Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Za „opici“ a další rasistické výkřiky jdou fanoušci znovu před soud

  12:00aktualizováno  12:00
Parta výtržníků, kteří na chomutovském hokejovém stadionu loni v říjnu rasisticky uráželi hráče tmavé pleti a křičeli na něho "opice", stane znovu před soudem. Už jednou sice trest dostali, jenže ten byl natolik mírný, že se s ním žalobce nechtěl smířit a odvolal se.

Fanoušci Pirátů Chomutov jdou kvůli rasistickým pokřikům znovu před soud. Předešlý trest státnímu zástupci nestačil. | foto: Karel Pešek, MAFRA

"Veřejné zasedání je nařízeno na 20. srpna," oznámila mluvčí Krajského soudu v Ústí nad Labem Irena Jeřábková.

Skupina osmi křiklounů stála už před soudem v Chomutově, soudce Petr Vaněk jim letos 20. března dal roční zákaz vstupu na chomutovský stadion. "Jako trest již stačí samotné soudní řízení a zákaz vstupu," vysvětloval Vaněk rozsudek.

S tím ale nesouhlasil státní zástupce Ladislav Kosán, jenž původně navrhoval dvouletý zákaz vstupu na stadion, 100 hodin veřejně prospěšných prací a povinnost splatit pokutu 30 tisíc korun, kterou kvůli jejich řádění musel chomutovský klub zaplatit hokejovému svazu. Kosán se proto proti verdiktu odvolal.

Trest není skoro žádný, zlobil se státní zástupce

"Trest je nepřiměřeně mírný," reagoval. Vstup totiž výtržníkům hned po incidentu zakázal už sám klub a navíc by trest plynul i přes léto, kdy se nehraje, a potrestaní by tudíž v té době žádnou sankci ani nepocítili.

"Jak budou mezi sezonami trest vykonávat? Že budou muset třeba povinně na plovárnu?" namítal s trochou nadsázky žalobce Kosán. Navíc upozorňoval na to, že by souzení mohli po uplynutí poloviny trestu požádat o prominutí zbytku. To by s ohledem na letní hokejovou pauzu znamenalo, že postih by nebyl skoro žádný.

Kosán proto chce, aby zákaz vstupu byl na dva roky, vztahoval se i na další stadiony, nejen ten v Chomutově. A trvá i na 100 až 150 hodinách obecně prospěšných prací.

Fanoušci se provinili loni 28. října. Na chomutovském stadionu právě běžela třetí třetina zápasu domácích Pirátů proti hráčům z Liberce. Hráč tmavé pleti Wayne Simmonds se právě dostal do potyčky s domácím obráncem, v tu chvíli se z kotle fandů ozvalo skandování "opice" a "hu hu hu".

Osm největších křiklounů policie nalezla a obvinila z výtržnictví a hanobení národa a rasy, za což hrozilo až tříleté vězení.

Rasistických pokřiků bylo víc

Někteří z obžalovaných se před soudem k pokřiku přiznali, tvrdili ale, že nevěděli, na koho míří. "Řvala se opice, přidal jsem se, ale nevěděl jsem, na koho to je," říkal soudu Jakub Grus. Podle něj tím fandové chtěli psychicky rozhodit soupeřovy hráče. Jiní dokonce prohlašovali, že křičeli opilče, nikoli opice. To prý na adresu brankáře hostí Ondřeje Pavelce, kteří před tím havaroval v opilosti.

Během vyšetřování se zjistilo, že problematických výkřiků bylo víc. V "kotli" se běžně skandovalo také "Ku-klux-klan" a popěvek "Mrtvý Cikán plave po vodě, a to patří k přírodě".

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz