Starostka odmítla být propuštěna od hasičů, díky ní se ruší část zákona

  7:11aktualizováno  7:11
Nynější starostku ústeckého Střekova Evu Outlou kdysi propustili ze služebního poměru u hasičů kvůli vedlejšímu příjmu za správu majetku společenství vlastníků, ke kterému patří. Bránila se a Ústavní soud teď paragraf, na základě kterého dostala výpověď, ze zákona vyškrtne.

Starostka ústecké části Střekov Eva Outlá. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Už pět let se táhne spor starostky ústeckého Střekova Evy Outlé s Hasičským záchranným sborem Ústeckého kraje. Případ se dostal až k Ústavnímu soudu (ÚS), na nějž se obrátil Nejvyšší správní soud (NSS), který kauzu starostky řeší.

„Navrhovatel se domnívá, že způsob, kterým byla výdělečná činnost žalobkyni zakázána, je v rozporu s ústavním pořádkem. Zákaz jiné výdělečné činnosti příslušníků bezpečnostních sborů zakotvený v napadeném ustanovení je podle něj omezením základního práva na svobodnou volbu povolání, práva podnikat a získávat prostředky pro své životní potřeby prací dle Listiny základních práv a svobod. Část zákona je zrušena k 1. červenci 2019,“ uvedla mluvčí ÚS Miroslava Sedláčková.

Nyní se začne NSS zabývat kasační stížností Outlé proti rozhodnutí pražského městského soudu, jenž zamítl její žalobu o neoprávněnosti výpovědi. 

Podle jejích slov vyhazovu navíc předcházela snaha zatáhnout ji do korupce ve spojení s veřejnými zakázkami a léta šikany ze strany nadřízených ve snaze se jí zbavit.

Zaměstnavatel Outlé před lety vyhodnotil příjem za vedení účetnictví jako přivýdělek a ukončil s ní kvůli tomu pracovní poměr.

Příslušníci bezpečnostních složek totiž (podle napadeného zákona) nic takového, až na určité výjimky stanovené nadřízeným, mít nesmějí.

Outlá přitom podle svých slov dokonce výjimku měla. Pro společenství vlastníků dělala na živnostenský list pro správu vlastního majetku a nikomu jinému prý nikdy účetnictví nespravovala.

Hrozí, že jí hasiči budou muset proplatit ušlou mzdu

„V roce 2001, kdy jsem k hasičům nastoupila, mi služební funkcionář dal souhlas, že to nebude ohrožovat výkon služby. Jsme společenství vlastníků a chci vidět do účetnictví. Nepotřebuji, aby to někdo dělal za mě, navíc mám ekonomické vzdělání. Výkon služby jsem neohrožovala, dělala jsem to ve volném čase. Živnostenský list jsem si založila jen kvůli družstvu, nikdy jsem se tím neživila. Rozhodnutí Ústavního soudu je pro mě velmi příjemné a mám radost, že rozhodl takto. Věřím, že i správní soud rozhodne pro mě pozitivně a spravedlivě,“ popsala teď vývoj kauzy starostka.

Pokud NSS rozhodne v její prospěch, hasičský sbor jí bude muset proplatit ušlou mzdu. Od vyhazovu byla nynější starostka Střekova bez příjmů a do práce znovu nastoupila až na konci roku 2016.

„Kdykoliv jsem řekla potenciálnímu zaměstnavateli, že se soudím a chtěla bych se případně k hasičům vrátit, nikdo mě nezaměstnal. Kdybych se nestala na začátku loňského roku starostkou, byla bych bez příjmů doteď. Podle toho, jak se bude situace vyvíjet, budu uvažovat o podání žaloby kvůli nemajetkové újmě, která mi vznikla,“ naznačila pak Outlá svůj další postup.

Výsledky voleb 2018

Připravili jsme pro vás přehledné zpracování volebních výsledků, statistiky, komentáře.

Výsledky komunálních voleb dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do Senátu

Ve druhém kole voleb do Senátu 2018 v Ústeckém vyhrál v obvodu 5 - Chomutov: Přemysl Rabas, 29 - Litoměřice: Ladislav Chlupáč a 32 - Teplice: Jaroslav Kubera.



Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Na Švestkové dráze řádí téměř 200metrový obr, obnovuje kilometry trati

Stroj RU 800 k opravě železnic.

Sedm set tun těžké zařízení opravuje severočeskou Švestkovou dráhu, železniční trať mezi Litoměřicemi a Mostem. Během...



Mladíka bili baseballkou a sekali mačetou, líčí žalobce vraždu u Bitozevsi

Pieta za mrtvého mladíka

Státní zástupce podal k ústeckému krajskému soudu obžalobu na dva mladíky za lednovou vraždu jejich vrstevníka u...

Na led, nebo do slévárny. Mladí mají spoustu věcí zadarmo, říká Duda

Radek Duda (vlevo) slaví svůj první gól po návratu do Chomutova, gratuluje...

Ačkoli napáchal na ledě i mimo něj víc průšvihů než několik hokejových smrtelníků dohromady, něco by mu přesto mohli...

Novým primátorem Teplic bude Hanza, Kubera odchází po 24 letech

Nový primátor Teplic Hynek Hanza (vlevo) na snímku z června 2017 s Jaroslavem...

Po čtyřiadvaceti letech bude mít lázeňské město Teplice jiného primátora než Jaroslava Kuberu z ODS. Poté, co v sobotu...

Další z rubriky

Po volebním úspěchu se zastupitel přestěhuje zpět do ghetta v Janově

Petr Globočník, volební lídr Zelených v Ústeckém kraji

Petr Globočník z uskupení Litvínov do toho! na sociální síti slíbil, že pokud uspěje v komunálních volbách, přestěhuje...

Novým primátorem Děčína bude lídr vítězného ANO Jaroslav Hrouda

Jaroslav Foldyna na demonstraci na podporu Viktora Orbána před Maďarskou...

V pátek by měla být podepsána koaliční smlouva i programové prohlášení nové vlády v Děčíně. Tu povede vítězné hnutí...

Nejsem škrt, ale nemám rád rozhazování, říká budoucí primátor Teplic

Hynek Hanza.

Teplice budou mít po 24 letech nového primátora. Po ostříleném matadorovi Jaroslavu Kuberovi usedne do křesla pro...

Najdete na iDNES.cz