Zdeněk Sýkora na oslavách devadesátin v Mánesu (2010)

Zdeněk Sýkora na oslavách devadesátin v Mánesu (2010) | foto: Bořek Zasadil

Dílo proslulého lounského malíře Zdeňka Sýkory proniká do Evropy

  • 3
O uznávaného malíře a grafika Zdeňka Sýkoru, rodáka z Loun, je za českými hranicemi velký zájem. Jeho díla totiž vystavuje nebo se brzy chystá vystavovat několik předních evropských galerií.

Třeba obraz s názvem Černé čárky, který Sýkora namaloval v roce 1963, je momentálně k vidění na výstavě Facing the Future (Tváří v tvář budoucnosti) v Bruselu.

Sýkora je jedním ze čtyř českých výtvarných umělců, kteří jsou na výstavě v muzeu Palais des Beaux-Arts prezentovaní.

S ním jsou tam zastoupeni Aleš Veselý, Hugo Demartini a Milan Dobeš. Obrazy do Bruselu zapůjčilo Muzeum umění v Olomouci.

„Jedná se o prestižní výstavu o umělcích, kteří ovlivnili evropské umění v poválečném období,“ uvedla Lenka Sýkorová, umělcova manželka.

Palais des Beaux-Arts, také známý jako Bozar, je Mekkou kultury v Bruselu. Expozice zahrnuje 180 výtvarných děl vytvořených v letech 1945–1968 umělci z Evropy a bývalého Sovětského svazu.

Po boku světových velikánů

Čtveřice českých umělců se ocitla mezi takovými velikány, jako je Pablo Picasso, Ossip Zadkine, Vladimir Tatlin, Gerhard Richter či Fernand Léger.

Výstava bude v Bruselu do 25. září, následně se přestěhuje do Centra pro umění a média v německém Karlsruhe a poté do Puškinova muzea v Moskvě.

Mezinárodní prezentací lounského rodáka bude i výstava s názvem Umění náhody, která začíná 24. září v Muzeu umění ve Stuttgartu.

Zdeněk Sýkora

  • umělec patřil k předním progresivním tvůrcům české výtvarné scény 2. poloviny 20. století
  • vynikal jak v malbě, tak v užití nových tvůrčích postupů, zejména práce s počítačem
  • zemřel v roce 2011 ve věku 91 let (blíže o jeho celoživotní tvorbě zde).

Setkají se na ní díla předních představitelů umění pracujícího s náhodností, například Françoise Morelleta, Manfreda Mohra, Hermana de Vries a dalších, mezi něž patří i Zdeněk Sýkora.

„K vidění tam bude naše Osmnáctka neboli Linie č. 18 z roku 1982,“ dodala Lenka Sýkorová. Výstava tam potrvá do února příštího roku.

Poutají i umělcovy fotografie

Sýkorova díla poutají pozornost i doma. Galerie umění v Karlových Varech představí „jiného“ Sýkoru. Vystaví totiž jeho soubor fotografií z let 1937–1945.

Přibližně šedesát fotografií z archivu Lenky a Zdeňka Sýkorových v Lounech představuje Sýkorovy neznámé umělecké začátky.

Do lounské umělecké komunity na začátku války vstupoval jako fotograf.

„Dosáhl několika úspěchů na tomto poli a svými avantgardními černobílými snímky v polovině čtyřicátých let také doplnil autorskou knihu básní Někam jít od Kamila Linharta, který byl v té době vůdčí osobností lounské neformální surrealistické skupiny,“ zve karlovarská galerie.

Výstava bude k vidění od 22. září do 20. listopadu.