Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Duchcovský stavební úřad porušil zákon. Povolil elektrárnu na Moldavě

  13:26aktualizováno  13:26
Stavební úřad v Duchcově povolil problematickou stavbu fotovoltaické elektrárny u Moldavy. Přitom věděl, že vydává stavební povolení v rozporu se zákonem. Inspektoři ochrany přírody nyní žádají zastavení veškerých prací.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Povolení, jehož součástí bylo i územní rozhodnutí, nemůže žádný úřad vydat bez schváleného územního plánu. A Moldava má dodnes pouze návrh územního plánu, čímž také vedoucí stavebního úřadu v Duchcově Květuše Kvasničková vysvětlovala své pochybení.

"Žádost o stavební povolení jsme dostali v roce 2006, kdy podle zákona ještě stačilo k jeho vydání mít pouze návrh územního plánu," uvedla Kvasničková, když se minulý týden začala o kauzu zajímat MF DNES.

Jenže Kvasničková nemluvila pravdu. Podle dokumentů, které má redakce k dispozici, měl její úřad žádost na stole až 26. května 2008.

Zákon o tom, že v takových případech je nutný schválený územní plán, nikoliv jen návrh, už přitom platil od 1. ledna 2007.

Úřad přesto investorovi, tehdy občanskému sdružení Moldava - Srdce Krušných hor, vyslovil 24. srpna 2009 se stavbou souhlas.

"Stavba je umisťována v souladu s návrhem Územního plánu obce Moldava," zní v odůvodnění povolení pasáž, která v té době už byla v rozporu se zákonem.

S vámi se bavit nebudu

Jak je možné, že investor přesto dostal zelenou, a proč Kvasničková původně uvedla nepravdivý rok podání žádosti, se redaktor MF DNES nedozvěděl. "S vámi už se o ničem bavit nebudu," sdělila Kvasničková a položila telefon.

Přitom k 1. září vydala ústecká pobočka České inspekce životního prostředí (ČIŽP) předběžné opatření, kterým se zastavily veškeré práce na stavbě. Ta započala letos v červenci a rozjel ji už jiný investor - společnost Talwin, jež projekt od sdružení odkoupila.

Celou záležitost nyní prověřuje krajský úřad, který se do 17. prosince musí vyjádřit. "Na základě šetření může krajský úřad buď shledat, nebo neshledat nezákonnost," uvedla už dříve mluvčí úřadu Magdalena Hanáčková. Jinými slovy může zrušit stavební povolení.

Za povšimnutí také stojí, že ve stavební žádosti investor plánoval zastavět pouze jednu parcelu. Jenže během řízení s duchcovským úřadem se plocha rozšířila o další dvě parcely a celkový prostor pro výstavbu elektrárny se tak násobně zvětšil.

"V takovém případě musí mít všechny potřebné povolení i nově přidané plochy. Také záleží na tom, jestli dotyčný stavební úřad postupoval s ohledem na subjekty, kterých se rozšíření stavební plochy týká," uvedl zdroj, který se v oboru dlouhodobě pohybuje.

Podle informací MF DNES bude součástí šetření krajského úřadu i slučování zmíněných parcel.

Jakou roli sehrál starosta Moldavy?

Projekt problematické elektrárny se od počátku pojí se starostou Moldavy Jaroslavem Pokem. Původního investora sdružení Moldava - Srdce Krušných hor totiž založila a od počátku v jednáních s obcí zastupovala starostova životní partnerka Iveta Boudišová.

V době, kdy od sdružení odkupovala projekt firma Talwin, tedy po získání stavebního povolení, už Boudišová zasedala v představenstvu i této společnosti.

Z Talwinu přitom podle smlouvy s obcí poputuje na účet Moldavy 66 tisíc korun ročně. Bez ohledu na adekvátnost výše zmíněné částky vyvstávají otázky, do jaké míry lze jednání Boudišové považovat za etické.

