Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Elektrárna u Moldavy na Teplicku vzniká bez povolení. Hrozí jí zbourání

  7:07aktualizováno  7:07
Fotovoltaická elektrárna, která vyrůstá u obce Moldava na Teplicku, se podle všeho staví nezákonně. Vyplývá to ze šetření České inspekce životního prostředí (ČIŽP), podle níž úřady neměly projektu vydat stavební povolení. Krajský úřad může stavbu v Krušných horách nechat zbořit, rozhodnout má do prosince.

Rozestavěná sluneční elektrárna u Moldavy na Teplicku. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Zásadní problém je ten, že obec nemá pro lokalitu, kde se továrna buduje, zpracovaný územní plán. "V takovém případě nemělo být vůbec vyneseno územní rozhodnutí, ani vydáno stavební povolení. Je to hrubě v rozporu se zákonem," uvedla ředitelka ústecké pobočky ČIŽP Jana Moravcová.

Stavební povolení však původní investor stavby, společnost Moldava - Srdce Krušných hor, získala v srpnu 2009 od stavebního úřadu v Duchcově. Projekt od ní odkoupila firma Talwin, která letos v červenci stavbu zahájila.

Důvodem, proč úřad v Duchcově na stavbu kývl, byla zřejmě změna zákona, o níž patrně úředníci z Duchcova nevěděli. Od 1. ledna 2007 totiž platí, že územní rozhodnutí, které předchází vydání stavebního povolení, nelze provést v případě, že obec nemá zpracovaný územní plán.

Jenže stavební úřad v Duchcově se začal žádostí o stavební povolení zabývat už v roce 2006, kdy stačilo, aby existoval pouze návrh územního plánu. A to obec Moldava splňovala.

Úředníci udělali chybu, tvrdí stavební úřad v Duchcově

"V období mezi přijetím žádosti o vydání stavebního povolení a jeho vydáním tedy muselo dojít k chybě úředníků," potvrzuje vedoucí stavebního úřadu v Duchcově Květuše Kvasničková. Přeloženo to znamená, že při konečném rozhodnutí stavební úřad nepostupoval podle platného zákona.

Rozestavěná sluneční elekktrárna u Moldavy na Teplicku.

Za plotem stojící rozestavěná sluneční elektrárna u Moldavy na Teplicku.

Otázkou zůstává, proč Moldava nemá schválený územní plán. Od představitelů obce se MF DNES odpovědi nedočkala.

"Po telefonu s vámi nic rozebírat nebudu. Vaší redakci moc nevěřím. Pošlete mi otázky e-mailem a uvidím, jestli vám na ně odpovím," uvedl místostarosta obce Tomáš Tvrdík. Nutno dodat, že do uzávěrky dnešního vydání se redakce odpovědí nedočkala.

"Návrh územního plánu má Moldava zpracovaný snad už osm let. Proč ho ale neschválili, nevím. Slyšela jsem hlasy, že zastupitelstvo už není nějakou dobu úsnášeníschopné," míní pouze Kvasničková.

Inspekce prověřuje ještě další podezřelé akce

ČIŽP se začal o stavbu zajímat hned v červenci, kdy obdržel petici od místních. "Dostali jsme petici se zhruba 100 podpisy. Petice byla směřována na více akcí v okolí Moldavy a mimo jiné i na výstavbu této fotovoltaiky. Postupně prověřujeme všechny akce, ale tato "hořela" nejvíc," uvedla Moravcová.

Inspekce navíc odhalila u projektu další nedostatky, které by v normálním případě vydání stavebního povolení neumožnily.

PODEZŘELÁ ELEKTRÁRNA

Stavební povolení na fotovoltaickou elektrárnu bylo uděleno v červnu 2009, stavba začala letos v červenci. Podle České inspekce životního prostředí bylo však vydání stavebního povolení nezákonné. Obec Moldava totiž nemá platný územní plán, který k vydání stavebního povolení podle zákona nutný.

"Nemají stanovisko o vyloučení negativního vlivu na ptačí oblast, souhlas se změnou využití území v ptačí oblasti, výjimky z ochrany zvláště chráněných druhů živočichů a rostlin. Další věci jsou zatím v šetření," uvedla Moravcová.

Místopředseda představenstva firmy Talwin Ahmad Raad se k věci vyjádřil prostě: "My máme právoplatné rozhodnutí a nemáme ani právo ze zákona zpochybnit rozhodnutí státní správy," uvedl pro Českou televizi, která na případ upozornila jako první.

O dalším osudu stavby rozhodne krajský úřad. "Na základě šetření může krajský úřad shledat nebo neshledat nezákonnost," uvedla Hanáčková. Na vydání rozhodnutí má kraj čas do 17. prosince.

"Krajský úřad může zrušit stavební povolení a z toho důvodu by se pak stavba nemohla realizovat," přeložila úřednický jazyk Moravcová.

V krajním případě má ovšem i ČIŽP pravomoc k zákazu stavby. "My stavbu můžeme zakázat, když se nepovoleně poškozuje životní prostředí," uvedla Moravcová. Jestli k tomu dochází v tomto případě, je v šetření.

Obec Moldava na Teplicku

Autor:Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Černou skládku nechal místostarosta odvézt na dvůr domnělého provinilce

Odhozené igelitové pytle na obecních pozemcích v Hrobcích.

Svérázně nechal uklidit černou skládku na obecních pozemcích místostarosta Hrobců na Litoměřicku Petr Kříž. Protože se...

Další z rubriky

Trestu za pořezání pacientů v nemocnici senior unikne, je nepříčetný

Psychicky narušený muž pořezal v teplické nemocnici dva pacienty, jednoho bodl...

Šestaosmdesátiletý muž, který loni na podzim napadl kapesním nožem na pokoji nemocnice v Teplicích dva spolupacienty,...

VIDEO: Testují se náramky pro domácí vězně, ochrání i jejich oběti

Náramek na nohu pro osoby v domácím vězení - zatím ještě nejsou používány....

V Ústí nad Labem se nyní testují elektronické náramky na hlídání odsouzených v domácím vězení. Na nohy se lidem...

Nespáchal trestný čin. Soud počtvrté zprostil politika obžaloby za nehodu

Martin Klika před mosteckým soudem.

Mostecký okresní soud počtvrté zprostil náměstka hejtmana a litvínovského zastupitele Martina Kliku obžaloby za...

Najdete na iDNES.cz