Jan Heřmánek se živí jako šéf ústecké reklamní agentury. Výroba domácích džemů je pro něj koníček. | foto: archiv Jana Heřmánka

Zkusím i omáčky, třeba švestkovou barbecue, říká oceňovaný tvůrce džemů

  • 0
Šéf ústecké reklamní agentury Jan Heřmánek dělí svůj čas mezi práci, rodinu a koníčka, kterým je pro něj výroba džemů. S nimi sklízí velké úspěchy. Jeho džemy Mlsný Filip pravidelně sbírají hvězdy v prestižní soutěži Great Taste Awards, letos jim přilétly další dvě.

„Vařím džemy v noci, když děti usnou. V osm zapnu kotel, v půl jedné mám hotovo,“ popisuje. Kotel si navrhl a vyrobil sám, chtěl mít totiž celý proces proměny ovoce ve sladkou mazlavou směs pod kontrolou.

„Ovoce vařím krátce. Kdybych to svařil do husta, tak mi třicet procent chuti vylétne oknem. Já chci ale zachovat chuť čerstvého ovoce co nejvěrněji,“ vysvětluje Heřmánek (o jeho úspěších jsme psali zde).

Letos se mu to - aspoň podle poroty britské soutěže - nejlépe podařilo u čistě meruňkového džemu a směsi červeného a černého rybízu s malinou, skořicí a badyánem. Oba džemy dostaly po jedné hvězdě.

Výrobky s logem Mlsný Filip tak uspěly v soutěži třetí rok po sobě a celkem se pyšní deseti hvězdami, kromě toho získaly i ocenění Regionální potravina.

„Úspěchu meruňky si velmi cením. Porotci totiž preferují neobvyklé chutě a divoké kombinace, které nemají možnost myšlenkově porovnat. Pro mě ale mají malé praktické využití. Málokdo si namaže na chleba dýňový nebo okurkový džem,“ připomíná.

S kombinacemi to nesmí přehánět

Zároveň se to však podle Heřmánka nesmí s kombinacemi příliš přehánět. „Porotci pečlivě zkoumají, zda uvedené ovoce či koření v džemu ucítí. Pokud ne, v soutěži končí,“ líčí Heřmánek.

Ovšem i mezi dvanácti druhy v nabídce Mlsného Filipa se najdou roztodivné kombinace, například angrešt se skořicí a kardamomem, který je vynikající k sýrům typu camembert či hermelín. Tento džem také zatím jako jediný získal v soutěži dvě hvězdy ze tří.

„Hledám dobrý druh ovoce a k němu koření, které by chuť odpálilo o úroveň výše. Na trhu seženete výborný jahodový džem, ale zdokonalit jej pomocí koření, to už je alchymie,“ usmívá se Heřmánek.

Přestože je po jeho výrobcích hlad, v supermarketech je mlsalové nenajdou. Už před několika lety odmítl nabídku jednoho obchodního řetězce a ze své filosofie, kdy chce ručit za každou ze čtyř tisíc skleniček, slevit nehodlá.

„V supermarketu bych byl v regionálním regálu vedle smažených brambůrků, a to mi vadilo. Kdybych zjistil, že trh chce padesát tisíc skleniček, tak se nad tím budu rozmýšlet, ale teď to není na pořadu dne,“ říká.

Mám tekutý kouř, mluví o novém aroma

Takovou svobodu si může dovolit právě proto, že tvorba džemů je jen zálibou. „Už to nedotuji, ale potřebuji, aby se zaplatilo aspoň to, co do džemů dám. A to už se daří,“ doplňuje.

Co se džemů týče, plány na další rok příliš poodhalovat nechce. Vždy totiž záleží na tom, v jaké kvalitě se ovoce urodí. Prozradil ale, že už příští rok by se lidé mohli dočkat jiné dobroty z dílny Mlsného Filipa – grilovacích omáček.

„Mám připravené dvě omáčky. Jednu pro holky na kuřecí maso, pro kluky pak švestkovou barbecue omáčku. Sehnal jsem od jednoho Němce tekutý kouř, který jí dá silné kouřové aroma,“ vysvětluje.

„Omáčky ale stále dolaďuji, snad budou už napřesrok,“ doufá a dodává, že kromě grilovacích omáček pracuje i na výrobě netradičních octů, například višňového.

„Na prvním místě je pro mě chuť a ta nemá konce. Pokaždé jde vždy jen o začátek krásné a dlouhé chuťové cesty plné překvapení,“ zdůrazňuje Heřmánek.