Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Extremisté projdou Duchcovem, nepřímo vyzývají ke střetům s policií

  8:11aktualizováno  8:11
Členové extremistického hnutí Čeští lvi budou v sobotu pochodovat Duchcovem, v němž panuje etnické napětí. Už nyní přitom radikálové počítají s tím, že dojde ke střetům s policií. Přitom by stačilo, kdyby ze svého pochodu vynechali poslední zastávku.

Extremisté se pokusili v Duchcově prolomit policejní kordon, chtěli se dostat do ulice, které obývají Romové. (22. června 2013) | foto: Karel Pešek, MAFRA

"Nevyzývám tímto k násilí, pouze k prevenci. Raději mít helmu, kdyby vás nějaký zakomplexovaný outsider chtěl mlátit po hlavě," píše se na webu Českých lvů. Autor textu přidává také odkazy na armádní výprodeje, kde se dá použitá vojenská helma pořídit za 90 korun či maska s filtry a brašnou za 250 korun.

"Chtěla bych Duchcovany požádat, aby se k demonstraci nepřipojovali a svou neúčastí dali najevo, že s projevy extremismu nesouhlasí," uvedla starostka Jitka Bártová. To už ale udělala i před pochodem 22. června, který skončil bitvou radikálů s těžkooděnci. A běžní lidé se tehdy přidali. "Snad už poznali svůj omyl, když viděli, jak Čeští lvi vyprovokovali střet s policií," doplnila.

Čeští lvi o Duchcov hodně stojí. Neodradilo je, ani když radnice nepovolila první demonstraci, kterou nahlásil na tuto sobotu šéf hnutí Jiří Šlégr, jenž byl v minulosti odsouzen za propagaci neonacismu. Šlégr totiž oznámil, že pochod povede ulicemi, které už ale mají do 15. září zabrané aktivisté ze sdružení Konexe. Ti blokují ulice, aby zabránili tažením na místní Romy.

Čeští lvi se o pochody soudili

S tím se Šlégr nechtěl smířit a podal žalobu, neboť účelové blokování ulic podle něj porušuje právo na shromáždění. Ústecký krajský soud ale žalobu zamítl.

Pokusy o zklidnění

Radnice se snaží vášně zklidnit. Přijala asistenty prevence kriminality, kteří mají dohlížet na pořádek, strážníci kontrolují herny a výkupny kovů, radnice kontroluje bydlení v lokalitách, kde mohou být porušovány hygienické předpisy. Pokus o smír mezi Romy a pořadateli demonstrací z DSSS ale minulý týden selhal. Romové logicky nepřišli.

Čeští lvi to nevzdali a Šlégrův "spolubojovník" Pavel Matějný, bývalý člen DSSS, následně trasu pochodu obměnil. Ale cíl, náměstí Republiky zabrané aktivisty, nechal. Radnice proto zrušila jen konec pochodu, zbytek povolila. I v tomto případě krajský soud minulý týden v pátek souhlasil s názorem městského úřadu.

Radikálové přesto na náměstí zamíří. "Dá se očekávat, že pochod od starého nádraží na náměstí Republiky skončí další konfrontací s policií," píší na webu Čeští lvi.

Chystá se i policie. Z taktických důvodů ale nechce prozrazovat detaily. "Situaci bedlivě sledujeme a nasazení sil přizpůsobíme až momentálním potřebám. Uděláme ale vše proto, abychom udrželi veřejný pořádek," řekla obecně severočeská policejní mluvčí Šárka Poláčková.

Napětí ve městě trvá od konce května

Napětí v Duchcově panuje už téměř tři měsíce. Emoce vyvolal útok z 18. května, kdy pětice Romů napadla manželský pár (více zde). Přímí příbuzní útočníků z května pak v polovině července zbili dva muže, podle policie šlo o rasový čin. Od té doby je ve městě klid. Hlavní aktéři obou útoků jsou ve vazbě.

Ve městě se mezitím pořádaly tři demonstrace, dvě vyústily v tvrdé střety s policií. Vzduchem létaly kameny a lahve, z druhé strany dělbuchy, patrony se slzným plynem, policie použila i vodní dělo. Sobotní akce bude čtvrtou v pořadí a už na příští týden 24. srpna ohlásila DSSS další.
Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Ombudsmanka vyčetla bytovému družstvu slova o cikánech. Vyhovělo zčásti

Ombudsmanka Anna Šabatová

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová si prohlédla webové stránky družstva Krušnohor, které na Mostecku spravuje tisíce...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Další z rubriky

Strážníci v Chomutově chytili koně, který shodil jezdkyni a utekl jí

Osedlaný kůň bez jezdce, kterého v Chomutově odchytili strážníci.

Splašeného koně museli na sídlišti v Chomutově chytit strážníci. Osedlané zvíře tam přiběhlo ze sousední obce, kde...

Policisté tahali z vody tonoucího, led se prolomil i pod zachráncem

Rybník v Zámecké zahradě v Teplicích, v němž se mladík topil.

Policisté v Teplicích vytáhli z rybníka tonoucího opilého mladíka, pod nímž se probořil led. Sami přitom skončili v...

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

Najdete na iDNES.cz