Shromáždění a pochodu DSSS v Ústí by se mělo 1. května zúčastnit až 500 lidí. Ilustrační snímek

Shromáždění a pochodu DSSS v Ústí by se mělo 1. května zúčastnit až 500 lidí. Ilustrační snímek | foto: Martin Adamec, MAFRA

Do Ústí se sjede až 500 extremistů, odpůrci chystají antikampaň

  • 15
Poslední roky pochodovali extremisté z Dělnické strany sociální spravedlnosti na 1. máje buď v Praze, nebo v Brně. Letos se DSSS přesune na sever Čech, mítink a pochod ohlásila v Ústí nad Labem. Antifašisté se o akci dozvěděli v těchto dnech a chystají protiakci.

"Brzy spustíme kampaň určenou občanům města. Budeme je informovat o tom, co jsou to za lidi, kteří budou pochodovat, a budeme se občany snažit varovat před nebezpečím neonacismu," sdělil iDNES.cz Miroslav Brož z iniciativy V Ústí (neo)nacisty nechceme, která odpor proti DSSS formuje.

Odpůrci DSSS v den pochodu

Iniciativa V Ústí (neo)nacisty nechceme chystá akci i na den pochodu. Sdružení Konexe hodlá podpořit Romy, proti nimž se podobné akce tradičně zaměřují.

"V době pochodu Konexe podpoří Romy v místních ghettech, kteří budou vystrašení. Máme dobrovolnický tým, kde je psycholog, farář či sociální pracovník. Tenhle tým bude před, během a po pochodu nasazený v místech, kde žijí oběti nenávisti neonacistů," řekl Miroslav Brož.

V blízkém okolí trasy pochodu přitom na stejný den plánují mítinky ČSSD, KSČM a sdružení Ústečané. "O pochodu víme. Situaci budeme monitorovat. Bližší povahu opatření nelze v tuto chvíli specifikovat," uvedla policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Iniciativa spojuje sdružení Konexe, iniciativu Stop tunelům a počítá se s účastí neziskové organizace Člověk v tísni, zástupci těchto uskupení se kvůli mítinku a pochodu DSSS sešli uplynulou středu.

Strana očekává až pět set lidí

DSSS má akci nahlášenou prakticky na celý den, pro mítink a pochod mají vymezený čas od 11 do 20 hodin. Radikálové nejdříve začnou politickým shromážděním na centrálním Mírovém náměstí, poté se vydají na pochod centrem města.

"Následný pochod je po trase Revoluční, Panská, Špitálské náměstí, Pařížská, Dlouhá, Haltonská, Mírové náměstí," sdělila iDNES.cz plán pochodu Jitka Parýzková z odboru tajemnice ústeckého centrálního obvodu. DSSS nahlásila, že počítá s účastí 500 lidí.

"Budeme to směřovat ke státnímu svátku a zejména k Evropským volbám," řekl iDNES.cz k charakteru akce předseda DSSS Tomáš Vandas. Proč DSSS tenotkrát místo Brna či do Prahy zamíří do Ústí, je nasnadě. "V Ústeckém kraji jsou problémy, které neustále narůstají," poukázal na nepříliš velkou sociální stabilitu regionu Vandas.

Taková akce naposledy v roce 2009

Než pochod proběhne, iniciativa V Ústí (neo)nacisty nechceme počítá s veřejnými diskusemi o riziku extremismu a neonacismu, plánuje veřejné promítání záznamů z minulých pochodů DSSS či besedy s lidmi, kteří se jako odpůrci DSSS účastnili některých jejích akcí.

Vzhledem k nahlášenému počtu účastníků by mohlo jít o největší akci extremistů v Ústí od dubna 2009, kdy si radikálové připomínali oběti spojeneckých náletů na město z jara 1945. Tehdy do Ústí dorazilo na 600 radikálů, řada z nich přijela také z Německa. Centrum Ústí tehdy uzavřeli policisté, na pochod jich dohlíželo zhruba tisíc.

S podporou ze zahraničí počítá Vandas i letos, ačkoliv ji nechce upřesnit. "Je to v jednání, ale předpokládám, že by tam zástupce ze zahraničí mohl vystoupit. Ale nebudu zatím specifikovat, jestli to bude z Německa nebo z jiného státu," řekl Vandas.