Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nadšenci přijeli z Thajska na skútru a tuk-tuku, v Česku stroje „klekly“

  10:54aktualizováno  10:54
Cestovatelé Martin Měchura a Petr Petříček dorazili po osmi měsících z Bangkoku do Horních Řepčic na Litoměřicku. Převážnou část cesty dlouhé 15 tisíc kilometrů jeli na skútru Vespa a tříkolovém thajském vozítku tuk-tuk. Oba stroje dojely až do Česka, kde se pár kilometrů před cílem rozsypaly.

Na slovensko-českých hranicích cestovatele vyfotil slovenský policista. "Vy Češi jste koumáci," říkal a ukazoval kolegovi thajské značky. "Mně už do toho nic není, ale co s tím budou dělat u vás?" dodal ke dvojici. | foto: Vespa Expedition

„Vespa to vzdala v Lažánkách na Moravě, ‚tukan‘ u Čáslavi a do Řepčic dojel na přívěsu. Oba stroje teď čeká oprava. Na to, že jsme je v Thajsku kupovali jako nepojízdné vehikly, je to ale velký úspěch,“ říká Měchura.

Fotogalerie

Pro legendární vespu dvojice do Thajska původně vyrazila. Lákaly ji tamní nízké ceny. Nakonec cestovatelé přikoupili jako doprovodné vozidlo oblíbený asijský tuk-tuk, kterým cestou svezli více než 120 stopařů. V poslední fázi však už nebyl čas ani na stopaře, ani na zajíždění k památkám.

„Blížila se zima, takže jsme Evropou projeli tak rychle, jak jen to šlo. Stavěli jsme jen na oběd a spánek,“ přibližuje Měchura. Výpravu hnaly kupředu také obavy ze zdržení na hraničních přechodech kvůli uprchlické krizi.

„Nevěřícně jsme na internetu sledovali, co se v Evropě děje. Čekali jsme proto, že se přes hranice kvůli davům migrantů nedostaneme. Ale nikde nikdo. Uprchlíky jsme neviděli ani na jediném fungujícím přechodu mezi Íránem a Tureckem, kudy měly podle médií proudit tisíce Afghánců,“ podotýká cestovatel.

Celník nechtěl stroje vpustit do Evropy

Na turecko-bulharských hranicích si však jeden celník postavil hlavu a odmítl stroje s exotickými poznávacími značkami vpustit do Evropy.

„Říkal, abychom to otočili zpět do Turecka a vrátili se s evropskými papíry. Jak je ale máme získat mimo Evropu, to už nevěděl. Nakonec jsme mu ukázali nějaká prošlá povolení v angličtině a to mu stačilo,“ líčí Měchura jednu z mnoha byrokratických překážek, s nimiž se na cestě setkal.

Oba členové expedice si nyní už týden užívají, že se probouzejí na jednom a tom samém místě. V předchozích osmi měsících se jim nad hlavami střídaly stropy levných hotýlků s výhledy na měnící se hvězdnou oblohu.

„Je to zvláštní pocit, když člověk najednou nemusí nic řešit. Poslední měsíc jsme každý den servisovali tuk-tuka nebo vespu, každý den se něco pokazilo. A najednou je klid,“ usmívá se Měchura.

Rozpočet skončil v minusu

Oba cestovatelé se nyní znovu zapojují do pracovního procesu. Rozpočet expedice totiž kvůli neplánovaným výdajům skončil v minusu. Proto také členové výpravy ještě za cesty nabídli svým fanouškům, že jim za každých sto darovaných korun pošlou pohled z míst, kudy projíždějí.

„Akce nám pomohla výrazně. Pohledy si kupovali nejen známí, ale i cizí lidé, a to za mnohem více než jen za stovku,“ svěřuje se cestovatel.

O expedici cestovatelé uspořádají sérii besed a promítání. Zájem o ně projevila už řada institucí. Martin Měchura bude ve čtvrtek od 12:00 hostem on-line rozhovoru iDNES.cz.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Za dávný vyhazov musí exstarosta Starých Křečan splatit obci 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Místo dvanáctinásobku dostal bývalý pracovník radnice ve Starých Křečanech na Děčínsku jen tříměsíční odstupné. Šel k...

Najdete na iDNES.cz