Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Aktivista odsouzený za úplatky brzdí stavbu parkoviště i výměnu keřů

  14:57aktualizováno  14:57
Litoměřická radnice se potýká s obstrukcemi místního aktivisty Lubomíra Studničky odsouzeného za braní peněz od firem za to, že nebude komplikovat jejich projekty. Nyní Studnička brání kácení nebezpečných stromů při přestavbě parkoviště, není to ale zdaleka jediný takový případ.

Lubomír Studnička u soudu | foto: Tomáš Kassal, MF DNES

Frekventované parkoviště ve spojovací části ulic Na Valech a Velká Dominikánská má nyní nezpevněný povrch, který se při deštích mění v bahno. Radnice ho proto chce do poloviny prosince vydláždit. Řidiči zde poté najdou 48 parkovacích míst, z toho tři pro invalidy.

„Modernizace parkoviště zahrnuje odvodnění prostoru, položení kamenné dlažby v kombinaci s asfaltem, nové veřejné osvětlení a zeleň,“ shrnul úpravy stavební technik litoměřického odboru územního rozvoje Ladislav Pošík. Projekt počítá také s umístěním stánku pro prodej kuřat a kontejnerového stání.

Ekologický aktivista Lubomír Studnička se ale z pozice předsedy Společnosti přátel životního prostředí Litoměřic odvolal proti vykácení dvou listnatých stromů, které na parkovišti stojí.

„Odborníci tyto stromy označili jako nebezpečné a jejich vykácení je nutností. Musíme ale dodržet zákon, a tak čekáme na projednání připomínek pana Studničky,“ řekl vedoucí odboru životního prostředí Pavel Gryndler.

Kvůli odvolání propadla dotace na můstek na Písečný ostrov

Nejde přitom zdaleka o první případ, kdy Studnička kácení ve městě připomínkuje. „Nesouhlasí prakticky s žádným kácením a zpravidla se odvolává až poslední den zákonné lhůty,“ doplnil Gryndler.

Litoměřická radnice například v současnosti řeší s Lubomírem Studničkou spor o kácení keřů u horního nádraží, kde by měl vzniknout nový přechod pro pěší.

„Jsou zde keře kustovnice cizí, což je nepůvodní druh, který do této lokality nepatří. Dřeviny jsou plné odpadků a zalézají do nich bezdomovci. Pokácet je ale zatím nesmíme, ačkoli bychom je chtěli nahradit keři vhodnějšími,“ poznamenal Gryndler.

Získat vyjádření Lubomíra Studničky je nemožné, s médii odmítá komunikovat. V minulosti však byl ve svých aktivitách několikrát úspěšný. Podařilo se mu například zablokovat výstavbu můstku na Písečný ostrov.

„Proti záměru se odvolal a město přišlo o možnost získání dotace,“ upřesnil Gryndler.

Ochránci přírody se od Studničky distancují

Studničku letos v březnu litoměřický soud potrestal osmnáctiměsíční podmínkou za přijímání úplatku. Po firmách požadoval, aby posílaly jeho sdružení sponzorské dary (rozsudek zde).

Peníze chtěl například za souhlas se stavbou fotovoltaických elektráren v Zahořanech či Brozanech na Litoměřicku nebo se stavbou malé vodní elektrárny na Labi. Blokoval také výstavbu okružní křižovatky v Lovosicích. Celkem takto podle obžaloby získal dary zhruba za čtvrt milionu korun.

Od aktivit Lubomíra Studničky se distancují i samotní ochránci přírody a ekologové.

„Dělá medvědí službu každému, kdo to s ochranou přírody a životního prostředí myslí vážně. Odvolává se proti všemu a udělal si toho osobní byznys,“ poznamenal šéf litoměřických zelených Petr Panaš.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Inspekce vyšetřuje údajné zbití vězně, podezřelí jsou čtyři dozorci

Vazební věznice Litoměřice

Trestnímu oznámení, podle kterého surově zmlátili cizince umístěného do vazby, čelí čtveřice dozorců litoměřické...

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz