Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Elektrárna u Moldavy na Teplicku vzniká bez povolení. Hrozí jí zbourání

  7:07aktualizováno  7:07
Fotovoltaická elektrárna, která vyrůstá u obce Moldava na Teplicku, se podle všeho staví nezákonně. Vyplývá to ze šetření České inspekce životního prostředí (ČIŽP), podle níž úřady neměly projektu vydat stavební povolení. Krajský úřad může stavbu v Krušných horách nechat zbořit, rozhodnout má do prosince.

Rozestavěná sluneční elektrárna u Moldavy na Teplicku. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Zásadní problém je ten, že obec nemá pro lokalitu, kde se továrna buduje, zpracovaný územní plán. "V takovém případě nemělo být vůbec vyneseno územní rozhodnutí, ani vydáno stavební povolení. Je to hrubě v rozporu se zákonem," uvedla ředitelka ústecké pobočky ČIŽP Jana Moravcová.

Stavební povolení však původní investor stavby, společnost Moldava - Srdce Krušných hor, získala v srpnu 2009 od stavebního úřadu v Duchcově. Projekt od ní odkoupila firma Talwin, která letos v červenci stavbu zahájila.

Důvodem, proč úřad v Duchcově na stavbu kývl, byla zřejmě změna zákona, o níž patrně úředníci z Duchcova nevěděli. Od 1. ledna 2007 totiž platí, že územní rozhodnutí, které předchází vydání stavebního povolení, nelze provést v případě, že obec nemá zpracovaný územní plán.

Jenže stavební úřad v Duchcově se začal žádostí o stavební povolení zabývat už v roce 2006, kdy stačilo, aby existoval pouze návrh územního plánu. A to obec Moldava splňovala.

Úředníci udělali chybu, tvrdí stavební úřad v Duchcově

"V období mezi přijetím žádosti o vydání stavebního povolení a jeho vydáním tedy muselo dojít k chybě úředníků," potvrzuje vedoucí stavebního úřadu v Duchcově Květuše Kvasničková. Přeloženo to znamená, že při konečném rozhodnutí stavební úřad nepostupoval podle platného zákona.

Rozestavěná sluneční elekktrárna u Moldavy na Teplicku.

Za plotem stojící rozestavěná sluneční elektrárna u Moldavy na Teplicku.

Otázkou zůstává, proč Moldava nemá schválený územní plán. Od představitelů obce se MF DNES odpovědi nedočkala.

"Po telefonu s vámi nic rozebírat nebudu. Vaší redakci moc nevěřím. Pošlete mi otázky e-mailem a uvidím, jestli vám na ně odpovím," uvedl místostarosta obce Tomáš Tvrdík. Nutno dodat, že do uzávěrky dnešního vydání se redakce odpovědí nedočkala.

"Návrh územního plánu má Moldava zpracovaný snad už osm let. Proč ho ale neschválili, nevím. Slyšela jsem hlasy, že zastupitelstvo už není nějakou dobu úsnášeníschopné," míní pouze Kvasničková.

Inspekce prověřuje ještě další podezřelé akce

ČIŽP se začal o stavbu zajímat hned v červenci, kdy obdržel petici od místních. "Dostali jsme petici se zhruba 100 podpisy. Petice byla směřována na více akcí v okolí Moldavy a mimo jiné i na výstavbu této fotovoltaiky. Postupně prověřujeme všechny akce, ale tato "hořela" nejvíc," uvedla Moravcová.

Inspekce navíc odhalila u projektu další nedostatky, které by v normálním případě vydání stavebního povolení neumožnily.

PODEZŘELÁ ELEKTRÁRNA

Stavební povolení na fotovoltaickou elektrárnu bylo uděleno v červnu 2009, stavba začala letos v červenci. Podle České inspekce životního prostředí bylo však vydání stavebního povolení nezákonné. Obec Moldava totiž nemá platný územní plán, který k vydání stavebního povolení podle zákona nutný.

"Nemají stanovisko o vyloučení negativního vlivu na ptačí oblast, souhlas se změnou využití území v ptačí oblasti, výjimky z ochrany zvláště chráněných druhů živočichů a rostlin. Další věci jsou zatím v šetření," uvedla Moravcová.

Místopředseda představenstva firmy Talwin Ahmad Raad se k věci vyjádřil prostě: "My máme právoplatné rozhodnutí a nemáme ani právo ze zákona zpochybnit rozhodnutí státní správy," uvedl pro Českou televizi, která na případ upozornila jako první.

O dalším osudu stavby rozhodne krajský úřad. "Na základě šetření může krajský úřad shledat nebo neshledat nezákonnost," uvedla Hanáčková. Na vydání rozhodnutí má kraj čas do 17. prosince.

"Krajský úřad může zrušit stavební povolení a z toho důvodu by se pak stavba nemohla realizovat," přeložila úřednický jazyk Moravcová.

V krajním případě má ovšem i ČIŽP pravomoc k zákazu stavby. "My stavbu můžeme zakázat, když se nepovoleně poškozuje životní prostředí," uvedla Moravcová. Jestli k tomu dochází v tomto případě, je v šetření.

Obec Moldava na Teplicku

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Pes vyhrabal v lese tašku, která se hýbala. Byla plná živých štěňat

Přepravní box, v němž zachráněná štěňata putovala do útulku.

Při procházce se svým pánem v Krupce na Teplicku vyhrabal pes v lese pod listím uzavřenou tašku, v níž se tísnilo a...Motorkář za jízdy trousil peníze. Většina se našla, i tak chybí 85 tisíc

Ilustrační snímek

Děčínští policisté se zabývají zvláštním případem zmizení peněz. Jejich majitel o ně totiž přišel sám svou...

Kometa začala vítězně, v Chomutově se dvěma góly blýskl Nahodil

Hokejisté Komety Brno se radují z gólu na ledě Chomutova.

Mistrovská Kometa vstoupila do nové sezony hokejové extraligy vítězně, v Chomutově uspěla 4:2. Dvěma góly k tomu...

Policie stíhá lékaře za vyhrožování záchrance a nepřevzetí pacienta

Lužická nemocnice v Rumburku.

Policisté stíhají lékaře Lužické nemocnice v Rumburku za nebezpečné vyhrožování a neposkytnutí pomoci. Podle...

Další z rubriky

Ústecký bezdomovec Rambo zemřel. Policie vyšetřuje, zda po rvačce

Ilustrační snímek

Policie vyšetřuje smrt známého ústeckého bezdomovce Petra Červeňáka, kterému ve městě nikdo neřekl jinak než Rambo....

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Muž vytáhl na kolemjdoucího sekáček na maso a vyhrožoval mu smrtí

Ústečtí městští strážníci zasahovali v Městských sadech.

Ústečtí městští strážníci zasahovali v Městských sadech. Jednadvacetiletý muž z Litoměřicka tam ohrožoval sekáčkem na...

Najdete na iDNES.cz