezpečení, ve spolupráci s obcí také probíhá rekonstrukce vstupních schodů," sdělila MF DNES Magdalena Hanáčková, mluvčí Krajského úřadu Ústeckého kraje, který obrazy vlastní.

Čtyři díla slavného avantgardního autora v ceně zhruba 22,5 milionu korun jsou od krádeže a jejich nalezení uložená v tajném depozitáři, kde se o ně starají pracovníci Galerie Benedikta Rejta.

Z průběžně realizovaných bezpečnostních opatření je klíčové to, aby síň byla pod stálým dohledem. "Nestačí, aby hlídač jen přivolal pomoc. Musí mít možnost proti případným zlodějům sám zakročit. Na tom už se pracuje," řekla MF DNES ředitelka Galerie Benedikta Rejta Alica Štefančíková.

Jeden z obrazů Emila Filly tehdy ukradených z expozice na zámku v Peruci u Loun

Zátiší s mísami ovoce

Jeden z obrazů Emila Filly tehdy ukradených z expozice na zámku v Peruci u Loun

Zátiší s klarinetem a košíkem ovoce

Obrazy má hlídat ochranka

Obrazy Emila Filly v Peruci

Trojice přímých pachatelů krádeže obrazů Emila Filly z listopadu 2011 si za své činy odsedí od 3 do 9,5 let za mřížemi. Od jejich činu je výstavní síň na zámku v Peruci prázdná, ale pracuje se na jejím zprovoznění.
Jinde než ve výstavní síni zámku v Peruci se dané obrazy nemohou vystavovat, vyplývá to přímo z Fillovy závěti. Filla zde totiž žil a tvořil posledních 6 let svého života.
Britští majitelé zámku kvůli nedostatku financí chtějí objekt prodat, Ústecký kraj koupi odmítl a nyní se přihlásil jiný zájemce.

Policie v tomto ohledu příliš nezmůže, hlídka z nejbližší služebny v Lounech má dojezdovou dobu 20 minut. V listopadu 2011 přitom stihli zloději síň vyprázdnit za 4 minuty, proto i radní Sachetová mluví o zajištění soukromého hlídání. "Budeme tam mít i ochranku," potvrdila. Kraj je kvůli bezpečnosti v kontaktu i s pojišťovnou, za jakých podmínek bude díla ochotná pojistit.

Proč kraj začal výstavní síň připravovat na návrat děl až po tak dlouhé době od krádeže, vysvětluje mluvčí Hanáčková následovně. "Na vině je nemožnost přímého jednání s vlastníky zámku. Dlouhou dobu s krajem vůbec nekomunikovali," sdělila Hanáčková.

Teprve až díky živé diskusi o prodeji celého zámku z počátku letošního roku se kraji s vlastníky objektu podařilo spojit, ti ho pak zplnomocnili k úpravám síně. A prodej zámku je po pár měsících znovu aktuální.

Zámek je na prodej, Ústecký kraj nemá zájem

První pokus o prodej ztroskotal letos v březnu. Ačkoliv rada kraje byla ochotná na koupi rokokového zámku za 15 milionů kývnout, záměr pak ze stolu smetlo zastupitelstvo. "Je to nesystémové opatření. Nemyslím si, že by měl Ústecký kraj být tím, kdo má zámek vlastnit," poznamenal třeba opoziční krajský zastupitel Radek Vonka.

Jeden z obrazů Emila Filly tehdy ukradených z expozice na zámku v Peruci u Loun

Slepec

Jeden z obrazů Emila Filly tehdy ukradených z expozice na zámku v Peruci u Loun

Žena s kartami

Zastupitelům se v první řadě nezdály další náklady, které by byly pro oživení zámku potřebné. Objekt totiž není v dobrém stavu, nutné investice na jeho rekonstrukci by se totiž podle výpočtu kraje vyšplhaly až na 130 milionů korun.

Prodej zámku, který vlastní Emmanuel Ciolfi a Francis Hellyer z Velké Británie, zajišťuje realitní kancelář Naxos, která je v těchto dnech v kontaktu s jiným potenciálním kupcem. "V současné době jednáme s jedním zájemcem, jednání jsou na samém počátku. Jde o českého investora," řekl MF DNES za Naxos bez podrobností o zájemci Michal Skuhra. "Ústecký kraj definitivně zamítl účast v prodeji," dodal maléř Skuhra.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Chůze naboso je pro ni životní styl, neobouvá se ani do divadla

Ivana Hluštíková z Loun chodí už několik let bez bot.

Ivana Hluštíková z Loun chodí už pár let bez bot. Na zahradu, do města a klidně i do divadla. Patří ke skupině lidí,...

Studenti navrhli, jak by šlo oživit území bývalé plovárny v Krupce

Některé z vystavených studentských návrhů.

Studenti z Česka i zahraničí se zapojili do projektu, jehož cílem bylo vytvořit návrh, jak by se mohlo do budoucna...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz