Mostecký magistrát se obrátil na policii, nelíbí se mu chování Krušnohoru

  18:36aktualizováno  18:36
Apokalypsa hrozí podle senátorky Aleny Dernerové, pokud bude stejně rychlým tempem pokračovat stěhování nepřizpůsobivých do Mostu. Dernerová (ProMOST) tak reagovala na stížnosti, které v minulých týdnech obdrželo vedení města od nájemníků bytů, jež spravuje Stavební bytové družstvo Krušnohor (SBD).

Tuto výzvu dostali někteří Mostečané do svých schránek. | foto: Zuzana Mendlová, MF DNES

Lidé si stěžovali, že jim do schránek přistála výzva, že si musí odkoupit byty, ve kterých žijí. Jinak je družstvo nabídne třetí straně.

„Nájemníci měli posledních dvacet let na to, aby si byty odkoupili. K rozmyšlení mají šest měsíců. Pokud tak neučiní, opravdu byty nabídneme dál. Pokud už všechny byty v domě mají svého vlastníka a jen jeden z nich ne, přidělává nám to při správě našeho majetku hodně práce,“ odůvodňuje kroky družstva jeho ředitel František Ryba.

Jedná se o zhruba 200 až 250 bytů z původních šesti tisíc, které se ve městě privatizovaly v poslední, osmé vlně.

Zda byty od lidí skoupí realitní kanceláře nebo spekulanti už družstvo neovlivní, Ryba jen obecně uvádí, že spekulantům nic prodat družstvo nechce a nikdy v minulosti ani neprodávalo. Samo SBD Krušnohor vlastní v Mostě kolem 17 tisíc bytů a řadí se i k největším bytovým družstvům v republice.

Právě v postupu Krušnohoru vidí radnice velký problém, který otevírá dveře do města dalším problémovým sociálně slabým.

Nájemníci nemají na byty peníze

„Současní nájemníci často na odkup bytů nemají peníze. Byty tak většinou končí v rukou realitních kanceláří, které je obratem ruky nabízí za násobně vyšší cenu dál jako výhodnou investici. Majitelé bytů, jsou často ze zahraničí a ani neví, kde město Most leží a kdo v jejich bytě bydlí. Jde jim jen o zisk,“ vysvětluje senátorka Dernerová.

Ta v minulých volbách kandidovala za sdružení Severočeši Most a je zastupitelkou. Její inciativu si tak družstvo, které je spojené se Sdružením Mostečané Mostu, vysvětluje i jako předvolební boj.

Nikdo však nemůže popřít, že se do města v několika posledních letech sestěhovalo několik tisíc Romů z různých koutů republiky, Slovenska nebo Rumunska. Kolik jich ale přesně je, nedokáže zjistit nikdo. Ani vedení města nemá přesné číslo.

I proto se vedení města bojí další vlny stěhování. Jejich velký počet zaregistruje i laik při běžné procházce centrem města. Jen dnes, se v dopoledních hodinách na hlavní mostecké třídě Budovatelů pohybovaly desítky lidí s kočárky, rozvětvené rodiny s dětmi, které podle věku měly být spíš ve škole, další okupovaly snad všechny dostupné lavičky.

Magistrát se obrátil na policii

Vedení magistrátu v pondělí podalo podnět policii, aby postup privatizace a nakládání s byty družstevníků prošetřila.

„Je nutné zjistit, zda nedochází k poškozování družstevníků kvůli nízké prodejní ceně (ta se pohybuje kolem tisíce korun za metr čtvereční), která byla původně stanovená pouze pro původní nájemce. Za stejnou cenu totiž družstvo prodává byty i třetím osobám. Z magistrátu odejde dopis všem delegátům shromáždění, což je nejvyšší orgán SBD Krušnohor, aby zasáhlo a zarazilo prodej zbytku bytů,“ uvedl mostecký primátor Jan Paparega (Pro MOST).

„Prodejní cena bytů je vždy určená tak, aby na tom družstvo vydělalo,“ oponuje Ryba. To jestli si nový majitel bytu navýší prodejní cenu, je podle ředitel SBD, jen jeho věc.

Paradoxem celé situace je, že Mostečané Mostu se před volbami profilují jako bojovníci proti sociálně slabým, kteří dělají nepořádek, a podle programu pro ně chtějí dokonce vybudovat za městem „vesnici pro lůzu“.

O neprodané byty se může přihlásit kdokoli, ale veřejně přístupné dokumenty dokládají, že družstvo v minulosti spolupracovalo například s realitní kanceláří Kodada a Zedník, jejímž spolumajitelem je bývalý asistent europoslance Jiřího Pospíšila (TOP 09) Jan Zedník.

Ten v Mostě vlastní kolem 120 bytů a před několika měsíci čelil kritice za to, že pronajímá byty v sociálně vyloučených lokalitách

Výsledky voleb 2018

Připravili jsme pro vás přehledné zpracování volebních výsledků, statistiky, komentáře.

Výsledky komunálních voleb dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do Senátu

Ve druhém kole voleb do Senátu 2018 v Ústeckém vyhrál v obvodu 5 - Chomutov: Přemysl Rabas, 29 - Litoměřice: Ladislav Chlupáč a 32 - Teplice: Jaroslav Kubera.Nejčtenější

Jana žila s dětmi v garáži deset měsíců kvůli dluhům, teď dostala byt

V těchto podmínkách matka s dětmi v garáži žila.

Sedmačtyřicetiletá Jana, která se svými dětmi žila v garáži v ústecké ulici Králova výšina, už má nové, lepší bydlení....

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...Na Švestkové dráze řádí téměř 200metrový obr, obnovuje kilometry trati

Stroj RU 800 k opravě železnic.

Sedm set tun těžké zařízení opravuje severočeskou Švestkovou dráhu, železniční trať mezi Litoměřicemi a Mostem. Během...

ZVOLNĚNÍ: Sto milionů důvodů, proč Litvínov ční nad Chomutovem

Litvínovský František Lukeš slaví, překonal bratra Štěpána Lukeše z Chomutova.

Čmoudi a Primáti. Po silnici je dělí 25 kilometrů, v tabulce ale celá extraligová republika. Litvínov a Chomutov, dva...

Mladíka bili baseballkou a sekali mačetou, líčí žalobce vraždu u Bitozevsi

Pieta za mrtvého mladíka

Státní zástupce podal k ústeckému krajskému soudu obžalobu na dva mladíky za lednovou vraždu jejich vrstevníka u...

Další z rubriky

„Antivysedávací“ vyhláška z Mostu jde k Ústavnímu soudu, město ji brání

Ilustrační snímek.

Mostecká vyhláška, která od poloviny roku 2015 zakazuje lidem sedět na zídkách či obrubnících, zamíří až k Ústavnímu...

Novým primátorem Děčína bude lídr vítězného ANO Jaroslav Hrouda

Jaroslav Foldyna na demonstraci na podporu Viktora Orbána před Maďarskou...

V pátek by měla být podepsána koaliční smlouva i programové prohlášení nové vlády v Děčíně. Tu povede vítězné hnutí...

Ústecká sociální demokracie podpořila Foldynu jako místopředsedu strany

Ústecký volební lídr ČSSD Jaroslav Foldyna v diskusním pořadu iDNES.cz...

Poslanec Jaroslav Foldyna se rozhodl, že nebude rezignovat na funkci místopředsedy ČSSD. V pondělí ho v této funkci...

LOPI services s.r.o., Dumrealit.cz
Obchodník

LOPI services s.r.o., Dumrealit.cz
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 100 000 Kč

Najdete na iDNES.cz