Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Peruc chce zpět Fillovy obrazy. Chybí vám voda a policie, zní z kraje

  19:06aktualizováno  19:06
Výtvarník Emil Filla si přál, aby jeho obrazy byly vystavené v Peruci na Lounsku. Z tamní pamětní síně na zámku je ale ukradli zloději. Ačkoli je policisté brzy vypátrali, loni na podzim se síň uzavřela a obrazy se nyní vystavují v Galerii Benedikta Rejta v Lounech. Starosta Peruce je chce zpátky.

Zámek v Peruci u Loun | foto: MF DNES

"Jsme pobouření tím, že se vůbec nic nedělá, aby se ty obrazy vrátily zpátky na zámek," rozčiluje se starosta městyse Peruc Antonín Lanc.

Obrazy vlastní Ústecký kraj, který už na počátku roku slíbil návrat děl do Peruci během jara. Teď ale z kraje zní, že zámek není pro obrazy vhodným místem. "Návratu obrazů brání zejména technický stav budovy, kde není funkční přívod vody a kanalizace, což brání provozování síně," vysvětlila mluvčí kraje Magdalena Hanáčková.

Alica Štefančíková, ředitelka Galerie Benedikta Rejta, která pamětní síň spravuje, přidává další argument proti umístění Fillových prací na zámku. "Příliš dlouhá dojezdová vzdálenost stálé hlídky policie v případě narušení objektu," říká Štefančíková. Nejbližší policejní služebna je v 15 kilometrů vzdálených Lounech.

Starostu Lance ale tvrzení Štefančíkové a kraje příliš nezajímá. Už se dokonce spojil s dědici Filly, kteří na návratu obrazů do Peruci trvají. "Kdyby se díla na zámku znovu nevystavila, mohlo by dojít k tomu, že by je chtěli zpátky," říká o dědicích Lanc.

Spor o obrazy by mohl jít k soudu

Na kraj a do Loun současně vysílá Lanc varování: "Obrazy se prostě budou muset vrátit, jinak to dáme k soudu," varuje starosta. Kdyby o umístění obrazů rozhodoval soud, šlo by po sporu Prahy a Moravského Krumlova o Muchovu Slovanskou epopej o druhý podobně velký případ.

Kromě Fillovy závěti volá starosta po návratu děl i kvůli tomu, že funkční síň znamená pro Peruc velké lákadlo na turisty. Otázkou tak nyní je, jak lze soudním a v důsledku i nedůstojným tahanicím o cenné exponáty předejít.

Starosta Peruci už slíbil, že zbudování přívodu vody a kanalizace městys zajistí na vlastní náklady. "To je v našich silách, už to schválila rada," ujišťuje Lanc. Jenže podle Štefančíkové to nestačí. Ředitelka připomíná, že celý zámek je ve špatném stavu a žádá si velké stavební úpravy. Jenže vlastníkem objektu je dvojice Britů, kteří se o zámek nestarají, a dokonce ho nabízejí k prodeji.

Jeden z obrazů Emila Filly tehdy ukradených z expozice na zámku v Peruci u Loun

Jeden z obrazů Emila Filly ukradených z expozice na zámku v Peruci u Loun - Zátiší s mísami ovoce.

Potřebnou policejní služebnu v blízkosti Peruci může zajistit jen ministerstvo vnitra, ale vzhledem k problémům policie s rozpočtem a nedostatečnými personálními stavy nic podobného nechystá.

Sám kraj toho mnoho udělat nemůže. Plánuje jen lepší zabezpečení výstavní síně, byť konkrétní opatření a jejich provedení tají. "Vyžaduje to určitou projektovou přípravu," říká mluvčí kraje Magdalena Hanáčková.

Krajská radní pro kulturu Jana Ryšánková dokonce naznačuje, že návrat obrazů na zámek není prioritou. "Místo teď není alfou a omegou. Dovést návštěvníka na perucký zámek do pamětní síně Emila Filly nemusejí nutně obrazy, oba objekty lze propojit tak, že návštěvník bude po prohlídce zámku v Peruci nasměrován do galerie v Lounech či opačně," uvažuje.

Jisté je zatím jen jedno: obrazy se už letos do Peruci stěhovat nebudou. "Letošní sezona je ztracená," říká smířeně starosta Lanc. Jestli se ve své podstatě zablokovanou situaci kolem obrazů podaří vyřešit bez zásahu soudu, ukáže až budoucnost.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Silnice je po výměně potrubí klikatá. Byla horší, brání se investor

Špatně provedená práce na jedné z komunikací ve Starých Skoroticích.

Pracovníci vodáren položili ve Starých Skoroticích na okraji Ústí nad Labem po výměně potrubí asfalt jen na část...Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Další z rubriky

Dělníci pumpují pryskyřici hluboko pod zem, aby zpevnili estakádu na D8

Silničáři provádí injektáž pod prackovickou estakádou

Ředitelství silnic a dálnic zkouší s pomocí pryskyřice stabilizovat podloží pod prackovickou mostní estakádou u...

Největším problémem Ústí jsou vyloučené lokality, říká Michaela Vaňková

Členkou ústecké ČSSD je Michaela Vaňková 10 let. Nyní kandiduje na ústeckou...

Vyloučené lokality jsou podle Michaely Vaňkové, jedničky ČSSD pro nadcházející komunální volby v Ústí nad Labem,...

Litoměřická aplikace poradí, jak na tříděný odpad a ukáže i uzavírky

Ilustrační snímek

Pomoc lidem, kteří při třídění odpadu nevědí, kam ho odevzdat, nabízí nová mapová aplikace, kterou spustily Litoměřice....

Najdete na iDNES.cz