Radim Sotolář je prvním spolupracujícím obviněným, který díky ochotě popsat policistům prodej pervitinu dostal nižší trest než jeho komplici (6.1. 2010)

Radim Sotolář je prvním spolupracujícím obviněným, který díky ochotě popsat policistům prodej pervitinu dostal nižší trest než jeho komplici (6.1. 2010) | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Drogový dealer prásknul kumpány, odsedí si tak méně než oni

  • 56
Na deset a osm let poslal ústecký krajský soud za mříže dva muže, kteří pomáhali při prodeji pervitinu do Německa. Nejaktivnější člen drogového obchodu však dostal nejméně, jen pět let. Pomohl totiž usvědčit své komplice a jako první odsouzený v Česku na tom vydělal.

Čtyřiatřicetiletý Radim Sotolář s pomocí dalších dvou Ústečanů prodával drogy nejméně od ledna 2009 do loňského 17. února, kdy byl zatčen. Podle obžaloby získával pervitin od druhého obžalovaného Luďka Brejši, jenž mu údajně dodal 100 gramů drogy za 80 tisíc korun, a to nejméně třináctkrát. Odkud ji bral Brejša, není jasné, vyšetřovatelům odmítl cokoli říci.

Sotolář pak dávku pervitinu ředil. K tomu využil třetího komplice – Jaroslava Dunu. Ten se sice snažil přesvědčit soud, že šlo o mořskou sůl určenou ke koupeli, soudkyně Věra Benešová mu ale neuvěřila. "Tu by si mohl pan Sotolář obstarat jinde levněji," poznamenala. Sotolář totiž dával Dunovi za každých 100 gramů látky pět tisíc korun.

Už naředěnou směs pak Sotolář prodával do Německa, za každých 200 gramů dostával 10 tisíc eur. "Celkem bylo vyvezeno nejméně 1,3 kilogramu pervitinu," stojí v obžalobě.

Kolik si vydělal, zatím není jasné. Když ho policie v únoru 2010 zatkla, měl u sebe 880 tisíc korun. Hned při prvním výslechu všechno vyšetřovatelům podrobně popsal a přiznal, že nalezené peníze pocházejí z prodeje drog, upřesnil i veškeré detaily obchodu.

U soudu mu hrozilo 10 až 15 let. Díky tomu, že pomohl vyšetřovatelům, však byl jako první Čech označen jako "spolupracující obviněný" a dostal jen pětiletý trest. "Základem pro rozhodování ale byla jeho výpověď," uvedla Benešová.

"Pomohl rozkrýt, kde konkrétně v Německu drogy končily, a díky tomu tam bylo zahájeno trestní řízení," poznamenala žalobkyně Hana Řeháková. "A vyplatilo se mu to. Je to návod pro další pachatele," dodala.

Rozsudek však ještě není pravomocný, Brejša se hned odvolal, ostatní - včetně žalobkyně - si nechali lhůtu na rozmyšlenou.