Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Falešné dvouseteurovky poznají jen banky, Bulhar je měnil u Vietnamců

  8:46aktualizováno  8:46
Policie varuje před mimořádně zdařilými padělky bankovek v hodnotě 200 eur. Mají všechny ochranné prvky, které mají mít, a běžný člověk nemá šanci falzifikáty odhalit. Policie radí se dvoustovkám radši vyhnout. Do oběhu je dával Bulhar, který operoval hlavně v Ústeckém kraji.

Česká národní banka falešné dvoustovky ohodnotila stupněm "nebezpečný". | foto: Policie ČR

"Ani já bych je nepoznal," obracel padělky v ruce Radim Vojáček z krajské hospodářské kriminálky. Má jedinou radu: „Nakupovat eura jedině v bankách, které falešné bankovky rozeznají.“

Padělání peněz v Ústeckém kraji

2012 - 155 případů

2013 - 122 případů

do konce května 2014 - 59 případů (o 13 víc než za stejné období loni)

Padělky vypadají jako pravé. Mají hologram, mikrotexty, ochranný proužek, vodoznak. Česká národní banka je vyhodnotila stupněm „nebezpečný“ a na škále od jedné do pěti počítané jako ve škole jim dala známku 2, což znamená „padělek blízký originálu“.

Jsou tak povedené, že žádný z obchodníků je nepoznal, a všechny se postupně dostávaly až do bank. Padělky mají jen jednu vadu, nejsou vyrobené z bankovního papíru, ale slepením dvou velmi tenkých papírů, což však běžný spotřebitel nepozná. Na tento nedostatek se přišlo až v bance.

„Ve zkušebně se pak ukázalo, že při tisku neseděla hodnota ,200 eur‘ tak, jak je na originálu. Nesrovnalosti byly také v sériových číslech,“ přiblížila mluvčí severočeské policie Alena Bartošová.

Vietnamce lákal na výhodnější kurz

V Česku se těchto falzifikátů objevilo zatím sedm set. Policie ale předpokládá, že jich mezi lidmi koluje víc. Do oběhu je od dubna 2012 udával devětačtyřicetiletý Bulhar, který se zaměřil především na vietnamské prodejce.

"Tvrdil jim, že směnárny bankovky tak velké hodnoty nechtějí brát, a Vietnamce lákal na to, že jim eura prodá o 1,5 až 2 koruny levněji, než jaký byl oficiální kurz," popsal kriminalista Vojáček. Prodejci pod příslibem zisku se směnou souhlasili.

Muži, který byl slušně oblečený a působil velmi důvěryhodně, šíření padělků vycházelo až do letošního dubna, kdy stejný trik použil v prodejně v malé obci na Teplicku.

"Prodavačka si vzpomněla, že na webu četla varování napáleného Vietnamce, a podle popisu podezřelého poznala. Když muž viděl, že se směna protahuje, raději utekl. Mezitím už ale byla přivolána policie, která ho krátce nato zadržela," vylíčil Vojáček.

Muž nepřiznal, zda padělky i vyráběl

Cizinec ujišťoval, že je turistou, a tvrdil, že den předtím přijel z Bulharska. U sebe ale neměl žádné osobní věci, mobilní telefon ani další vybavení, jen bankovky: 29 tisíc korun a v polstrování střechy auta 16 kusů falešných 200eurových bankovek.

Muž skončil ve vazbě, s policií ale nespolupracuje. Nepřiznal se a neřekl tak ani, zda bankovky také vyráběl, nebo je pouze měnil. Na záznamech kamer v podvedených obchodech je ale zachycený přímo při činu.

"Vyšetřování začínalo na čtyřech případech, teď už jich máme deset a prokázáno 51 kusů bankovek. Nyní stahujeme kamerové záznamy z prodejen v celém Česku," dodává Vojáček.

Policisté zatím nevědí, zda má muž na svědomí všech sedm set objevených padělků. Vypadá to ale, že všechny falešné 200eurové bankovky pocházejí od jednoho výrobce. Muže policie obvinila z padělání a hrozí mu vězení na tři až osm let.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

Inspekce vyšetřuje údajné zbití vězně, podezřelí jsou čtyři dozorci

Vazební věznice Litoměřice

Trestnímu oznámení, podle kterého surově zmlátili cizince umístěného do vazby, čelí čtveřice dozorců litoměřické...

Najdete na iDNES.cz