Mostecký magistrát se obrátil na policii, nelíbí se mu chování Krušnohoru

  18:36aktualizováno  18:36
Apokalypsa hrozí podle senátorky Aleny Dernerové, pokud bude stejně rychlým tempem pokračovat stěhování nepřizpůsobivých do Mostu. Dernerová (ProMOST) tak reagovala na stížnosti, které v minulých týdnech obdrželo vedení města od nájemníků bytů, jež spravuje Stavební bytové družstvo Krušnohor (SBD).

Tuto výzvu dostali někteří Mostečané do svých schránek. | foto: Zuzana Mendlová, MF DNES

Lidé si stěžovali, že jim do schránek přistála výzva, že si musí odkoupit byty, ve kterých žijí. Jinak je družstvo nabídne třetí straně.

„Nájemníci měli posledních dvacet let na to, aby si byty odkoupili. K rozmyšlení mají šest měsíců. Pokud tak neučiní, opravdu byty nabídneme dál. Pokud už všechny byty v domě mají svého vlastníka a jen jeden z nich ne, přidělává nám to při správě našeho majetku hodně práce,“ odůvodňuje kroky družstva jeho ředitel František Ryba.

Jedná se o zhruba 200 až 250 bytů z původních šesti tisíc, které se ve městě privatizovaly v poslední, osmé vlně.

Zda byty od lidí skoupí realitní kanceláře nebo spekulanti už družstvo neovlivní, Ryba jen obecně uvádí, že spekulantům nic prodat družstvo nechce a nikdy v minulosti ani neprodávalo. Samo SBD Krušnohor vlastní v Mostě kolem 17 tisíc bytů a řadí se i k největším bytovým družstvům v republice.

Právě v postupu Krušnohoru vidí radnice velký problém, který otevírá dveře do města dalším problémovým sociálně slabým.

Nájemníci nemají na byty peníze

„Současní nájemníci často na odkup bytů nemají peníze. Byty tak většinou končí v rukou realitních kanceláří, které je obratem ruky nabízí za násobně vyšší cenu dál jako výhodnou investici. Majitelé bytů, jsou často ze zahraničí a ani neví, kde město Most leží a kdo v jejich bytě bydlí. Jde jim jen o zisk,“ vysvětluje senátorka Dernerová.

Ta v minulých volbách kandidovala za sdružení Severočeši Most a je zastupitelkou. Její inciativu si tak družstvo, které je spojené se Sdružením Mostečané Mostu, vysvětluje i jako předvolební boj.

Nikdo však nemůže popřít, že se do města v několika posledních letech sestěhovalo několik tisíc Romů z různých koutů republiky, Slovenska nebo Rumunska. Kolik jich ale přesně je, nedokáže zjistit nikdo. Ani vedení města nemá přesné číslo.

I proto se vedení města bojí další vlny stěhování. Jejich velký počet zaregistruje i laik při běžné procházce centrem města. Jen dnes, se v dopoledních hodinách na hlavní mostecké třídě Budovatelů pohybovaly desítky lidí s kočárky, rozvětvené rodiny s dětmi, které podle věku měly být spíš ve škole, další okupovaly snad všechny dostupné lavičky.

Magistrát se obrátil na policii

Vedení magistrátu v pondělí podalo podnět policii, aby postup privatizace a nakládání s byty družstevníků prošetřila.

„Je nutné zjistit, zda nedochází k poškozování družstevníků kvůli nízké prodejní ceně (ta se pohybuje kolem tisíce korun za metr čtvereční), která byla původně stanovená pouze pro původní nájemce. Za stejnou cenu totiž družstvo prodává byty i třetím osobám. Z magistrátu odejde dopis všem delegátům shromáždění, což je nejvyšší orgán SBD Krušnohor, aby zasáhlo a zarazilo prodej zbytku bytů,“ uvedl mostecký primátor Jan Paparega (Pro MOST).

„Prodejní cena bytů je vždy určená tak, aby na tom družstvo vydělalo,“ oponuje Ryba. To jestli si nový majitel bytu navýší prodejní cenu, je podle ředitel SBD, jen jeho věc.

Paradoxem celé situace je, že Mostečané Mostu se před volbami profilují jako bojovníci proti sociálně slabým, kteří dělají nepořádek, a podle programu pro ně chtějí dokonce vybudovat za městem „vesnici pro lůzu“.

O neprodané byty se může přihlásit kdokoli, ale veřejně přístupné dokumenty dokládají, že družstvo v minulosti spolupracovalo například s realitní kanceláří Kodada a Zedník, jejímž spolumajitelem je bývalý asistent europoslance Jiřího Pospíšila (TOP 09) Jan Zedník.

Ten v Mostě vlastní kolem 120 bytů a před několika měsíci čelil kritice za to, že pronajímá byty v sociálně vyloučených lokalitách

Nejčtenější

Sparta - Teplice 0:1, další blamáž, zmar dokonal v závěru Moulis

Sparťanští hráči před utkáním proti Teplicím. Zleva: Srdjan Plavšić, Lukáš...

Fotbalová Sparta je v herních troskách. V jediném nedělním utkání 18. kola Fortuna ligy doma podlehla 0:1 průměrným...

Vyslat pár pluků z Litoměřic, Československo by nebylo, míní historik

Historik Filip Hrbek

V napjaté situaci kolem vzniku ČSR, kdy se pohraničí chtělo připojit k Rakousku, přišel litoměřické posádce rozkaz...

Svah s trhlinami u dálnice D8 skrývá staré sklepy, odhalily sondy

Dopravní omezení na Dálnici D8. Část vozovky je uzavřena kvůli nestabilnímu...

Svah, jehož část v červnu 2013 zavalila dálnici D8 na Ústecku a kde se nyní objevily nové trhliny, ukrývá v podzemí...

Historická vybydlená ulice v Ústí mizí z mapy, zakousl se do ní bagr

Zdevastované domy v Ústí nad Labem v ulici Na Nivách

Začala demolice rozpadajících se bytových domů v ulici Na Nivách v ústeckých Předlicích. Je rozdělena do dvou etap. V...

VIDEO: Chomutovský lob baví až v Kanadě. Junior předvedl originální nájezd

Chomutovská radost po vítězství nad Kometou.

Připomínalo to slavný fotbalový dloubák Antonína Panenky, jen s tím rozdílem, že tentokrát byl aktérem hokejista....

Další z rubriky

Zda politik kousl strážníka, soud zatím neví. Ze tří svědků přišel jeden

Josef Šebek před chomutovským soudem.

Okresní soud v Chomutově se snaží přijít na to, co se odehrálo mezi jirkovským zastupitelem Josefem Šebkem a...

Neprávem zabavené počítačové hry expolicisté vrátili, stíhání je zastaveno

Ilustrační snímek

Státní zástupce podmíněně zastavil trestní stíhání dvou dnes už bývalých kriminalistů z Mostu, kteří podvodně zabavili...

Stovky milionů korun a dálnice D8 už vydrží sto let, tvrdí silničáři

Silničáři provádí injektáž pod prackovickou estakádou

Tisíce litrů pryskyřice napumpovali dělníci od 1. listopadu do podloží prackovické mostní estakády na D8, jejíž část v...

Najdete na iDNES.cz