Navíc nelze zjistit, kdo firmu Talwin skutečně vlastní, jelikož její akcie jsou vedené na majitele. Získat k celé kauze vyjádření moldavské radnice je v současnosti nemožné, s médii odmítá komunikovat.

"Vaší redakci nevěřím," vyjádřil se minulý týden místostarosta Tomáš Tvrdík.

Moldavská velkovýrobna elektřiny

Momentálně pozastavená stavba zdaleka nemusí být jedinou elektrárnou, jež v nejbližším okolí obce vyroste.

Už v prosinci 2009 schválila obec záměr výstavby další fotovoltaické elektrárny v části Moldava-Oldříš. Investorem je firma IX MEDIA, která už získala od (rovněž) stavebního úřadu v Duchcově stavební povolení k tzv. zemnímu vedení, jenž odvádí vyrobenou elektřinu do sítě.

Obec už také odsouhlasila záměr s výstavbou větrné elektrárny VTE Moldava, za níž stojí firma Czech Wind Holding. Záměr v současné době posuzuje ministerstvo životního prostředí.

Případná stavba by obec kompletně obepínala ze západní strany. Podle zdroje MF DNES už se do jednání o větrné elektrárně vložily i saské úřady, jelikož větrníky by stály na samých hranicích s Německem.

"Těmito projekty se intenzivně zabýváme a šetříme je," uvedla ředitelka ústecké pobočky ČIŽP Jana Moravcová.

Protestují í místní lidé

Jisté zatím je, že už stavba první fotovoltaické elektrárny není místním po chuti. Sepsali proto v červenci petici, která postupně obešla ČIŽP, krajský úřad i několik ministerstev.

"Upřímně řečeno, nechci žít v průmyslové zóně. Je evidentní, že to zasáhne turistický potenciál obce a že klesnou ceny nemovitostí. Navíc mi není jasné, proč podnikatelé tyto stavby umisťují do krásných lokalit a ne někam, kde to místo nemá žádný společenský ani jiný potenciál," míní jeden ze 150 signatářů.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Pes vyhrabal v lese tašku, která se hýbala. Byla plná živých štěňat

Přepravní box, v němž zachráněná štěňata putovala do útulku.

Při procházce se svým pánem v Krupce na Teplicku vyhrabal pes v lese pod listím uzavřenou tašku, v níž se tísnilo a...

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...Motorkář za jízdy trousil peníze. Většina se našla, i tak chybí 85 tisíc

Ilustrační snímek

Děčínští policisté se zabývají zvláštním případem zmizení peněz. Jejich majitel o ně totiž přišel sám svou...

Kometa začala vítězně, v Chomutově se dvěma góly blýskl Nahodil

Hokejisté Komety Brno se radují z gólu na ledě Chomutova.

Mistrovská Kometa vstoupila do nové sezony hokejové extraligy vítězně, v Chomutově uspěla 4:2. Dvěma góly k tomu...

Policie zkoumá volební plakát s heslem, že jen deratizace na havěť nestačí

Obsah tohoto volebního letáku, který se objevil v Mostě, zkoumá policie.

Policie se zabývá obsahem volebního plakátu uskupení Otevřená radnice Most, jehož lídrem je bývalý náměstek ministra...

Další z rubriky

Motorkář za jízdy trousil peníze. Většina se našla, i tak chybí 85 tisíc

Ilustrační snímek

Děčínští policisté se zabývají zvláštním případem zmizení peněz. Jejich majitel o ně totiž přišel sám svou...

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Opravit Tschinkelovu vilu a více zpráv o lithiu, přejí si lidé v Dubí

Žalostný pohled na budovu bývalé psychiatrické léčebny v Dubí. Kdysi výstavní...

Zachránit a obnovit chátrající vilu továrníka Antona Tschinkela, nebourat místní sokolovnu nebo být lépe informováni o...

Najdete na iDNES.cz