Hromady válejících se starých pneumatik před někdejší firmou Hargo.

Hromady válejících se starých pneumatik před někdejší firmou Hargo. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Potíž s haldami pneumatik trvá. Správce přemýšlí, jak se jich zbavit

  • 2
Tisíce starých pneumatik, které zůstaly v průmyslové zóně Triangle u Žatce po více než půl roce od krachu společnosti Hargo, představují čím dál tím větší problém. Kvůli nim firma dostala vysokou pokutu od inspekce životního prostředí a další jí hrozí.

Insolvenční správce, který řídí likvidaci společnosti, chce pneumatiky rozprodat za jakoukoliv cenu (o případu jsme psali zde).

Původně se předpokládalo, že se soudem nařízený insolvenční správce pokusí prodat společnost i s uskladněnými gumami jako celek novému investorovi. Ten by je pak po rozjezdu výroby postupně zpracoval.

Po několika měsících se ale ukazuje, že to je potíž. Pneumatiky představují ekologickou zátěž a je potřeba se jich zbavit co nejdříve.

„Na to, abych zajistil jejich ekologickou likvidaci, nejsou ve společnosti finanční prostředky. Připravuji proto jejich prodej prakticky za odvoz,“ uvedl konkurzní správce Michal Janovec ze společnosti JK Insolv s tím, že staré pláště je možné využít třeba jako alternativní palivo. Používají ho například cementárny.

Pokuta zůstala neuhrazená

S prodejem správce spěchá. Kvůli pětimetrovým haldám je pod dohledem České inspekce životního prostředí (ČIŽP). V minulosti inspekce firmě uložila půlmilionovou pokutu za uskladnění mimo vyhrazené betonové kóje a nařídila jejich přemístění.

Pokuta zůstala neuhrazená a nedošlo ani k přeložení hromad na určená místa. Za to hrozí další sankce.

„Pokutu jsme předali k vymáhání celnímu úřadu. Navíc vedeme další správní řízení za nesplnění lhůt a opatření pro zjednání nápravy. Vzhledem k tomu, že nebylo ukončené, nelze k němu sdělit více informací,“ uvedla mluvčí ČIŽP Jana Jandová.

ČIŽP se navíc obává především vzniku požáru. Úmyslnému zapálení má podle insolvenčního správce zabránit bezpečnostní agentura. „Areál je hlídaný,“ ujistil Janovec.

Firma má cenu přes 100 milionů korun

Jakmile gumy zmizí, dalším krokem pak bude prodej samotné fabriky, tedy budov, technologií a také pozemků. Podle znaleckého posudku má společnost hodnotu více než 100 milionů korun korun.

Firma Hargo

Z dokumentů v insolvenčním rejstříku vyplývá, že spoluvlastníky firmy jsou podnikatel František Janů, který byl v minulosti generálním ředitelem ústecké společnosti Setuza, dále Jan Harangozzo, který byl spojen s konkurzní mafií, a ruský podnikatel Roman Jakubovič Popov.

Nejhodnotnější je recyklační linka, na které se pneumatiky drtí na menší kusy a z nich se oddělují kovové části. Ovšem i tady je zádrhel. Případného investora může odradit to, že linka není stoprocentně funkční.

„Je potřeba ji opravit a seřídit. Jde o investici kolem jednoho milionu korun,“ upozornil Janovec.

Hargo začalo se stavbou podniku na ekologickou likvidaci gum v roce 2012, v roce 2013 zahájilo zkušební provoz. Z pneumatik chtělo vyrábět granulát, který se následně využívá na výrobu protihlukových prvků, dětská a sportovní hřiště.

Nikdy se nespustil provoz

Dalším produktem měly být vysoce čisté lisované ocelové drátky, jež jsou součástí pneumatik. Firma je chtěla dodávat především kovohutím k dalšímu zpracování. Společnost plánovala zaměstnat až 200 lidí, ale nikdy se nepodařilo kvůli technickým problémům s výrobní linkou spustit plný provoz.

Z původně ambiciózního podnikatelského záměru tak sešlo a po firmě zbyly stamilionové dluhy a ekologická hrozba.

Největším věřitelem zkrachovalého podniku je ruská ERB bank, která jeho rozjezd financovala a požaduje zpět 136 milionů korun. Banka se ale sama na podzim dostala do potíží a zkrachovala, její management navíc policie podezírá z tunelování.

„Problémy věřitele určitým způsobem komplikují průběh konkurzu a prodej firmy Hargo to může zdržet o několik dalších měsíců,“ dodal Janovec.