Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Deset let v EU přineslo Ústeckému kraji rozvoj i pověst zlodějů dotací

  13:51aktualizováno  13:51
Vstup Česka do Evropské unie, od kterého uplynulo deset let, pomohl Ústeckému kraji hlavně získanými dotacemi. Šly do rozvoje infrastruktury či na nová sportoviště. Odvrácenou stranou jsou machinace s evropskými penězi, za něž už byl odsouzen jeden z exšéfů dotačního úřadu.
Díky členství v EU jsme se stali důvěryhodnějšími partnery. K Unii si ale zachováváme odstup, míní politolog. (Ilustrační snímek)

Díky členství v EU jsme se stali důvěryhodnějšími partnery. K Unii si ale zachováváme odstup, míní politolog. (Ilustrační snímek) | foto: Reuters

Obec Travčice poblíž Terezína na Litoměřicku byla ještě před několika lety ospalou osadou, kde patrně největší atrakcí byl přilehlý les obepínající areál štěrkopískovny. Pak v roce 2010 nechala obec vystavět cyklotrasu s přívozem, které přes Labe propojily páteřní cyklostezky Ohře - Labe. Dotační program Severozápad na investici poskytl 10,2 milionů korun.

"Přívoz má smysl. Vrátil v létě do Nučniček, které spadají pod Travčice, život. Po první povodni v roce 2002 byla obec prakticky na vymření," glosoval to starosta Travčic Miloš Řepa.

V Žatci se zase díky evropským penězům stal novou dominantou Chrám chmele a piva, jenž funguje jako propojení muzea, pivovaru a turistických atrakcí.

"Z pozice města Žatec v souvislosti s členstvím České republiky v EU vychází kladné hodnocení, myslím tím kladnou finanční bilanci. Už jen proto, že město získalo z evropských fondů více než 300 milionů korun na různé projekty," říká starostka Žatce Zdeňka Hamousová.

Dotační úřad Severozápad proplatil za svou existenci od roku 2007 téměř 14 miliard korun na zhruba tři stovky projektů.

Dotace zaplatily opravy náměstí, sportoviště i nové vlaky

"Mezi nejpodstatnější výsledky našeho čerpání prostředků z evropských fondů jsou revitalizace center měst a obcí. Krásně opravená náměstí, nové zelené plochy, ale také výstavba nových moderních sportovišť, odpočinkových zón a všeobecně zlepšení občanské vybavenosti," shrnuje hejtman Oldřich Bubeníček.

Evropské fondy se v kraji podílely také například na nové infrastruktuře, modernizaci zdravotnické techniky v nemocnicích či zkvalitnění sociálních služeb.

"Příkladem některých významných projektů mohou být i nové vlaky RegioShark či RegioPanter, oprava ubytovacího pavilonu v domově důchodců ve Šluknově, kulturně společenské centrum na děčínském zámku," říká mluvčí dotačního úřadu Severozápad Eliška Chlumská.

Úřad Severozápad přitom představuje jen jeden ze zhruba 15 programů, z nichž subjekty v Ústeckém kraji za poslední dekádu evropské peníze čerpaly. Reálně se tak v regionu mohlo proinvestovat na 20 miliard korun.

Rozdělování dotací provázely machinace

Rozdělování dotací z programu Severozápad však provázely také machinace, vyšetřování a už i pravomocné rozsudky, třeba pro exšéfa dotačního úřadu Petra Kušnierze.

"Ukázalo nám to bohužel, že nemáme dobré správce toho, co dobrou správu zasluhuje," říká politolog z ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Lukáš Novotný.

Rektor univerzity, ekonom René Wokoun, zase poukazuje na to, že Evropská unie navzdory dotačním miliardám nepřinesla potřebný impulz pro ekonomický rozvoj kraje.

"Jako motor ekonomického růstu se EU v našem kraji málo projevila. V podstatě nedošlo ke zvýšení konkurenceschopnosti Ústeckého kraje, spíše nastal mírný propad. Jako podporovatel podnikání EU zklamala," podotýká rektor.

Účast v evropských volbách byla nejnižší v Česku

České členství v Evropské unii ale Ústeckému kraji pomohlo jinak. "Stali jsme se pro staré země EU důvěryhodnějšími partnery. Institucionalizovala se dosavadní přeshraniční spolupráce s Německem, která už tu existovala na nejrůznějších úrovních, včetně cestování za prací, kulturní výměny a podobně," říká politolog Novotný.

Severočeši jsou přesto k Evropské unii ještě rezervovanější než zbytek Česka. Účast v posledních volbách do Evropského parlamentu byla v Ústeckém kraji s přehledem nejnižší v zemi.

"Evropanství či evropské občanství v našem myšlenkovém pochodu není zastoupené. Ale samozřejmě vždy, když to pro nás má výhody, tak jsme velmi ochotní s EU žít. Ale když se něco nepodaří, často hledáme vnějšího nepřítele, jímž se EU stává," komentuje to politolog Novotný.

Autor:Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Ombudsmanka vyčetla bytovému družstvu slova o cikánech. Vyhovělo zčásti

Ombudsmanka Anna Šabatová

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová si prohlédla webové stránky družstva Krušnohor, které na Mostecku spravuje tisíce...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Další z rubriky

Nikdy nebyl agresivní, byl to šok, řekla manželka obžalovaného střelce

U soudu vypovídal postřelený muž, obžalovaný se jednání neúčastnil

Ústecký krajský soud začal řešit případ vleklých sousedských neshod, které loni v létě vyvrcholily střelbou. Obžalovaný...

Z někdejší textilní manufaktury v Oseku budou sociální byty pro mladé

Současný pohled na bývalou textilní manufakturu v Oseku.

Téměř 300 let starou budovu bývalé textilní manufaktury plánuje opravit město Osek. Po deseti letech snahy radnice...

Zubožení psi z kamenické množírny se už mají k světu, mnozí našli nové pány

Tak se dnes daří vysvobozeným psům u Lacinových.

Všech 212 psů objevených počátkem února v množírně v Kamenici nad Lipou si rozebrali dobrovolníci a různá sdružení....

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz