Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jen jsem nezávazně doporučoval, odmítá exředitel machinace s dotacemi

  16:39aktualizováno  16:39
Před ústeckým krajským soudem vypovídal poslední z osmi obžalovaných v kauze machinací v ROP Severozápad, na řadu přišel bývalý ředitel dotačního úřadu Petr Vráblík. Skupina v čele s bývalým náměstkem hejtmanky Pavlem Koudou podle obžaloby ovlivnila schválení dotací k projektům za 1,4 miliardy.

Petr Vráblík byl prvním ředitelem dotačního úřadu Severozápad. Že by dotace nezákonně ovlivňoval, odmítá. Prý jen nezávazně doporučoval. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Vráblík před soudem obsáhle vyprávěl o detailech práce dotačního úřadu a několik hodin předčítal ze své výpovědi svázané v kroužkové vazbě. Popisoval, jak každý projekt v první fázi posuzují nejprve manažeři úřadu a ve druhé fázi přiřazení externí hodnotitelé.

Kauza ROP Severozápad

Obžaloba viní osm lidí z machinací v dotačním programu Severozápad a ovlivnění projektů za 1,4 miliardy korun, 922 milionů korun úřad proplatil.
Před soudem stojí bývalý náměstek hejtmanky Pavel Kouda, manipulacích se měli podílet i tři exředitelé úřadu Petr Vráblík, Petr Kušnierz a Pavel Markvart.
Obžalovaný je i bývalý právník úřadu Jan Martinovský, žadatel o dotaci Omar Koleilat a úřednice Klára Odvárková. Všichni vinu odmítají. Osmá obžalovaná je spolupracující Irena Kotlanová, které vše přiznala.

Podle vyšetřovatelů existovala skupina expertů, kteří byli vstřícní, dávali hodně bodů a právě oni byli nasazovaní na protekční žádosti. Sami však policii vypověděli, že je nikdo k ničemu netlačil.

Vráblík je podle obžaloby jedním z těch, kteří místo transparentního losování hodnotitele projektů přímo dosazoval. E-mail se seznamem hodnotitelů odeslal další obžalované, úřednici Kláře Odvárkové. „Byla to nezávazná doporučení,“ tvrdil Vráblík. „Na dokumentech není nikde napsáno: nařizuje Vráblík,“ dodal.

V jednom z e-mailů o projektech psal, že „tohle bych chtěl ohlídat“. Ve čtvrtek se snažil soud přesvědčit, že tím myslel, aby projekty z Ústeckého kraje prošly a region se rozvíjel. „Bylo nutné bojovat o každý projekt,“ řekl s tím, že pokud by se nepodařilo vyčerpat přidělený balík peněz z EU, hrozily by sankce z Bruselu.

Záměna pater

Už ve středu před soudem vypovídal i obžalovaný Omar Koleilat kvůli projektu na opravu hotelu Cascade v Mostě. V jeho původní žádosti o dotaci stálo, že má být určena na rekonstrukci devátého patra. Úředníci ale zjistili, že to už je z větší části opravené, a chtěli projekt vyřadit. Řešení se našlo záhy: deváté patro se v žádosti změnilo na sedmé. Podle obžaloby kvůli tomu došlo k padělání žádosti.

S požadavkem, aby projekt prošel, měl podle obžaloby přijít tehdejší ředitel úřadu a nástupce Vráblíka Petr Kušnierz. „Kušnierz mi řekl, že by mělo být naší snahou najít nějaké řešení. Netroufám si spekulovat, proč došlo ke změně názoru,“ sdělil soudu i právník úřadu Jan Martinovský, který měl podle obžaloby radit, jak to udělat. Martinovský i Kušnierz vinu odmítají.

Odmítl ji i Koleilat. Namítal, že firma, v níž pracuje a které hotel patří, si na vypracování žádosti o dotaci najala další firmu a on se žádostí nemá nic společného. „Nepodepsal jsem žádost o dotaci, nepodílel se na její přípravě, ani ji neměnil. Ty, kteří dělali žádost, neznám,“ uvedl.

Před soudem ale zazněly odposlechy, které dokazují, že s Kušnierzem o změně patra mluvil. „Domnívám se, že jsme řešili jen administrativní věci,“ reagoval Koleilat. Koleilat upozorňoval na chyby v obžalobě. Podle se něj třeba opírala o evropský předpis, který ale byl zrušený. Sami advokáti dalších obžalovaných ale podotkli, že zrušenou směrnici nahrazovala jiná, která dál platila.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Studenti gymnázia pomohli obnovit kapli, budou v ní koncerty i svatby

Opravený vnitřek Beuronské kaple patřící teplickému gymnáziu.

Beuronská kaple v Teplicích, ojedinělá památka z 19. století, znovu ožila. Prošla totiž rekonstrukcí za více než 11...

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

Zubožení psi z kamenické množírny se už mají k světu, mnozí našli nové pány

Tak se dnes daří vysvobozeným psům u Lacinových.

Všech 212 psů objevených počátkem února v množírně v Kamenici nad Lipou si rozebrali dobrovolníci a různá sdružení....

Najdete na iDNES.cz