Ekologové zavěsili na jeřáb v Ústí transparent proti Prunéřovu

  13:37aktualizováno  13:37
Ekologičtí aktivisté z hnutí Greenpeace vylezli na jeřáb umístěný před budovou krajského úřadu v Ústí nad Labem. Rozvinuli na něm transparent namířený proti stavbě tří nových bloků elektrárny Prunéřov. Právě o ní bude kraj v nejbližších dnech rozhodovat.

Jeřáb vysoký 32 metrů náleží ke stavbě administrativní budovy, která v má centru Ústí vyrůst. Sedm aktivistů se na jeřáb dostalo tak, že rozvázali dráty spojující díly plotu ohrazující stavbu.

Sedmi ekologům se podařilo na rameni jeřábu rozvinout transparent o velikosti 13,5 x 10 metrů s nápisem "Už žádné nové uhelné elektrárny!" přesně v poledne. Přihlížející lidé jim v tom momentě zatleskali.

Protesty aktivistů

Aktivisté organizace Greenpeace na komíně elektrárny Prunéřov. (22. března 2010)

Hnutí Greenpeace proti modernizaci Prunéřova v minulosti protestovalo. Loni v březnu vylezli aktivisté na komín elektrárny a ve dvousetmetrové výšce na něm strávili noc. ČEZ na aktivisty podal trestní oznámení pro vloupání do areálu elektrárny. Chce po nich uhradit škodu 2000 korun. (více čtěte zde)

"Chceme hejtmance předat petici proti výstavbě nových bloků Prunéřova, kterou podepsalo tři a půl tisíce lidí z Chomutova a okolí," vysvětlila mluvčí Greenpeace Lucie Jakešová, proč vyzvali hlavu kraje ke schůzce. Petici nakonec symbolicky převzal náměstek hejtmanky Arno Fišera. Pak ji ekologům vrátil s tím, že ji mají předat na podatelně kraje.

Krátce poté, co aktivisté vylezli na jeřáb, přijela na místo policie a jednotka hasičů. Ti nejdříve aktivitě lidí na jeřábu přihlíželi a nahoru za nimi nevylezli. Pak ovšem na místo poslali plošinu a chtěli s aktivisty vyjednávat. Vzhledem k tomu, že transparent po půlhodině ekologové spustili a slanili na zem, jak slíbili, zásah hasičů nakonec nebyl nutný. 

Akci předcházely manévry. Policie uzavřela ulici Dlouhá vedoucí k budově krajského úřadu a průchod na Mírové náměstí. Aby se hasičský vůz na frekventované místo v centru Ústí dostal, musela odtahovka několik zaparkovaných aut z místa odvézt. V momentě, kdy naložili zaparkovanou zelenou fabii, ovšem přišel na místo její majitel a požadoval, aby mu auto vrátil zpět na silnici. Odtahovka mu vyhověla.

Aktivisté by měli protestovat u ministerstva, míní náměstek hejtmanky

Ústecký kraj má v nejbližších dnech rozhodovat o udělení integrovaného povolení pro modernizaci Prunéřova, bez kterého nemůže být elektrárna provozována. Ekologové plánovanou obnovu Prunéřova dlouhodobě kritizují.

Protest aktivistů z hnutí Greenpeace proti modernizaci elektrárny Prunéřov u budovy krajského úřadu v Ústí nad Labem.
Protest aktivistů z hnutí Greenpeace proti modernizaci elektrárny Prunéřov u budovy krajského úřadu v Ústí nad Labem.
Protest aktivistů z hnutí Greenpeace proti modernizaci elektrárny Prunéřov u budovy krajského úřadu v Ústí nad Labem.

Podle nich ČEZ pro rekonstrukci tepelného zdroje nepoužije nejčistší možné technologie a elektrárna nebude mít výkon, který požadují evropské normy a vypustí do ovzduší větší množství CO2, než by mohla.

"Není třeba stavět další hnědouhelné elektrárny, protože veškerá energie jde na vývoz. Není třeba kraj dál ničit," je přesvědčená Jakešová.

"Aktivisté by měli viset spíše u oken ministerstva životního prostředí než zde," podotkl Fišera a jako příklad uvedl výstavbu spalovny v Komořanech, k níž kraj vydal zamítavé stanovisko, ale ministerstvo ji nakonec prosadilo.

V případě Prunéřova kraj nerozhoduje o technologii. "Pokud nám přijdou od ministerstva posudky bez procesních pochybení, moc toho nezmůžeme," uvedl Fišera. Dodal, že pokud bude postaven nový zdroj emisí, jiný musí ČEZ odstavit. Podle něj je zásadní, aby ČEZ všechny podmínky kraje splnil.

Nejčtenější

Sparta - Teplice 0:1, další blamáž, zmar dokonal v závěru Moulis

Sparťanští hráči před utkáním proti Teplicím. Zleva: Srdjan Plavšić, Lukáš...

Fotbalová Sparta je v herních troskách. V jediném nedělním utkání 18. kola Fortuna ligy doma podlehla 0:1 průměrným...

Vyslat pár pluků z Litoměřic, Československo by nebylo, míní historik

Historik Filip Hrbek

V napjaté situaci kolem vzniku ČSR, kdy se pohraničí chtělo připojit k Rakousku, přišel litoměřické posádce rozkaz...

Jsme divoký sever, řekla vyhozená úřednice, když dostala cenu za odvahu

Nadační fond proti korupci již poosmé udělil Ceny za odvahu. Ty jsou určeny...

Bývalá úřednice Jana Moravcová, nedávno vyhozená z České inspekce životního prostředí, student Lukáš Blažej a aktivisté...

Historická vybydlená ulice v Ústí mizí z mapy, zakousl se do ní bagr

Zdevastované domy v Ústí nad Labem v ulici Na Nivách

Začala demolice rozpadajících se bytových domů v ulici Na Nivách v ústeckých Předlicích. Je rozdělena do dvou etap. V...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Z propíchaných nádrží aut v Teplicích mizí benzin, policie zloděje hledá

Jedno z poškozených aut s navrtanou palivovou nádrží v Hradci Králové.

Policisté v Teplicích evidují od července už sedm případů, kdy někdo navrtal či propíchl nádrž osobního automobilu a...

Chodec našel v Teplicích mrtvou ženu, podle policie zemřela cizí vinou

Ilustrační snímek

Mrtvolu ženy nalezl ráno náhodný chodec v Nákladní ulici v Teplicích. Podle prvotních výsledků vyšetřování žena zemřela...

Foldynu střídá ve vedení kraje starosta, jenž zázračně vydělal na pozemcích

Starosta Krupky Zdeněk Matouš

Sociální demokraté, kteří spolu s KSČM a SPD vedou Ústecký kraj, přepřahají. Jedním z pěti náměstků hejtmana se stane...

Najdete na iDNES.cz