Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jen jsem nezávazně doporučoval, odmítá exředitel machinace s dotacemi

  16:39aktualizováno  16:39
Před ústeckým krajským soudem vypovídal poslední z osmi obžalovaných v kauze machinací v ROP Severozápad, na řadu přišel bývalý ředitel dotačního úřadu Petr Vráblík. Skupina v čele s bývalým náměstkem hejtmanky Pavlem Koudou podle obžaloby ovlivnila schválení dotací k projektům za 1,4 miliardy.

Petr Vráblík byl prvním ředitelem dotačního úřadu Severozápad. Že by dotace nezákonně ovlivňoval, odmítá. Prý jen nezávazně doporučoval. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Vráblík před soudem obsáhle vyprávěl o detailech práce dotačního úřadu a několik hodin předčítal ze své výpovědi svázané v kroužkové vazbě. Popisoval, jak každý projekt v první fázi posuzují nejprve manažeři úřadu a ve druhé fázi přiřazení externí hodnotitelé.

Kauza ROP Severozápad

Obžaloba viní osm lidí z machinací v dotačním programu Severozápad a ovlivnění projektů za 1,4 miliardy korun, 922 milionů korun úřad proplatil.
Před soudem stojí bývalý náměstek hejtmanky Pavel Kouda, manipulacích se měli podílet i tři exředitelé úřadu Petr Vráblík, Petr Kušnierz a Pavel Markvart.
Obžalovaný je i bývalý právník úřadu Jan Martinovský, žadatel o dotaci Omar Koleilat a úřednice Klára Odvárková. Všichni vinu odmítají. Osmá obžalovaná je spolupracující Irena Kotlanová, které vše přiznala.

Podle vyšetřovatelů existovala skupina expertů, kteří byli vstřícní, dávali hodně bodů a právě oni byli nasazovaní na protekční žádosti. Sami však policii vypověděli, že je nikdo k ničemu netlačil.

Vráblík je podle obžaloby jedním z těch, kteří místo transparentního losování hodnotitele projektů přímo dosazoval. E-mail se seznamem hodnotitelů odeslal další obžalované, úřednici Kláře Odvárkové. „Byla to nezávazná doporučení,“ tvrdil Vráblík. „Na dokumentech není nikde napsáno: nařizuje Vráblík,“ dodal.

V jednom z e-mailů o projektech psal, že „tohle bych chtěl ohlídat“. Ve čtvrtek se snažil soud přesvědčit, že tím myslel, aby projekty z Ústeckého kraje prošly a region se rozvíjel. „Bylo nutné bojovat o každý projekt,“ řekl s tím, že pokud by se nepodařilo vyčerpat přidělený balík peněz z EU, hrozily by sankce z Bruselu.

Záměna pater

Už ve středu před soudem vypovídal i obžalovaný Omar Koleilat kvůli projektu na opravu hotelu Cascade v Mostě. V jeho původní žádosti o dotaci stálo, že má být určena na rekonstrukci devátého patra. Úředníci ale zjistili, že to už je z větší části opravené, a chtěli projekt vyřadit. Řešení se našlo záhy: deváté patro se v žádosti změnilo na sedmé. Podle obžaloby kvůli tomu došlo k padělání žádosti.

S požadavkem, aby projekt prošel, měl podle obžaloby přijít tehdejší ředitel úřadu a nástupce Vráblíka Petr Kušnierz. „Kušnierz mi řekl, že by mělo být naší snahou najít nějaké řešení. Netroufám si spekulovat, proč došlo ke změně názoru,“ sdělil soudu i právník úřadu Jan Martinovský, který měl podle obžaloby radit, jak to udělat. Martinovský i Kušnierz vinu odmítají.

Odmítl ji i Koleilat. Namítal, že firma, v níž pracuje a které hotel patří, si na vypracování žádosti o dotaci najala další firmu a on se žádostí nemá nic společného. „Nepodepsal jsem žádost o dotaci, nepodílel se na její přípravě, ani ji neměnil. Ty, kteří dělali žádost, neznám,“ uvedl.

Před soudem ale zazněly odposlechy, které dokazují, že s Kušnierzem o změně patra mluvil. „Domnívám se, že jsme řešili jen administrativní věci,“ reagoval Koleilat. Koleilat upozorňoval na chyby v obžalobě. Podle se něj třeba opírala o evropský předpis, který ale byl zrušený. Sami advokáti dalších obžalovaných ale podotkli, že zrušenou směrnici nahrazovala jiná, která dál platila.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz