Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Aktivista odsouzený za úplatky brzdí stavbu parkoviště i výměnu keřů

  14:57aktualizováno  14:57
Litoměřická radnice se potýká s obstrukcemi místního aktivisty Lubomíra Studničky odsouzeného za braní peněz od firem za to, že nebude komplikovat jejich projekty. Nyní Studnička brání kácení nebezpečných stromů při přestavbě parkoviště, není to ale zdaleka jediný takový případ.

Lubomír Studnička u soudu | foto: Tomáš Kassal, MF DNES

Frekventované parkoviště ve spojovací části ulic Na Valech a Velká Dominikánská má nyní nezpevněný povrch, který se při deštích mění v bahno. Radnice ho proto chce do poloviny prosince vydláždit. Řidiči zde poté najdou 48 parkovacích míst, z toho tři pro invalidy.

„Modernizace parkoviště zahrnuje odvodnění prostoru, položení kamenné dlažby v kombinaci s asfaltem, nové veřejné osvětlení a zeleň,“ shrnul úpravy stavební technik litoměřického odboru územního rozvoje Ladislav Pošík. Projekt počítá také s umístěním stánku pro prodej kuřat a kontejnerového stání.

Ekologický aktivista Lubomír Studnička se ale z pozice předsedy Společnosti přátel životního prostředí Litoměřic odvolal proti vykácení dvou listnatých stromů, které na parkovišti stojí.

„Odborníci tyto stromy označili jako nebezpečné a jejich vykácení je nutností. Musíme ale dodržet zákon, a tak čekáme na projednání připomínek pana Studničky,“ řekl vedoucí odboru životního prostředí Pavel Gryndler.

Kvůli odvolání propadla dotace na můstek na Písečný ostrov

Nejde přitom zdaleka o první případ, kdy Studnička kácení ve městě připomínkuje. „Nesouhlasí prakticky s žádným kácením a zpravidla se odvolává až poslední den zákonné lhůty,“ doplnil Gryndler.

Litoměřická radnice například v současnosti řeší s Lubomírem Studničkou spor o kácení keřů u horního nádraží, kde by měl vzniknout nový přechod pro pěší.

„Jsou zde keře kustovnice cizí, což je nepůvodní druh, který do této lokality nepatří. Dřeviny jsou plné odpadků a zalézají do nich bezdomovci. Pokácet je ale zatím nesmíme, ačkoli bychom je chtěli nahradit keři vhodnějšími,“ poznamenal Gryndler.

Získat vyjádření Lubomíra Studničky je nemožné, s médii odmítá komunikovat. V minulosti však byl ve svých aktivitách několikrát úspěšný. Podařilo se mu například zablokovat výstavbu můstku na Písečný ostrov.

„Proti záměru se odvolal a město přišlo o možnost získání dotace,“ upřesnil Gryndler.

Ochránci přírody se od Studničky distancují

Studničku letos v březnu litoměřický soud potrestal osmnáctiměsíční podmínkou za přijímání úplatku. Po firmách požadoval, aby posílaly jeho sdružení sponzorské dary (rozsudek zde).

Peníze chtěl například za souhlas se stavbou fotovoltaických elektráren v Zahořanech či Brozanech na Litoměřicku nebo se stavbou malé vodní elektrárny na Labi. Blokoval také výstavbu okružní křižovatky v Lovosicích. Celkem takto podle obžaloby získal dary zhruba za čtvrt milionu korun.

Od aktivit Lubomíra Studničky se distancují i samotní ochránci přírody a ekologové.

„Dělá medvědí službu každému, kdo to s ochranou přírody a životního prostředí myslí vážně. Odvolává se proti všemu a udělal si toho osobní byznys,“ poznamenal šéf litoměřických zelených Petr Panaš.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Najdete na iDNES.cz