Lucie Pisingerová.

Lucie Pisingerová. | foto: Vladimír Mayer, 5plus2.cz

Turisté jezdí do ekofarmy nad průmyslovým Ústím jako do jiného světa

  • 0
Pár kilometrů z průmyslového Ústí nad Labem směrem na Děčín se v krajině Českého středohoří nachází hned několik zemědělských usedlostí. Jednou z nich je ekofarma Slavošov, která úspěšně vsadila na agroturistiku.

„Jsou tu nádherné výhledy do krajiny a v noci krásná hvězdná obloha,“ pochvaluje si místní prostředí Lucie Pisingerová z farmy Natural, která pořádá spoustu akcí a má vlastní jezdecký klub s 64 koňmi.

Když přijedete do Slavošova na farmu, uvítá vás křik páva, který si často hoví na některém z traktorů. Kromě něj tam uvidíte také papoušky, lamy, slepice liliputky a kozy.

„Není problém se u nás zastavit, prohlédnout si to tu a třeba se svézt na poníkovi,“ usmívá se devětačtyřicetiletá blondýnka.

Její farma se ale soustřeďuje hlavně na chov ovcí, stádo má asi 1 400 kusů, a na chov skotu. „Krav máme asi 200 včetně telat,“ upřesňuje Pisingerová, která farmu vede od smrti svého otce Bohumila Ječmínka.

Právě on hospodářství v roce 1990 založil. Pracoval totiž ve zdejším státním statku a po revoluci se vrhnul do podnikání.

Jehněčí v biokvalitě si oblíbili Arabové

Od roku 2004 je farma registrovaná jako ekologická, což znamená, že je přísně kontrolovaná, aby tu měla zvířata potřebné pohodlí a nepožívaly se prostředky neslučitelné s ekologickým zemědělstvím. „Naše produkty mají také biocertifikáty,“ doplňuje majitelka.

Ovce jsou celý den na pastvě na okolních loukách, kde se o ně starají dvě chovatelky. „Dlouho jsme je tam nedávali, protože jsme se báli, že si je lidé rozeberou. Nyní se tam ale pasou a dělají krajinu ještě hezčí,“ popisuje.

Jehněčí maso v biokvalitě si můžete zakoupit přímo na farmě. V loňském roce zde vybudovali novou porážkovou místnost a řezník maso zákazníkovi naporcuje podle jeho požadavků.

„Naše jehněčí maso si oblíbili také Arabové z nedalekých Teplic, kteří ho mají rádi. Češi si ještě na jehněčí maso moc nezvykli,“ říká farmářka. Halal porážky (tedy podle islámských pravidel) tam ale nedělají. „Taková jatka tu mít nechci,“ odmítá rodilá Ústečanka.

Farma Natural má třináct zaměstnanců, většina z nich tu pracuje už delší dobu a jsou přímo ze Slavošova nebo z okolí. Součástí statku ležícího v obci se 40 obyvateli je i koňský jezdecký Natural klub.

Soutěže, exkurze i sochařská sympozia

Klub navštěvuje asi dvacet dětí a dospělých. Kromě výcviku, ošetřování koní, získání jezdecké licence nabízí i účast na vytrvalostních závodech. Letošní osmý ročník v enduranci koní rozšířili i o mezinárodní závody s účastníky z Německa, Švédska, Číny a Slovenska.

Ve Slavošově také pořádají soutěž o nejlepší bezinkový likér, exkurze pro školky, školy, ústavy, domovy důchodců, besedy, víkendy s jógou, a také sochařská sympozia. Vytvořená dřevěná díla pak oživují okolí statku.

Největší akcí na farmě je ale květnový Koňský den, který navštěvují tisíce lidí. Letošní 19. ročník měl na programu kromě vystoupení jezdeckého klubu i ohnivou show na koních, fakíry, historický šerm, jarmark a ukázku starých řemesel.

Přestože se chce farma hodně zaměřit na agroturistiku a v jejím areálu najdete i penzion, restauraci, ve které by vám nabídli pokrmy z místního kvalitního masa, tam nenajdete.

„Už mi to navrhovalo mnoho lidí, ale jsme tady hodně z ruky a myslím si, že by se to nevyplatilo. Restauraci tu máme, ale slouží hlavně při akcích a jinak spíše jen jako klubová hospůdka,“ vysvětluje Pisingerová.