Starostka odmítla být propuštěna od hasičů, díky ní se ruší část zákona

  7:11aktualizováno  7:11
Nynější starostku ústeckého Střekova Evu Outlou kdysi propustili ze služebního poměru u hasičů kvůli vedlejšímu příjmu za správu majetku společenství vlastníků, ke kterému patří. Bránila se a Ústavní soud teď paragraf, na základě kterého dostala výpověď, ze zákona vyškrtne.

Starostka ústecké části Střekov Eva Outlá. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Už pět let se táhne spor starostky ústeckého Střekova Evy Outlé s Hasičským záchranným sborem Ústeckého kraje. Případ se dostal až k Ústavnímu soudu (ÚS), na nějž se obrátil Nejvyšší správní soud (NSS), který kauzu starostky řeší.

„Navrhovatel se domnívá, že způsob, kterým byla výdělečná činnost žalobkyni zakázána, je v rozporu s ústavním pořádkem. Zákaz jiné výdělečné činnosti příslušníků bezpečnostních sborů zakotvený v napadeném ustanovení je podle něj omezením základního práva na svobodnou volbu povolání, práva podnikat a získávat prostředky pro své životní potřeby prací dle Listiny základních práv a svobod. Část zákona je zrušena k 1. červenci 2019,“ uvedla mluvčí ÚS Miroslava Sedláčková.

Nyní se začne NSS zabývat kasační stížností Outlé proti rozhodnutí pražského městského soudu, jenž zamítl její žalobu o neoprávněnosti výpovědi. 

Podle jejích slov vyhazovu navíc předcházela snaha zatáhnout ji do korupce ve spojení s veřejnými zakázkami a léta šikany ze strany nadřízených ve snaze se jí zbavit.

Zaměstnavatel Outlé před lety vyhodnotil příjem za vedení účetnictví jako přivýdělek a ukončil s ní kvůli tomu pracovní poměr.

Příslušníci bezpečnostních složek totiž (podle napadeného zákona) nic takového, až na určité výjimky stanovené nadřízeným, mít nesmějí.

Outlá přitom podle svých slov dokonce výjimku měla. Pro společenství vlastníků dělala na živnostenský list pro správu vlastního majetku a nikomu jinému prý nikdy účetnictví nespravovala.

Hrozí, že jí hasiči budou muset proplatit ušlou mzdu

„V roce 2001, kdy jsem k hasičům nastoupila, mi služební funkcionář dal souhlas, že to nebude ohrožovat výkon služby. Jsme společenství vlastníků a chci vidět do účetnictví. Nepotřebuji, aby to někdo dělal za mě, navíc mám ekonomické vzdělání. Výkon služby jsem neohrožovala, dělala jsem to ve volném čase. Živnostenský list jsem si založila jen kvůli družstvu, nikdy jsem se tím neživila. Rozhodnutí Ústavního soudu je pro mě velmi příjemné a mám radost, že rozhodl takto. Věřím, že i správní soud rozhodne pro mě pozitivně a spravedlivě,“ popsala teď vývoj kauzy starostka.

Pokud NSS rozhodne v její prospěch, hasičský sbor jí bude muset proplatit ušlou mzdu. Od vyhazovu byla nynější starostka Střekova bez příjmů a do práce znovu nastoupila až na konci roku 2016.

„Kdykoliv jsem řekla potenciálnímu zaměstnavateli, že se soudím a chtěla bych se případně k hasičům vrátit, nikdo mě nezaměstnal. Kdybych se nestala na začátku loňského roku starostkou, byla bych bez příjmů doteď. Podle toho, jak se bude situace vyvíjet, budu uvažovat o podání žaloby kvůli nemajetkové újmě, která mi vznikla,“ naznačila pak Outlá svůj další postup.

Nejčtenější

Sparta - Teplice 0:1, další blamáž, zmar dokonal v závěru Moulis

Sparťanští hráči před utkáním proti Teplicím. Zleva: Srdjan Plavšić, Lukáš...

Fotbalová Sparta je v herních troskách. V jediném nedělním utkání 18. kola Fortuna ligy doma podlehla 0:1 průměrným...

Vyslat pár pluků z Litoměřic, Československo by nebylo, míní historik

Historik Filip Hrbek

V napjaté situaci kolem vzniku ČSR, kdy se pohraničí chtělo připojit k Rakousku, přišel litoměřické posádce rozkaz...

Jsme divoký sever, řekla vyhozená úřednice, když dostala cenu za odvahu

Nadační fond proti korupci již poosmé udělil Ceny za odvahu. Ty jsou určeny...

Bývalá úřednice Jana Moravcová, nedávno vyhozená z České inspekce životního prostředí, student Lukáš Blažej a aktivisté...

Historická vybydlená ulice v Ústí mizí z mapy, zakousl se do ní bagr

Zdevastované domy v Ústí nad Labem v ulici Na Nivách

Začala demolice rozpadajících se bytových domů v ulici Na Nivách v ústeckých Předlicích. Je rozdělena do dvou etap. V...

VIDEO: Chomutovský lob baví až v Kanadě. Junior předvedl originální nájezd

Chomutovská radost po vítězství nad Kometou.

Připomínalo to slavný fotbalový dloubák Antonína Panenky, jen s tím rozdílem, že tentokrát byl aktérem hokejista....

Další z rubriky

Mrtvý měl bodné rány i v obličeji, řekla znalkyně k vraždě v Bitozevsi

Zleva Tomáš Pavlis a Adam Kužel obžalovaní z vraždy u Bitozevsi před ústeckým...

V Ústí nad Labem pokračovalo soudní líčení se dvěma mladíky obžalovanými z brutální vraždy devatenáctiletého muže v...

„Paraziti“ na plakátech i náhlý zájem voličů byli v pořádku, řekla policie

Volební hlasování.

Policisté odložili případ možného pokusu o ovlivňování voleb v Ústí nad Labem. Zároveň ukončili vyšetřování obsahu...

Mrtvá žena nalezená v Teplicích byla zavražděna, pachatel zatím uniká

Ilustrační snímek

Kriminalisté stále pátrají po pachateli, jehož obětí se v Teplicích stala mladá prostitutka. Její tělo nalezl ve středu...

Najdete na iDNES.cz