Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Extremisté projdou Duchcovem, nepřímo vyzývají ke střetům s policií

  8:11aktualizováno  8:11
Členové extremistického hnutí Čeští lvi budou v sobotu pochodovat Duchcovem, v němž panuje etnické napětí. Už nyní přitom radikálové počítají s tím, že dojde ke střetům s policií. Přitom by stačilo, kdyby ze svého pochodu vynechali poslední zastávku.

Extremisté se pokusili v Duchcově prolomit policejní kordon, chtěli se dostat do ulice, které obývají Romové. (22. června 2013) | foto: Karel Pešek, MAFRA

"Nevyzývám tímto k násilí, pouze k prevenci. Raději mít helmu, kdyby vás nějaký zakomplexovaný outsider chtěl mlátit po hlavě," píše se na webu Českých lvů. Autor textu přidává také odkazy na armádní výprodeje, kde se dá použitá vojenská helma pořídit za 90 korun či maska s filtry a brašnou za 250 korun.

"Chtěla bych Duchcovany požádat, aby se k demonstraci nepřipojovali a svou neúčastí dali najevo, že s projevy extremismu nesouhlasí," uvedla starostka Jitka Bártová. To už ale udělala i před pochodem 22. června, který skončil bitvou radikálů s těžkooděnci. A běžní lidé se tehdy přidali. "Snad už poznali svůj omyl, když viděli, jak Čeští lvi vyprovokovali střet s policií," doplnila.

Čeští lvi o Duchcov hodně stojí. Neodradilo je, ani když radnice nepovolila první demonstraci, kterou nahlásil na tuto sobotu šéf hnutí Jiří Šlégr, jenž byl v minulosti odsouzen za propagaci neonacismu. Šlégr totiž oznámil, že pochod povede ulicemi, které už ale mají do 15. září zabrané aktivisté ze sdružení Konexe. Ti blokují ulice, aby zabránili tažením na místní Romy.

Čeští lvi se o pochody soudili

S tím se Šlégr nechtěl smířit a podal žalobu, neboť účelové blokování ulic podle něj porušuje právo na shromáždění. Ústecký krajský soud ale žalobu zamítl.

Pokusy o zklidnění

Radnice se snaží vášně zklidnit. Přijala asistenty prevence kriminality, kteří mají dohlížet na pořádek, strážníci kontrolují herny a výkupny kovů, radnice kontroluje bydlení v lokalitách, kde mohou být porušovány hygienické předpisy. Pokus o smír mezi Romy a pořadateli demonstrací z DSSS ale minulý týden selhal. Romové logicky nepřišli.

Čeští lvi to nevzdali a Šlégrův "spolubojovník" Pavel Matějný, bývalý člen DSSS, následně trasu pochodu obměnil. Ale cíl, náměstí Republiky zabrané aktivisty, nechal. Radnice proto zrušila jen konec pochodu, zbytek povolila. I v tomto případě krajský soud minulý týden v pátek souhlasil s názorem městského úřadu.

Radikálové přesto na náměstí zamíří. "Dá se očekávat, že pochod od starého nádraží na náměstí Republiky skončí další konfrontací s policií," píší na webu Čeští lvi.

Chystá se i policie. Z taktických důvodů ale nechce prozrazovat detaily. "Situaci bedlivě sledujeme a nasazení sil přizpůsobíme až momentálním potřebám. Uděláme ale vše proto, abychom udrželi veřejný pořádek," řekla obecně severočeská policejní mluvčí Šárka Poláčková.

Napětí ve městě trvá od konce května

Napětí v Duchcově panuje už téměř tři měsíce. Emoce vyvolal útok z 18. května, kdy pětice Romů napadla manželský pár (více zde). Přímí příbuzní útočníků z května pak v polovině července zbili dva muže, podle policie šlo o rasový čin. Od té doby je ve městě klid. Hlavní aktéři obou útoků jsou ve vazbě.

Ve městě se mezitím pořádaly tři demonstrace, dvě vyústily v tvrdé střety s policií. Vzduchem létaly kameny a lahve, z druhé strany dělbuchy, patrony se slzným plynem, policie použila i vodní dělo. Sobotní akce bude čtvrtou v pořadí a už na příští týden 24. srpna ohlásila DSSS další.Nejčtenější

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Chůze naboso je pro ni životní styl, neobouvá se ani do divadla

Ivana Hluštíková z Loun chodí už několik let bez bot.

Ivana Hluštíková z Loun chodí už pár let bez bot. Na zahradu, do města a klidně i do divadla. Patří ke skupině lidí,...

Další z rubriky

Nejvyšší soud zamítl dovolaní mladíkovi, který ubodal svou babičku

Osmnáctiletý Jakub Š. na lavici obžalovaných při minulém líčení, závěrečného...

Nejvyšší soud odmítl dovolání devatenáctiletého Jakuba Ševčíka, jenž před necelými dvěma lety v Dubí na Teplicku...

Napadení novináře při protestu v Dubí stíhá policie jako loupež

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Policie obvinila šest lidí, které v sobotu zadržela v souvislosti se shromážděním Dělnické strany sociální...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Najdete na iDNES.cz