Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Elektrárna na Moldavě se staví bez povolení, potvrdil krajský úřad

  18:43aktualizováno  18:43
Úředníci Krajského úřadu v Ústí nad Labem začali prošetřovat stavbu obří sluneční elektrárny u Moldavy v Krušných horách. Zatím dávají za pravdu ochráncům přírody, kteří žádají její odstranění.

Elektrárna na Moldavě se právě staví, stačí ještě osadit kolektory | foto: Martin Adamec, MAFRA

Krajský úřad potvrdil zjištění ústeckého inspektorátu České inspekce životního prostředí, že úřednice stavebního úřadu v Duchcově při udělení souhlasu se stavbou sluneční elektrárny na Moldavě porušila zákon.

"Po předběžném posouzení věci dospěl k závěru, že rozhodnutí bylo vydáno v rozporu s právními předpisy," stojí ve zprávě krajského úřadu. Citovaným rozhodnutím míní stavební povolení.

Klíčové pro nález úřadu bylo to, že duchcovský úřad vydal stavební povolení, aniž obec Moldava měla platný územní plán a vymezené zastavěné území. To je v rozporu se stavebním zákonem.

Krajský úřad tak 14. září zahájil přezkumné řízení, na jehož konci může být zrušení vydaného stavebního povolení. "Na základě přezkumného řízení může krajský úřad původní rozhodnutí stavebního úřadu z Duchcova zrušit," uvedla mluvčí úřadu Magdalena Hanáčková.

Vedoucí duchcovského úřadu Květuše Kvasničková, která stavební povolení 24. srpna 2009 podepsala, odmítá s redakcí MF DNES komunikovat. "S vámi už se o ničem bavit nebudu," řekla.

Kvasničková vše původně omlouvala tím, že žádost o stavební povolení projednávala od roku 2006, kdy k jeho vydání podle tehdejšího zákona stačilo mít návrh územního plánu. Jenže MF DNES zjistila, že se jí žádost dostala do rukou až 26. května 2008. To už nový zákon téměř rok a půl platil a schválení stavby podmiňoval platným územním plánem.

Vše je v pořádku, tvrdí starosta

Podle starosty Moldavy Jaroslava Poka je kolem vznikající stavby všechno v pořádku. "Ani naše obec, ani stavební úřad podle mě nepochybil," uvedl starosta. S rozhodnutím o přezkumném řízení se prý zatím neseznámil.

K projektu "fotovoltaické výrobny elektrické energie", na kterém po necelých dvou měsících ustaly 1. září z rozhodnutí inspekce veškeré stavební práce, má přitom starosta Pok od první chvíle blízko.

Krajský úřad navíc zahájil další přezkumné řízení ohledně vydání stavebního povolení pro zemní vedení VN 22 kV Hrob - Moldava - Oldříš. Také toto povolení vydal duchcovský stavební úřad.

Zemní vedení představuje první krok k vybudování další fotovoltaické elektrárny v části Moldava-Oldříš. I s ní obec souhlasila v prosinci loňského roku. Investorem tohoto projektu je firma IX MEDIA.

Autor:Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Obrnice byly vzorem začlenění Romů, s novými rodinami ale přišly potíže

Současný život v Obrnicích, které dříve byly vzorem pro ostatní.

Před pěti lety o sobě daly Obrnice na Mostecku vědět v pozitivním slova smyslu celé Evropě. Tehdejší starostka...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Další z rubriky

Expozice přibližuje lidi, kteří tisíc let „spali“ ve stínu Radobýlu

Magdalena Emma Prontekerová u jedné z koster vystavených v chomutovském muzeu

Kosterní pozůstatky dokážou příběhy lidí vyprávět i stovky let po jejich pohřbení. Dokládá to výstava s názvem Smrtí to...

Policie řeší milionové podvody s auty v Chomutově, je na 30 poškozených

(ilustrační snímek)

Případ milionových podvodů při prodeji aut řeší policisté na Chomutovsku. Firma BestCars4u z Chomutova mezi lety 2015 a...

Obviněná z vraždy novorozence nalezeného v popelnici je na svobodě

Ve Strašnicích se našlo tělo mrtvého novorozence v kontejneru.

Matka obviněná z vraždy novorozence v Teplicích je na svobodě. Okresní soud nevyhověl návrhu státního zástupce na její...

Najdete na iDNES.cz